Éheznek a sejtek, ezért durván nő az étvágy is: 7 árulkodó tünet, ami prediabéteszre utalhat
Csillapíthatatlan étvágy jelezheti, mégis sokáig észrevétlen maradhat ez a betegség.
A prediabétesz egy észrevétlenül, alattomosan kialakuló állapot, amiről gyakran csak egy rutin-laborvizsgálat során szereznek tudomást az érintettek. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológus szakorvosa szerint a csillapíthatatlan étvágy és a túlevés egyike lehet azon tüneteknek, amelyek a szénhidrát-anyagcserével kapcsolatos problémát jelezhetnek.
A prediabétesz tünetei
Ahogy a névben szereplő „pre” is sugallja, a prediabétesz a cukorbetegséget megelőző állapot, ilyenkor a vércukorszint már magasabb a normál tartománynál, ám nem elég magas ahhoz, hogy kijelenthessük, hogy cukorbetegséggel van dolgunk.
– A hasnyálmirigy fontos endokrin szervünk, amely többek között egy vércukorszintet szabályozó hormon, az inzulin termeléséért is felelős. Ez a hormon segít abban, hogy a sejtek felvegyék a vérből a szénhidrát-molekulákat, amelyekből felépítik aztán szénhidrátraktárukat vagy energiát nyernek belőlük – magyarázza dr. Para Györgyi. Amikor prediabétesz áll fenn, a sejtek nem úgy reagálnak az inzulinra, ahogy kellene, és nem képesek megfelelő hatékonysággal felvenni a glükózt a véráramból. Ennek következménye a vércukorszint-emelkedés. A tartósan magas vércukorszint miatt a hasnyálmirigy igyekszik kompenzálni a megnövekedett inzulinigényt, ám egy idő után már képtelen lépést tartani, és a vércukorszint kilép a normális tartományból. A prediabétesz természetesen nem egyik napról a másikra alakul ki, sokszor csak évek múltán derül fény a problémára.
A prediabétesz általában nem jár specifikus tünetekkel, az érintettek jellemzően egy-egy rutin-laborvizsgálat során szereznek tudomást az emelkedett vércukorértékekről. Néhány árulkodó tünetről azonban szót kell ejteni. Ilyen többek között a fokozott szomjúság és szájszárazság, megnövekedett étvágy és a túlevés, valamint a testsúly változása és az állandósult energiahiány. A prediabétesz nagyon jellegzetes tünete még a cukor- és farkaséhség. Mint látható, a tünetek átfedésben vannak a 2-es típusú cukorbetegség tüneteivel, ám kevésbé kifejezettek, ezért nem feltétlenül veszik észre őket a betegek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Intő jel lehet, ha fokozott éhségérzet jelentkezik. Mivel a cukorbetegséget megelőző állapotban nem jut elegendő glükóz a sejtekbe, ezért nem kapják meg a szükséges energiát, és „éhezni” fognak. A test azonnal érzékeli, hogy nincs elegendő vércukor a sejtekben, a problémára pedig fokozott étvággyal reagál. A túlevés miatt kialakuló magas vércukorszint viszont inzulinproblémát okoz – ami egy ördögi kör kialakulását eredményezi. A tartós energiahiány az oka annak is, hogy a prediabéteszben szenvedők gyakran érezhetik magukat fáradtnak és gyengének.
Amint arra a diabetológus szakember felhívja a figyelmet, a prediabétesz valójában két állapotot foglal magába, az emelkedett éhomi vércukrot (IFG) és a csökkent glükóztoleranciát. A diagnózis felállításához orális glükóztolerancia-teszt (OGTT) elvégzésére van szükség.
– Emelkedett éhomi vércukorszint (IFG- impaired fasting glycaemia) akkor áll fenn, ha az éhomi vércukorszint 5,6–6,9 mmol/l közötti értéket mutat. A csökkent glükóztolerancia (IGT-impaired glucose tolerance), pedig akkor vélelmezhető, ha a normális éhomi cukorérték mellett a 120 perces vizsgálat 7,8–11,0 mmol/l közötti értéket eredményez.
Bár ezek a magasabb vércukorértékek még nem jelentenek cukorbetegséget, mégsem szabad hátradőlni, hiszen pár év leforgása alatt kialakulhat a betegség. Korai életmódváltással (a testsúly optimalizálásával, rendszeres testmozgással és az étrend átalakításával), valamint szükség esetén gyógyszeres kezeléssel ezen a ponton még megelőzhetjük vagy mérsékelhetjük a diabétesz, illetve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
Náluk okoz leggyakrabban rákot a cukorbetegség - Radikálisan növeli a daganatos megbetegedés kockázatát
A daganatos megbetegedések és a diabétesz kapcsolatát vizsgálták a Semmelweis kutatói.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- kávé
- cukorbetegség