9 biztos másnaposság-kezelő módszer
Egy tavaszi estén könnyű alaposan a pohár fenekére nézni. Ha így történt, nem kell beletörődnöd a rosszullétbe.
Amikor az ablakon beszűrődő napsugarat vakító fénycsóvának érzed - ami úgy irritálja a szemedet, hogy legszívesebben ki sem nyitnád -, a fejedben pedig egy táltosdobkör játszik, be kell látnod, hogy az előző esti italozás nem volt annyira mértékletes, mint tervezted. Fogadd meg, hogy legközelebb óvatosabb leszel, de addig is vess be néhány trükköt, mellyel enyhíthetsz a fejfájáson, a hányingeren és a kimerültségen.
Éld túl!
A mondás szerint a másnap legjobb gyógyszere a harmadnap. Ha azonban nem szeretnél várni addig, próbáld ki az alábbiakat, és varázsolj újra embert magadból.
Gyümölcslé
A gyümölcsök fruktózt tartalmaznak, ami a cukrok egyik fajtája. Ez segít a szervezetnek az alkohol minél gyorsabb lebontásában. Egy nagy pohár narancs- vagy paradicsomlé elfogyasztása ráadásul feltölti a szervezet lemerült vitaminraktárait is.
Egy kis erőleves
Az erőleves - akár a kockából készített változat - fogyasztásával pótolhatod azt a nátrium- és káliummennyiséget, melyet az alkoholfogyasztáskor veszített a szervezeted. Ha nem kedveled az erőlevest, fogyaszthatsz zöldséglevest is. Ha kellemesen meleg hőmérsékleten fogyasztod, mindkettő megnyugtatja a háborgó gyomrot.
Az elmaradhatatlan víz
A túlzott alkoholfogyasztás a sejtek kiszáradásához vezet, így dehidratálttá teszi a szervezetet. Mindjárt felkelés után igyál egy nagy pohár szénsavmentes ásványvizet, így enyhíthetsz a kiszáradás okozta rossz közérzeten. Ha egy kicsit előrelátóbb vagy, lefekvés előtt is megihatsz néhány deciliter vizet, hogy kevésbé legyen kellemetlen a másnap.
Egy csésze kávé
A koffein érösszehúzó hatású, ezért a kávéfogyasztással csökkentheted a fejfájást. Túl sokat azonban ne igyál belőle, mivel vizelethajtó tulajdonsága miatt nem előnyös az amúgy is dehidratált szervezet számára.
Aminosavak
Az aminosavak a fehérjék építőelemei. Az alkoholfogyasztás ezek szintjét is csökkenti a szervezetben, csakúgy, mint a vitaminokét és az ásványi anyagokét. Egy kevés szénhidrát - például tészta vagy sütemény - elfogyasztásával azonban pótolhatod az elveszett aminosavakat, és enyhítheted a másnaposságot.
Mozgás!
Ha nem vagy annyira rosszul, hogy ne tudj megmozdulni, egy kis sport tovább javíthat az állapotodon. Menj el uszodába, fuss egy keveset, de akár egy húsz perces séta is hatékony lehet, hiszen segíti a szervezet oxigénfelvételét.
Legközelebb kerüld el!
Aki egyszer is beleesett a nagy italozás és a másnaposság csapdájába, az nem nagyon vágyik újból a fejfájós élményre. Ez persze nem jelenti, hogy teljesen le kell mondanod az alkoholfogyasztásról ahhoz, hogy egy-egy vidám este után másnap is jól érezd magad. Ám az alapszabályokkal légy tisztában!
Csak lassan!
Minél lassabban iszol, annál kevesebb alkohol jut az agyadba. Az emberi szervezet egy bizonyos állandó sebességgel bontja az alkoholt - körülbelül harminc grammot óránként. Hagyj magadnak több időt az alkohol feldolgozására, így elkerülheted, hogy telítődjön vele a szervezet.
Egyél is!
A legjobb dolog, amit a másnaposság megelőzéséért tehetsz, ha eszel valamit az alkoholfogyasztás előtt. Szinte mindegy, hogy milyen ételt fogyasztasz - bár tény, hogy a húsfélék vagy a krumpli hatékonyabban lassítja az alkohol felszívódását, mint egy saláta.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kerüld a pezsgő szeszes italokat!
Nem csak a pezsgőtől lehet fájdalmas a másnap. Bármi, amiben buborék van - például a rumos kóla - nagyon veszélyes lehet. A szénsav ugyanis felgyorsítja az alkohol felszívódását.
Cikkünk a Reader's Digest Szakorvosi tanácsadó - Házi gyógymódok című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- alkohol
- másnaposság
A 3 legbutább tévhit az alkoholról
- alkohol
- megelőzés