Pajzsmirigyeseknek nem ajánlottak: 10 étel, ami a gátolja a jód felszívódását

Hiába egészségesek vagy finomak, alulműködés esetén nem szabad belőlük sokat fogyasztani.

zoldsegek-jod-gatlo
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A jód a szervezet számára fontos nyomelem, ami elsősorban a pajzsmirigyben raktározódik, támogatva a trijódtironin és a tiroxin hormonok termelődését. Pajzsmirigy-alulműködés esetén ezért sok esetben a kezelés mellett a jódpótlást is előírják az orvosok.

Bár a nyomelem pótlása sajnos nem minden esetben jelent megoldást, a napi jódszükséglet bevitele elengedhetetlen a megfelelő anyagcsere-folyamatok biztosításához. A hivatalos napi ajánlott beviteli érték 150 mikrogramm, a terhes és szoptatós kismamáknál, valamint a sportolóknál ennél több. Túladagolni nehéz, a napi mennyiség legalább öt-tízszerese esetén fordulhat csak elő.

A jód felszívódását gátolják

A jód nagy mennyiségben megtalálható a tengeri halakban, a tenger gyümölcseiben, az algákban, egyes gyümölcsökben, így a fekete áfonyában és természetesen a jódozott sóban. Felszívódását az A-vitamin- és szeléntartalmú ételek segítik, akad viszont néhány olyan alapanyag, ami gátolja a hasznosulást. Teljesen kizárni őket nem szabad az étrendből, de betegség esetén körültekintően kell bánni velük.

Ezt is szeretjük