Milyen színű az egészséges menzesz?

Ha másmilyen, az bajt is jelezhet

Sok tényező, betegség, gyógyszer befolyásolhatja a havi ciklust.

Menstruáció színe
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ez is egy tabutéma, holott szükséges lenne beszélni róla. A női szervezet alapvető és természetes funkciója a havi vérzés, amelyre ennek ellenére figyelni kell. A menstruáció ugyanis olyan hormonális működés, amelynek jellemzői nemcsak a termékenységről árulkodnak, de az egészségi állapotról is.

A havonta esedékes vérzésnek számít a jellege és a minősége. Fontos, hogy milyen állagú és intenzitású, és hogy kellemetlen-e a szaga. A legtöbb információt azonban az árulja el a szervezetben felmerülő problémákról, hogy milyen színű a vér, ami távozik a méhből. A normál menstruációs vér színe élénkpiros, de az ettől eltérő árnyalatok sem jelentenek feltétlenül kóros állapotot. Mindenesetre nem árt az óvatosság és az odafigyelés.

Sötétvörös színű vérzés

A mélyvörös tónusú vér a menstruáció nehezebb napjaira utal, és általában a ciklus közepére esik. Ilyenkor megszaporodhatnak benne a kisebb vérrögök is. Ez normális állapotra utal, és azt jelenti, hogy ilyenkor a legintenzívebb a méh munkája, vagyis ilyenkor szakad le teljesen a méh megvastagodott nyálkahártyája.

Ha a sötétbordó vérzés pár napnál tovább tart, és a benne található vérrögök nagyok és szürkés színűek, akkor azonnal nőgyógyászhoz kell fordulni. Ez ugyanis jelenthet akár cisztás fibrózist is, aminek egyik jele a váladék besűrűsödése, valamint a sűrűbb és sötétebb vérzés.

Barna színű vér

A menstruáció vége felé egészen sötét, szinte barna színű vér távozik a méhből. Ez normális jelenség, és mindössze arra utal, hogy a ciklus vége felé már állottabb, a méhben hosszabb idő alatt felgyűlő vér ürül ki. Ha viszont hosszabb ideig fennáll a jelenség, az egyéb fertőzésre is utalhat, vagy vérszegénységhez is vezethet, ezért szakorvost kell felkeresni vele.

Narancssárga színű vérzés

Ha narancsos árnyalat kerül a vérbe menzesz idején, akkor az figyelmeztető jel a szervezet részéről. Ez legtöbbször fertőzésre utal, ami lehet szimplán csak hüvelyi, de lehet komolyabb betegség tünete is. Ha a normál hüvelyflórában elszaporodnak a baktériumok, megemelkedik a méh pH-szintje, és az hatással van a menstruációs vér színére is.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Világospiros és rózsaszínes vér

Nincs ok aggodalomra, ha ilyen színű a havi menstruáció során kiürülő vér. Ez a könnyebb napokat jelenti, amikor kevesebb vér lökődik ki a méhből, és kicsi intenzitással. Akkor kell nagyon odafigyelni az ilyen jellegű vérzésre, ha az a megszokott időn kívül jelentkezik. Ha világosabb, rózsaszínes és pecsételő jellegű vérzés lép fel két ciklus között, az jelenthet beágyazódási vérzést is.

Ez csak akkor áll fent, ha felmerülhet a terhesség állapota. Ahogy a megtermékenyített petesejt halad a petevezetékben, az erekkel teli részen áthatolva enyhe vérzést okozhat. Ez világos színű vért jelent, vérrögök nélkül. Aki babát tervez, annak javasolt felkeresni ilyenkor az orvosát.

Nagyon sokat rontanak a menstruációs görcsökön - Pedig azt hiszed, hogy jót tesznek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Számtalan oka lehet az eltérő színű vérzésnek

Nem kell megijedni, ha a menstruációs vér színe eltér a megszokottól, főleg, ha az a rendes ciklus időintervallumában történik. Nagyon sok külső tényező, fertőzés vagy betegség befolyásolhatja a vér színét. Ilyen a pajzsmirigyszint ingadozása vagy a hormonháztartás felborulása, de akár a stressz is.

A szedett gyógyszerektől, a fogamzásgátlótól is változhat a menzesz színe. A különböző nőgyógyászati problémák is hatással vannak a havi ciklus során távozó vér színére. Ilyenek a hüvelyi fertőzések, a ciszták és a polipok. Minden rendhagyó elváltozásnál érdemes azonban mielőbb a nőgyógyász szakember véleményét kikérni.

Ezt is szeretjük