Pár perc alatt elvégezhető a pajzsmirigy-önvizsgálat: fáradtságnál és súlyváltozásnál is gyanakodni kell
A pajzsmirigy-önvizsgálathoz egy tükör és pár egyszerű lépés kell csak.
A pajzsmirigy rengeteg élettani folyamatban részt vesz: az általa termelt hormonoknak szerepük van az energiaszint, a testsúly, a pulzus, a menstruációs ciklus és az anyagcsere szabályozásában is. Alul- vagy túlműködésére több különböző tünet is utal.
A pajzsmirigy megnagyobbodása már korán, a súlyos és kellemetlen tünetek előtt jelzi a zavart, ezért a pajzsmirigy-önvizsgálatot ajánlott kéthavonta megismételni.
Önvizsgálat lépésről lépésre
Ehhez egyetlen tükörre és egy pohár vízre van csupán szükség. Első lépésként tartsd a tükröt magad elé, a tekintetedet összpontosítsd a nyak alsó részére, közvetlenül a kulcscsont fölé.
A második lépés, hogy hajtsd hátra a fejedet, és vizsgáld meg, hogy látható-e duzzanat a nyak tájékán. Ha szükséges, egy kis tükröt is mozgathatsz a nyakad körül, mellyel végigpásztázhatod a területet.
Harmadik lépésként vegyél a szádba egy korty vizet. Végül pedig a lenyelés közben is vizsgáld meg a pajzsmirigy környékét és az esetleges dudorokat. Ha gyanúsat észlelsz, feltétlenül keresd fel az orvosodat, aki először általános vérképet kérhet, és ultrahangos vizsgálatot írhat elő. Ebből ki fog derülni a probléma gyökere.
Pajzsmirigyvizsgálatok
Az általános vérvizsgálatban a TSH-érték változása jelzi legegyszerűbben a mirigy problémáját. A TSH az agyalapi mirigyben termelődik, és a jódfelvétel serkentésével a pajzsmirigy trijódtironin- és tetrajódtironin-termelését stimulálja. A vérvizsgálat mellett az anamnézis segít a diagnózis felállításában, a beteg elmondja a panaszait és az esetleges előző vizsgálatokat, kezeléseket.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A laboreredmények után gyanú esetén az endokrinológus pajzsmirigy-ultrahangra küldheti a beteget. A képalkotó vizsgálat a legkisebb elváltozásokat is megmutatja, segítségével kiderülhetnek a ciszták és a gyulladásos folyamatok is, esetenként vékonytű-biopsziás mintavétel is lehetséges. A betegség vényköteles gyógyszerrel és speciális diétával kezelhető.
Pajzsmirigyzavarok tünetei
Az önvizsgálaton túl oda kell figyelni a jellemző tünetekre is. A pajzsmirigy-túlműködés, vagyis hipertireózis esetén az ember tapasztalhat szapora szívverést, fokozott izzadást, nehézlégzést, de hajhullást és alvászavart is. Jellemzőek az emésztési zavarok, a hasmenés és a súlycsökkenés, a zavar leglátványosabb jelei pedig a kidülledő szemek és a mirigy duzzanata, a strúma.
Alulműködés vagy más néven hipotireózis esetén jellemző a fáradékonyság, a bőrszárazság és a székrekedés, az ember ingerlékennyé válik, alacsony pulzust, hideg végtagokat tapasztalhat, gyakoriak a menstruációs zavarok és a hirtelen, jelentős súlygyarapodás. Ezekkel szintén orvost kell felkeresni.
Megváltozik az arc a betegségtől: mi mutatja, hogy a pajzsmiriggyel komoly baj van?
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- pajzsmirigy
- tenyér