Saját magától tanult meg műteni ez a robot: most történt először ilyen, hatalmas áttörést jelent
Ez egy olyan technológiai mérföldkő, ami átírhatja az orvostudomány jövőjét.
Egy Johns Hopkins Egyetem által vezetett kutatócsoport elképesztő áttörést ért el az orvosi robotikában. Egy robot, amelyet műtéti videók elemzésével képeztek ki, most először végzett el sikeresen olyan műtéti feladatokat, mint a varrás, a tűkezelés és a szövetemelés, méghozzá emberi sebészekhez hasonló ügyességgel. Ez az innováció alapjaiban változtathatja meg a sebészet jövőjét.
A robotsebészet jövője
A robotikában eddig a legnagyobb kihívás az volt, hogy a gépek mozgását programozni kellett, ami egyetlen sebészeti eljárás esetén is évekig tartó munka lehetett. Most azonban egy új tanulási technológia, az utánzásos tanulás (imitation learning) segítségével ez a folyamat jelentősen felgyorsulhat. A kutatók a da Vinci Surgical System nevű orvosi robotot használták, amelyet korábban főleg sebészek irányítottak. Ezúttal azonban a robot kizárólag az eddigi műtéti videók alapján sajátította el a szükséges mozdulatokat.
A Johns Hopkins csapata a Stanford Egyetem kutatóival közösen dolgozott a projekten, amelyben több száz videót elemeztek. Ezeket a felvételeket világszerte működő, közel 7000 da Vinci-rendszer rögzítette. A mesterséges intelligencia egy speciális gépi tanulási modellt alkalmazott, amely a robotikus mozgásokat matematikai szögekre bontotta, hasonlóan ahhoz, ahogyan a szövegalapú AI-modellek szavakat elemeznek.
A kutatás vezetője, Axel Krieger, a Johns Hopkins Gépészmérnöki Tanszék adjunktusa szerint az egyik legnagyobb eredmény az volt, hogy a robot képes olyan szituációkban is boldogulni, amelyekre nem készítették fel közvetlenül. Például, ha elejtett egy tűt, azt felvette és folytatta a munkát, holott erre nem kapott külön utasítást.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
– Ez a modell gyorsan adaptálódik új környezetekhez, néhány száz bemutató alapján is képes megtanulni az eljárást – magyarázta Ji Woong „Brian” Kim, a kutatás vezető szerzője. Ez a rugalmasság azt jelenti, hogy a jövőben egy-egy új műtéti technikát napok alatt megtanulhatnak a robotok, így gyorsabban érhetők el új eljárások a betegek számára.
A kutatók most azon dolgoznak, hogy az egyes műtéti feladatokon túl a teljes műtéti folyamatokat is képesek legyenek a robotok elvégezni. Bár a technológia még nem áll készen arra, hogy teljesen önállóan végezzen bonyolult műtéteket, az eddigi eredmények jelentős lépést jelentenek ezen cél felé. Az ilyen típusú rendszerek nemcsak gyorsabban tanulnak, de pontosabban végezhetnek el komplex eljárásokat is, ami óriási segítséget jelenthet az orvoshiánnyal küzdő egészségügyi rendszerek számára.
Ez a mérföldkő bizonyítja, hogy az emberi tudás utánzása révén a mesterséges intelligencia és a robotika egyre közelebb kerül ahhoz, hogy önálló, megbízható sebészekké váljanak – ez pedig radikálisan átalakíthatja a modern orvostudományt.
Így képzelték el a mesterséges intelligenciát régen - Ma már csak nevetnénk rajta
Az emberiség már a ChatGPT megjelenése előtt több ezer évvel is eljátszott a mesterséges intelligencia gondolatával.
Elolvasom(Képek forrása: Profimedia)