A rossz lehelet igazi oka: ez felel érte, nem a táplálkozás
Nem csak az ételek és a rossz fogak okozhatnak rossz leheletet.
A szájszagról a legtöbb embernek a fokhagyma vagy a romló fogak által keltett kellemetlen aromák jutnak eszébe.
Valójában azonban egyéb tényezők is állhatnak mögötte, többek között a nyelv felépítése - állítja dr. Harold Katz, a California Breath Clinics - Kaliforniai Leheletklinika - szakembere a The Bad Breath Bible - A rossz lehelet bibliája - című könyvében.
A nyelv felépítése és a rossz lehelet
Ha nyelvet öltesz magadra a fürdőszobatükörben, megvizsgálhatod, milyen felépítésű a nyelved. Minél egyenetlenebb a felszíne, annál valószínűbb, hogy több lepedék, illetve baktérium tud rajta megkapaszkodni.
A szájban normál körülmények között sok milliárd baktérium él - hiszen a nedves, sötét környezet ideális terepet nyújt a szaporodásukhoz.
Ezek a mikroorganizmusok nagyrészt a szájban maradt fehérjemaradékokkal táplálkoznak - bár a cukrot sem vetik meg.
Közülük néhányan hasznosak, segítenek kordában tartani a kórokozókat, mások azokban kellemetlen szagú kénvegyületekké alakítják a fehérjéket, szájszárazságot, torokgyulladást okozhatnak.
Szájszagot okozó kénvegyületek
A baktériumok többféle kénvegyületet is gyárthatnak a szájban: ilyen a romlókáposzta-szagú metil-merkaptán, a záptojás szagára emlékeztető hidrogén-szulfid vagy a dögszagú putreszcin.
Az egyenetlen, barázdákkal tarkított nyelvfelszínen logikus módon ezek a rossz leheletet okozó baktériumok könnyebben megkapaszkodnak. Ugyancsak jobb terepet biztosít a kórokozók számára, ha a nyelven megfigyelhető szemölcsök hosszabbak az átlagosnál. Amennyiben a szádba pillantva azt veszed észre, hogy nyelvedet lepedék borítja, könnyen lehet, hogy a nyelv szerkezete miatt alakult így. Ilyenkor jó ötlet, ha fogmosáskor a nyelvedet is megtisztítod.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit tehetsz a szájszag ellen?
- Magas fehérjetartamú táplálékok fogyasztása után moss fogat.
- Kerüld a cukorban gazdag üdítőitalok, édességek fogyasztását - ezek az ételek is kedvelt táplálékai a szájszagot okozó baktériumoknak, ráadásul a fogadat is rongálják, ami szintén okozhat szájszagot.
- Az alkoholfogyasztás, a dohányzás szájszárazsághoz vezet, így ezek kerülendőek kellemetlen lehelet esetén.
- Az ínygyulladás, amely később ínysorvadássá vagy fogágybetegséggé alakulhat, ugyancsak szájszagot okoz, így kezelésre szorul.
OLVASD EL EZT IS!
- szájszag
- fogápolás
Szájszag ellen sütőpor: tényleg beválik, vagy csak átverés?
- száj
- szájszag