"35 évesen időzített bomba van a testemben" - Egy Lynch-szindrómás nő vallomása
Már fiatalon is rákhoz vezethet.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- A 73 éves divattervező ruháin szinte az összes szín szerepel: koalás pulóverét még Diana is viselte »
- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Nem vagyok rákos (még) címmel jelent meg március 7-én a Buzzfeed tolmácsolásában a Londonban élő Jessica Furseth írása, mely tanulságos lehet mindenkinek, aki szeretné a lehető legtöbbet megtenni a rákos megbetegedések megelőzéséért.
A fiatal, 35 éves nő mindig is a szerencsés embernek érezte magát, gondoskodó szülők nevelték fel, sohasem voltak anyagi problémái, szereti a munkáját, igazi barátok veszik körül, és egészséges. Így gondolta legalábbis tavaly nyárig, mikor az orvosa közölte vele, hogy a rák kialakulásának nála jóval nagyobb a kockázata, mint más átlagemberek esetében.
A Lynch-szindróma és a rák
Jessica ezt egy genetikai teszt során tudta meg, melyet családja kérésére végeztetett el, mivel túl gyakori volt körükben a rákos, vastagbélrákos megbetegedések száma.
A teszt megállapította, hogy a nő Lynch-szindrómás, mely egyfajta genetikai mutációt jelent, és azokat a géneket érinti, amelyek a hibás DNS-t a sejtosztódás során kijavítják. Mutálódott gének esetében ez nem történik meg, és hibásan osztódnak majd a sejtek, lényegesen növelve a rák kialakulásának kockázatát akár már fiatalabb korban is.
A Lynch-szindróma elsősorban a vastagbélrák kockázatát növeli, de szerepe lehet a gyomorrák, a májrák, a nőgyógyászati daganatok, a vese-, a hasnyálmirigy-, a bőrrák és az agydaganat kialakulásában is.
A fiatal nő életét megváltoztatta az eredmény, pedig nem változott semmi, pusztán, hogy ismer egy tényt. A teste változatlan, nem beteg, mégsem érezte a vizsgálat után, hogy egészséges, annak ellenére sem, hogy annak is megvan a valószínűsége, hogy sohasem lesz rákos.
Bár annak idején a diagnózis megrémítette, ma már pozitívan viszonyul ahhoz, hogy kiderült. Amellett, hogy rendszeresen jár szűrésekre - elengedhetetlen a tükrözés ilyen esetben -, egészségesen táplálkozik, nem eszik vörös húst, és kis dózisban aszpirint vesz be mindennap a megelőzésért. Bár sokkal törékenyebbnek tartja az életét, sokkal inkább meg is becsüli, és ma már úgy gondolja, a megszerzett tudás nem rettegésben tartja, hanem az életét fogja egyszer megmenteni. A teljes írást ide kattintva olvashatod el.
Március a vastagbélrák elleni küzdelem hónapja, hiszen nem lehet elégszer felhívni a figyelmet arra, mennyire fontos az egészséges táplálkozás mellett a rendszeres szűrés, mellyel a betegség szinte 100%-ban megelőzhető.
OLVASD EL EZT IS!

- mentális zavar
- tünetek és betegségek
Ő lesz az első Down-szindrómás időjárás-jelentő: ismerd meg Mélanie-t!

- agyműködés
- kutatások