Mi legyen a penészes lekvárral? Leszedheted róla, vagy veszélyes?
Tudod, mit kell tenned a penészes lekvárral, sajttal, tejföllel, ha fontos az egészséged?
A penészes élelmiszerrel kapcsolatban alapvetően két iskola létezik: az egyik szerint azonnal repüljön a kukába, míg a másik úgy vélekedik, általában le lehet vágni, kanalazni róla a fehér vagy éppen zöld részeket.
Valójában elsősorban az élelmiszer állagától függ, hogy fogyasztható-e a táplálék azok után, hogy megjelentek rajta az apró szőrös pöttyök - írja a listverse.com.
Miért alakul ki a penész?
A penészgombák egysejtű, mikroszkopikus, heterotróf élőlények, melyek testük szerves anyagait nem képesek egyedül előállítani - elsősorban ez különbözteti meg őket a növényektől. A környezetükben élő szerves molekulák lebontásával fedezik energiaszükségletüket. Kellő mennyiségű víz és tápanyag segítségével másolatot készítenek sajtalkotó elemeikből és osztódásba kezdenek, ahogy mondani szokás: gombamód szaporodnak.
Megeheted a penészes élelmiszert?
Mivel egyes penészgombák anyagcseréjének melléktermékekeként veszélyes méreganyagok - mikotoxinok - keletkeznek, érdemes komolyan mérlegelni, hogy elfogyasztod-e a penészes élelmiszereket. Ez ugyanis hosszú távon növelheti a vese- és májkárosodás esélyét, valamint az immunműködésre is rossz hatással van.
Alapvetően igaz, hogy a keményebb állagú élelmiszerek penészesedésével kapcsolatban elnézőbb lehetsz. Ilyenek például a keményebb sajtok, a szalámik, a káposzta, a répafélék. Ha a penészes résztől pár centiméterre levágod az érintett részt, a maradék elfogyasztása általában nem jelent veszélyt a szervezetedre.
Velük szemben a magasabb nedvességtartalmú, lágyabb élelmiszereket - például paradicsomot, őszibarackot, szószokat, feldolgozott húskészítményeket, tejfölt, sajtkrémet - jobb kidobni, ha penészfoltot látsz rajtuk. Ezekben a táplálékokban ugyanis könnyebben osztódnak a hosszabb sejtláncok, mélyebbre hatolhatnak az ételekbe - a gombafonalak azonban kezdetben szabad szemmel nem láthatóak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mi legyen a penészes lekvárral?
A lekvár pont határesetnek bizonyul, mert egyes szakemberek szerint a magas cukortartalmú élelmiszereknél a penészes réteg alapos eltávolítása után fogyasztható a maradék. Mások szerint magas víztartalma és lágy állaga miatt meg kell válnod a lekvártól. Az igazság itt is valahol középtájon húzódik: ha egy-egy penészpöttyöt látsz, azt még leszedheted, ha azonban komolyabb a zöld fedőréteg, ne halászd le róla, inkább landoljon a lekvár a kukában.
Így előzd meg a penész kialakulását!
Fontos, hogy tisztán tartsd a hűtőszekrényt: néhány havonta ajánlott szódabikarbónás vízzel átmosni. Hogy pontosan, hogyan végezheted a takarítást arról korábbi cikkünkben tájékozódhatsz.
Fontos, hogy a lekvárokba ne nyúlj bele morzsás, vajas késsel, mindig tiszta kanálat használj. A felbontott készételek, konzervek, megkezdett zöldségek, gyümölcsök maradékát pedig tiszta, jól zárható edénybe tedd vissza a hűtőbe - és néhány napon belül fogyaszd el. Amennyiben a hűtőben mégis bepenészedik valamilyen táplálék, vizsgáld meg alaposan a környezetében lévő ételeket, a penészes élelmiszer helyét pedig fertőtlenítsd.
OLVASD EL EZT IS!
- levegő
- megelőzés
Milyen gyakran kell szellőztetni a hálószobában?
- dohányzás
- macska
Ezek miatt köhögsz már hetek óta! 6 hétköznapi allergén körülötted
- tudomány
- baktérium