A Parkinson-kór tünetei
Magyarországon évente mintegy 2000 új beteget regisztrálnak. A tünetek lassan és fokozatosan alakulnak ki, ezért nehezen diagnosztizálható.
A Parkinson-kór az idegrendszer – eddig ismeretlen okok miatt kialakuló – betegsége, mely során az agynak azon területe sérül, mely a mozgásért, tartásért és egyensúlyért felel. Ez a leggyakoribb idegrendszeri betegségek egyike, a betegek száma világszerte 6 millióra tehető, minden százezer emberből nagyjából 150 érintett. Hazánkban jelenleg 20 ezer a regisztrált beteg, akiknek a száma évente körülbelül 1500 új beteggel nő.
Kiket érinthet?
A betegség nem válogat, és nem is öröklődik. A nőknél és a férfiaknál nagyjából azonos számban fordul elő. Az egyedüli döntő szempont az életkor, hiszen tízszer nagyobb esélyed van a betegségre, ha már elmúltál 65 éves. A fiatalabb korban lényegesen ritkább, de semmiképpen nem kizárt.
Okai
A Parkinson-kór okai eddig még ismeretlenek, feltevések azonban vannak. Egyrészről genetikai okokat sorolnak fel az orvosok, másrészről pedig a környezeti toxikus hatásokat. Az életkortól függ, hogy valószínűsíthetően melyik kerül előtérbe, és melyik okozza a klinikai tüneteket. Ötven év alatt az esély nagyobb arra, hogy genetikai okok állnak a háttérben, ha azonban már elmúltál ötven, akkor inkább a szervezetet érő toxikus hatások a felelősek. A genetikai háttér ellenére azonban a családi halmozódás előfordulása nagyon csekély, mindössze 5-10%.
A Parkinson-kór tünetei
A betegség tünetei fokozatosan és lassan alakulnak ki. Az életet nem rövidítik meg, azonban az életminőségre hatással vannak. Épen ezért fontos a kezelést lehetőleg minél előbb megkezdeni.
- A kéz, a láb és a fej nyugalmi helyzetben remeg, a remegés mozgásra azonnal csökken.
- Az izmok merevvé válnak, járás előtt a lábak nehezen mozdíthatóak.
- Egyensúlyzavar.
- A mozgás nehézkessé válik, a teljesen hétköznapi mozdulatok is megerőltetők.
- Csoszogó, szapora, apró léptű járás.
- Monoton, halk beszéd.
- Kifejezetlen arc.
- Pislogási problémák.
Kezelése
A betegség tünetei az agyban található dopaminnal – vagyis a dopamin szintjének csökkenésével – függenek össze. Így a legtöbb kutatás a dopamin pótlására irányul. A dopamin az agy egyik ingerületátvivő anyaga, mely az egyik sejttől a másikhoz úszva szállítja az információt, és viszi a sejtek közti üzenetet. Így tehát elsősorban olyan gyógyszeres készítményeket alkalmaznak, melyek egyrészről gátolják a dopamin lebontását, másrészt azonban helyettesítik és átveszik annak szerepét.
Mindenképpen fontos megemlíteni – sőt, kiemelni –, hogy a Parkinson azon ritka betegségek egyike, melyhez minden olyan kezelési mód és gyógyszer fellelhető Magyarországon, mely megtalálható más országokban. Az egészségügy kifejezetten élen jár a Parkinson kezelésében, ezáltal ugyanazt az eredményt lehet az itthoni kezelésekkel is elérni, mint külföldön.
Életmódbeli változtatások
A Parkinson-kór megfelelő orvosi kezelése mellett fontosak az életmódbeli változtatások is, hiszen a hétköznapi életet egyszerűbbé, könnyebben elviselhetővé teszik. Meg kell tanulni a betegséggel együtt élni.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
- Ha elég erősnek érzed magad, mindig tegyél lassú, rövid sétákat, hogy izmaidat formában tartsd.
- Figyelj nagyon a testtartásodra, és lehetőleg mindig állj és ülj egyenes háttal.
- Járj kicsi, de határozott lépésekkel.
- Egyszerre mindig csak egyetlen dolgot csinálj, hogy mozgásodnak csak egy dologhoz kelljen igazodnia.
- Ne igyál alkoholt és kávét.
- Mindig figyelj arra, hogy mit és mennyit eszel. Az erődet befolyásolja a bevitt táplálék mennyisége és minősége, ezért akkor is egyél, ha nincs étvágyad.
A betegségről bővebb információt a Magyar Tudományos Parkinson Társaság honlapján találhatsz.
A Magyar Tudományos Parkinson Társaság célja:
- Elősegíti a tagok szakmai és tudományos tevékenységét, az orvostudomány és ezen belül különösen az Parkinson betegséggel foglalkozó tudományág fejlesztését.
- Saját szakterületén elősegíti az országos szintű tudományos, oktatási, etikai és társadalmi feladatok megoldását.
OLVASD EL EZT IS!
- kávé
- megelőzés
4 sosem hallott tény a kávéról
- megelőzés
- a hosszú élet titka