Meglepő előrejelzés: ezért élnek a nők 8 évvel kevesebbet a jövőben

Évszázadok óta a szebbik nem számíthat hosszabb életre, ám a jövőben fordulhat a kocka.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szakértői előrejelzések szerint a férfiak várható élettartama hamarosan megegyezik majd a nőkével, sőt, meg is haladhatja azt. Míg hazánkban jelenleg a nők élnek átlag nyolc évvel tovább, a jövőben fordulhat majd a kocka.

A változás oka a nemi szerepek közeledésében lelhető fel, melyből úgy tűnik, a férfiak többet profitálnak, mint a nők.

Születéskor várható élettartam - jelenlegi állapot

A születéskor várható élettartam egy demográfiai adat, mely az élve születések halálozási korának átlaga. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint Európában a nők születéskor várható élettartama 82,6 év, míg a férfiaké 76,7.

Magyarországon a születéskor várható élettartam jelenleg 78,6 a nők esetében, míg a férfiaknál 70,7 év. Biztató, hogy az elmúlt 15 évben Magyarországon folyamatosan emelkedett ez a szám, szakértői becslések szerint pedig 15-20 év múlva akár az európai uniós átlagot is elérhetjük. A férfiak születéskor várható élettartama azonban valamivel gyorsabb ütemben növekszik.

A jövőben a nők élnek rövidebb ideig?

Évszázadok óta a férfiaknak jósolnak rövidebb élettartamot az orvosok. A magyarországi adatok is azt mutatják, hogy a nők átlag nyolc évvel élik túl a férfiakat.

A férfiak hagyományosan rövidebb élettartamának oka egyrészt az XY kromoszómapárban keresendő, mely jóval sérülékenyebb, mint az XX - ezzel magyarázható az is, hogy a méhen belüli életben is több fiú magzat hal el, mint lány.

A kromoszomális különbségen túl azonban az életmódban is fellelhetők a nők eddigi hosszabb életének okai. A nehéz fizikai munka, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a munkahelyi stressz a múltban főleg a férfiélet jellemzői voltak.

Íme, a világ leghosszabb életű népei!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Manapság azonban a dohányzás, az túlzott alkoholfogyasztás és a feszültséggel teli hétköznapok egyre inkább jellemzőek a szebbik nemre.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A statisztikus szemével

Leslie Mayhew professzor, a londoni City University statisztikusa szerint a nehéziparban dolgozók számának csökkenésének, ez egészségügyi ellátás színvonalának növekedésének, valamint annak köszönhetően, hogy jóval kevesebb férfi dohányzik, jelentősen javul a férfiak várható élettartama. A professzor szerint, ha ez a tendencia figyelhető meg a jövőben is, a 2000-ben született fiúk várható élettartama megegyezik majd a lányokéval, a későbbiekben pedig meg is haladhatja azt.

A nemi szerepek közeledése

Szakemberek szerint - ami a várható élettartamot illeti - az emancipációból, illetve a nemi szerepek közeledéséből elsősorban a férfiak profitáltak.

A nők életében egyre több lett a stressz, a munkahelyi feszültség, illetve ezeket kompenzálandó gyakoribb a dohányzás és az alkoholfogyasztás. Ezzel szemben a férfiak a női minták felé közeledve egyre inkább kimutatják érzéseiket, kevesebb bennük az elfojtás, minek köszönhetően könnyebben dolgozzák fel a stresszt, és növekszik a várható élettartamuk.

Ezt is szeretjük