A nyári fülgyulladás tünetei: mi okozza leggyakrabban, és mit lehet tenni ellene?
A víz alá merülés kellemetlen tüneteket, komoly fájdalmat, fülgyulladást is okozhat, és bizony, a klíma vagy huzat sincs jó hatással a fülre.

- 2 dolog, ami nélkül gyorsan elveszíti feszességét az arcbőr: így lassíthatod a kollagén és az elasztin csökkenését »
- Csodás divatfotókon a ’90-es évek és napjaink szupermodelljei: együtt mutatják be az újdonságokat »
- A Super Bowl történelmének legemlékezetesebb divatpillanatai: Jennifer Lopez és Shakira abszolút elvitték a show-t »

- Lovas Rozi ritkán látott férjével: János ilyen jóképű pasi
- Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben
- Melyik magyar város vasútállomása van a képen? 8 kérdés, ami sokakat zavarba hoz
- Ez a hét nő viselhet fehéret a pápa előtt - Másoknak tilos ilyenben találkozni vele
- Íme Koltai Róbert bájos, szőke párja: a színész 78 évesen élvezi a késői szerelmet
Javában tombol a nyár, ami egyet jelent a strandolással, fürdőzéssel. Nincs is kellemesebb felfrissülés a hőségben, mint megmártózni a hűs habokban, legyen szó akár természetes vízről, akár medencéről.
Nyáron a leggyakoribb fülészeti probléma a bakteriális és/vagy gombás eredetű hallójárat-gyulladás, mely leggyakrabban az uszodai és természetes vizekben történő strandolás miatt alakul ki.
A fülgyulladás okai
- Fürdőzés során a hallójárat hámja felázik, és könnyebben befertőződik, ám a fertőtlenítő hatású klórnak köszönhetően nagyobb eséllyel betegszünk meg az uszodában, strandokon, mint a természetes vizekben. A huzat vagy a lehűlés szintén okozhat fülpanaszokat, fülkürthurutot, valamint segítheti a vírusfertőzés kialakulását, sőt, az egyre több helyen alkalmazott légkondicionáló berendezés is szerepet játszhat a betegség kialakulásában - mondta dr. Székely Éva, a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosa.

A hallójárat-gyulladás és a fülkürthurut tünetei
A hallójárat-gyulladás legfőbb tünete sokszor rágáskor, a hallójárat-bemenet nyomására vagy a fülkagyló hátrahúzásakor jelentkező heves fájdalom, fülfolyás, viszketés, a hallójárat beszűkülése miatti füldugulás.
Fülkürthurut esetében nincs fülfolyás, a hurutos tünetek mellett a fő panasz a füldugulás, a feszítő fájdalom és a nyeléskor jelentkező kattogás.
Milyen kezelés szükséges fülgyulladás esetén?
- Általában elég a hallójárat-gyulladás helyi kezelése gyógyszeres gézcsík behelyezésével a hallójárat kitisztítása után.
- Ezt követően gyulladáscsökkentő, szteroidos fülcsepp használata javasolt néhány napig.
- Súlyosabb esetben azonban szükség lehet antibiotikum szedésére is.

Ha gyulladás, akkor CRP gyorsteszt
A C-reaktív protein (CRP) egy májban képződő fehérje, melyet bakteriális fertőzések és gyulladásos megbetegedések kimutatására használnak, ezért a tesztet az akut fertőzéses megbetegedésre utaló jelek, úgymint hőemelkedés, láz, fejfájás vagy gyengeség esetén érdemes elvégezni.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
- Hogy elkerüljük a betegséget, a fürdőzést követően szárítsuk ki a hallójáratot, mert a felázott bőr ideális táptalaj a baktériumok számára. Épp ezért ne használjunk sós vizes fülspray-t se. Ügyeljünk arra, hogy a fülünk tisztítását ne vigyük túlzásba, ugyanis a hallójáratnak öntisztuló funkciója van, a képződő fülzsír pedig védőhatást fejt ki rá. Kerüljük a fültisztító pálca használatát, mellyel mikrosérüléseket okozhatunk, ezzel segítve a fertőzést. Az összegyűlt, spontán nem távozó fülzsír hallójáratból történő eltávolításában inkább kérjük a szakember segítségét - tette hozzá a doktornő.
Képeken a régi, forró nyarak
Igazi nosztalgikus képek örökítik meg az akkori nyarakat a gyűjteményben. A régi, forró nyarak legszebb pillanatait biztosan felidézik mindenkiben, aki akkoriban átélhette a balatoni nyüzsgést, vagy csobbanhatott egyet a medencék hűs vizében.
Képek forrása: Getty Images Hungary.