Ödémás a szemed vagy a lábad? Komoly betegségeket jelezhet
Attól függően, hol jelenik meg, más és más bajra utal.

- A divatból merít önbizalmat a gyönyörű 50 feletti modell: nőiessége és csodás személyisége minden öltözékében tükröződik »
- Palvin Barbi a laza sikket kedveli: így öltöznek a modellek a szimpla hétköznapokban »
- Veszélyes szépségtrendek terjednek az interneten: ezeknek a kipróbálását senkinek sem javasoljuk »

- Soma lányának esküvői fotója: a 29 éves Hanna különleges menyasszony volt
- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Gyönyörű kis tó Budapesttől egy karnyújtásnyira: homokos stranddal és jó hangulattal vár a Domonyvölgyi-víztározó
- A 47 éves Egerszegi Krisztina friss fotókon: ezzel foglalkozik ma az ötszörös olimpiai bajnok
A megduzzadt, vizes boka, az ödémás láb vagy szem önmagában is kellemetlen probléma, ami akár a helytelen életmódtól is kialakulhat. Attól függően viszont, hogy melyik testtájat érinti leginkább, más és más nagyobb megbetegedést is jelezhet, ezért nem szabad félvállról venni.
Az ödéma vagy más néven szövetek közti vizenyő akkor alakul ki a szervezetben, amikor a test vízháztartásában felbomlik az egyensúly, és a szövetek között felgyűlik a vizenyő. Ez egy-egy testrészen vagy több szerven is jelentkezhet egyszerre, és gyakran egyszerűen az ülőmunka, a terhesség vagy a sós ételek okozzák.
Szívbetegség a háttérben
A boka és a lábszár megduzzadását komolyan kell venni: sok esetben ugyanis szívelégtelenséget jelez a szervezetben. Ebben az állapotban a szív nem tud elég vért pumpálni a test minden pontjára, ami biztosítaná az oxigén- és a tápanyagellátást.

Ekkor ugyanis a pulzusszám megnövekedik, a sóháztartás pedig felborul, a vese só- és vízvisszatartásra ösztönzi a szervezetet, a felesleges folyadék pedig a szövetekben halmozódik fel. A vérnyomás így megnövekszik, ami komoly teher a szívnek.
Tüdő- és veseprobléma jele
Ezt követően a vizesedés akár a belső szervek szöveteit is elérheti. A bal szívfél elégtelensége például a tüdőben okoz vizesedést, ami a kórokozók elszaporodásával együtt tüdőbetegségeket idézhet elő.
A lábszáron és az arcon feltűnő vizesedés, illetve a szem körüli ödéma az elégtelen veseműködés egyik látványos tünete, ami a magas vérnyomással és keringési zavarokkal jár együtt. Az alacsony vérfehérjeszintet ugyancsak jelezheti az ödémásodás, ami pedig az emésztőrendszeri problémákból ered.
Az ujjak, a kéz és a láb vizesedését leggyakrabban a nyiroködéma okozza, ami a nyirokrendszer megbetegedését mutatja meg. A dagadt végtagcsomók a vénák elzáródását és a mélyvénás trombózist is jelezhetik.
Az ödéma kezelése
A kezelés során először a felhalmozott víz eltüntetése a cél, amit a legtöbbször vízhajtó szerekkel és sószegény diétával érnek el, ami a következő tünet, a magas vérnyomás kezelésében is nélkülözhetetlen. Emellett természetesen vérnyomáskontroll, EKG- és szívultrahang-vizsgálat is szükséges ahhoz, hogy megállapítsák a probléma hátterében álló valós okokat.
Természetes vízhajtószerekkel az ember a mindennapokban is sokat tehet azért, hogy megszüntesse a vizesedést, és elkerülje az ebből eredő kellemetlenségeket. Az életmódváltás alapja, hogy a bevitt só mennyiségét a minimálisra csökkentsd, és a vízfogyasztást növeld, de vízhajtó ételek vagy a következő teák is segíthetnek.