Felpörgeti a lelassult nyirokkeringést, megszünteti az ödémás pangást: ez a masszázs nagyon hatékony

Így segíthet a nyirokdrenázs masszázs a duzzanatok csökkentésében.

Nyirokdrenázs masszázs
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nyirokdrenázs masszázs, más néven manuális nyirokdrenázs, egy speciális technika, amelynek célja a nyirokrendszer működésének támogatása. Ezt az eljárást különösen azoknak ajánlják, akik ödémában szenvednek. A masszázst finom, körkörös mozdulatokkal végzik a szakemberek a test meghatározott területein, hogy serkenjen a nyirokfolyadék áramlása a működő nyirokcsomók felé, így csökkentve a duzzanatokat.

A nyirokdrenázs masszázs

A nyirokrendszer a test egyik legfontosabb méregtelenítő mechanizmusa, amely eltávolítja a felesleges folyadékot, méreganyagokat és egyéb anyagokat a szövetekből. Amikor a nyirokrendszer valamilyen okból - például műtét, betegség vagy sérülés következtében - nem képes megfelelően ellátni feladatát, a nyirokfolyadék felgyülemlik, és ödémát okoz. Ez különösen gyakori a karokban és a lábakban, ami kényelmetlenséget, fájdalmat és mozgáskorlátozottságot eredményezhet. A nyiroködéma kezelésére egy új mRNS-alapú módszert fejlesztenek ki szakértők, erről bővebben itt írtunk

Nyirokdrenázs masszázs 1
Fotó: mapo / Getty Images Hungary

A nyirokdrenázs masszázs két lépésből áll. Az első fázisban a terapeuta "kitisztítja" a nyirokfolyadékot a szövetekből, ezután a "felszívódási" fázis következik, amikor is a nyirokfolyadékot a nyirokcsomókba irányítja. Ezzel a folyamattal csökkenthető a szövetekben felhalmozódott folyadék mennyisége, ami mérsékli a duzzanatot, és elősegíti a szervezet természetes gyógyulását.

Tisztítás: az első szakaszban a masszőr arra koncentrál, hogy előkészítse a nyirokutakat a folyadék áramlására. A tisztítás célja, hogy megnyissa a nyirokcsomókat, ezzel megkönnyítve a nyirokfolyadék beáramlását. A masszőr általában a nyaki, kulcscsonti és a hónalj alatti nyirokcsomók környékén kezd, finoman masszírozva ezeket a területeket. A mozdulatok lassúak és gyengédek, hogy elkerüljék a szövetek és a nyirokerek túlzott stimulálását.

A masszőr a test perifériájáról, például a lábakról és karokról, fokozatosan halad a központi területek felé. Minden mozdulat célja, hogy a nyirokfolyadékot a nyirokcsomók felé terelje, ahol az újra bejut a véráramba. Arról, hogy mitől duzzadhatnak meg a nyirokcsomók, korábban írtunk.

Felszívódás: miután a tisztítási szakasz befejeződött, a masszőr a nyirokfolyadék tényleges áramlásának elősegítésére összpontosít. A masszőr gyengéd, de határozott mozdulatokkal dolgozik, hogy elősegítse a nyirokfolyadék elvezetését a szövetekből a nyirokcsomókba. Ez a fázis a perifériáról a központi területek felé történő mozdulatokkal folytatódik, amelyek segítik a nyirokfolyadékot abban, hogy a természetes úton visszaáramoljon a szív felé. A masszőr gyakran alkalmaz finom nyomást, majd elengedést, hogy egy pumpáló hatást érjen el, amely további lökést ad a nyirokfolyadék mozgásának.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A masszázs során a mozdulatok lassúak és ritmikusak, hogy összhangban legyenek a nyirokrendszer természetes áramlásával, amely lassabb, mint a vérkeringés. A nyomás nagyon gyengéd, mivel a nyirokrendszer felületesen helyezkedik el a bőr alatt, és túlzott erőbehatás esetén a nyirokerek összenyomódhatnak, ami akadályozza a folyadék áramlását.

Egy-egy nyirokdrenázs masszázs általában 30-90 percig tart, az érintett terület nagyságától függően. A kezelés gyakorisága a probléma súlyosságától függ, de gyakran heti több alkalom is ajánlott a legjobb eredmények elérése érdekében. A nyirokdrenázs masszázs speciális szakértelmet igényel, ezért csak képzett terapeutától szabad kérni a kezelést. Az otthoni nyirokdrenázs technikák elsajátítása is lehetséges, de ezeket is szakember irányításával kell megtanulni, hogy elkerüljük a nem megfelelő technikák okozta káros hatásokat.

A nyirokdrenázs masszázs hatásai

A nyirokdrenázs masszázs különösen hasznos lehet olyan állapotok kezelésében, mint a nyiroködéma, amely gyakran fordul elő mellrákműtét után, de jótékony hatással lehet például a rheumatoid arthritis, fibromyalgia és lipödema tüneteinek enyhítésében is, aminek a felismeréséről bővebben itt olvashatsz. Az eljárás azonban nem mindenki számára ajánlott. Szívbetegség, veseelégtelenség, vérrögösödésre való hajlam vagy fertőzések esetén a masszázs nem javasolt, és ilyen esetekben mindenképpen szükséges konzultálni az orvossal.

Nyirokdrenázs masszázs 2
Fotó: Andrii Lysenko / Getty Images Hungary

A nyirokdrenázs masszázs hatékonyságát illetően a szakértők még mindig vizsgálják, hogy mennyire jelentős a hosszú távú javulás. Bár a kezelés nem garantál azonnali eredményeket, sokan tapasztalnak enyhülést a tünetekben, különösen, ha több alkalommal is részt vesznek a masszázson. Amennyiben a kezelés hatástalannak bizonyul, alternatív módszereket kell fontolóra venni.

Mindenesetre a nyirokdrenázs masszázs egy gyengéd, mégis hatékony módszer a nyirokrendszer támogatására, amely segít csökkenteni az ödémát, és támogatja a szervezet méregtelenítési folyamatait. Mielőtt azonban bárki belevágna, érdemes konzultálni egy szakértővel, hogy az eljárás valóban megfelelő legyen.

Serkentik a vérkeringést és a nyirokrendszert: 9 jógapóz, ha van napi 10 perced

A jóga nemcsak nyújtja az izmokat, de védi a keringési és nyirokrendszer egészségét is.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük