Ezzel árthatsz a szemednek, ha nem figyelsz oda
Ezekre kell figyelned ahhoz, hogy ne károsítsd látásod. (x)
A látás és a szem egészsége meghatározza általános közérzetedet, aminek sokszor valószínűleg nem is vagy annyira tudatában. Természetesnek veszed, hogy gyönyörködhetsz a természetben, látod felnőni a gyerekeket, nézhetsz filmeket, és a városban sétálva is rácsodálkozhatsz az épített környezet szépségeire.
Azonban ahhoz, hogy a látásod egészséges maradjon sok-sok évtizeden keresztül, vigyáznod kell szemed épségére: óvnod kell több káros hatástól is, és biztosítanod kell a szem számára fontos tápanyagokat.
Vigyázz, károsítják a szemet!
Kevés alkalommal esik szó a dohányzás, az elhízás, az elhanyagolt magas vérnyomás szemet károsító hatásáról, holott ezek az egészségügyi tényezők megakadályozzák a szemnek fontos tápanyagok kellő mértékű felszívódását. A cukorbetegeknek pedig különösen fontos, hogy tartsák az orvos által előírt diétát, és rendszeresen ellenőrizzék a vércukorszintjüket, hogy időskorban is élvezhessék a látás adta örömöket.
Továbbá van két olyan tényező, amely a legegészségesebb embereket is érinti: az UV sugárzás és a monitorok fénye. Ezek ellen jó minőségű napszemüveggel tudsz védekezni, valamint igyekezz minél kevesebb időt tölteni a képernyő előtt. Ha munkád számítógéphez köt, akkor tarts óránként öt-tíz perc pihenőt, amit lehetőség szerint tölts a szabad levegőn.
Tápanyagok a szemnek
Az alábbi antioxidánsok, vitaminok és ásványi anyagok kellenek ahhoz, hogy szemed megkaphassa a számára szükséges tápanyagokat. Fiatalkorban is érdemes arra figyelned, hogy ezeket biztosítsd szervezeted számára, 45 év felett pedig fontos lehet, hogy az étrendeddel támogasd a szem egészségét.
Antioxidáns hatású vitaminok és cink
A C- és az E-vitamin egyaránt rendelkeznek antioxidáns sajátságokkal. A sejtek anyagcsere-folyamataiban és a szemben a fény hatására képződő anyagokat, az úgynevezett szabadgyököket megkötik és hatástalanítják, hozzájárulnak a sejtek oxidatív stressz elleni védelméhez.
A cink a szervezetben zajló számos folyamatban szükséges, és hozzájárul a normál látás fenntartásához. Forrásai: répa, zöldleveles zöldség, máj, vaj, cheddar sajt, citrusfélék, zöld bors, paradicsom, brokkoli.
Lutein és zeaxantin
Az ideghártyában dúsuló festékanyagok, melyek felhasználódnak a fényérzékelés folyamatában. Zöldleveles zöldségek - petrezselyem zöld, spenót, kelkáposzta, fejes saláta -, brokkoli, csemegekukorica és az abból készült chipsek, tojássárgája tartalmaz gazdagon luteint és zeaxantint.
Omega-3 zsírsavak
A szövetek, így a retina létfontosságú összetevői. Az omega-3 zsírsavak csoportjába tartozó dokozahexaénsav – rövidítve DHA - a normál látást támogatja. Az omega-3 zsírsavak leginkább halfélékben - lazac, szardínia, makréla, hering - található nagy mennyiségben. A hazai étrendi szokások miatt, azonban ezt nem mindenki tudja napi szinten étrendjében biztosítani.
Komplex étrend-kiegészítő: Ocuvite
A Bausch + Lomb által kifejlesztett Ocuvite® termékcsalád komplex összetételével segít gondoskodni, a normál látás fenntartásához szükséges mikrotápanyagokról. Látásodnak így szakértő támogatást nyújthatsz!