Makacs, leküzdhetetlen túlsúly: 3 intő jel, hogy a hormonjaid okozzák a bajt

Ha az elhízást szervi baj okozza, nemcsak lefogyni nem tudsz, de az egészséged is veszélyben forog.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elhízásnak számtalan oka lehet: a rossz étkezési szokások, az örökletes hajlam vagy a mozgásszegény életmód mellett azonban az sem számít ritkaságnak, amikor a túlsúly hátterében valamilyen hormonális probléma áll.

Mindannyiunk testében találhatóak női és férfihormonok is, és bármelyikből is termel túlzott mennyiséget a szervezeted, annak egyik jele a pluszkilók lerakódása lehet.

Nem csak szépészeti kérdés

Mindenki szereti jól érezni magát a bőrében, ám a hormonális zavarok okozta túlsúly nem pusztán külcsín kérdése. Az elhízás egyébként is számos veszélyes betegség rizikófaktorát növeli meg, de ha az eredete hormonális, akkor már maga a kiváltó ok is eredményezethet más egészségügyi problémákat.

Ezért, ha nagy túlsúllyal küzdesz, amit hiába próbálsz már régóta leadni, különösen fontos, hogy feltárd az okokat. Az egészséged érdekében légy gyanakvó, figyeld a jeleket, és ha úgy véled, hormonháztartásod felborult, ne késlekedj cselekedni!

Alma típusú elhízás

A nők jellemzően elsőként az úgynevezett nőies helyekre híznak, tehát fenékre, csípőre és combra.

Ha azt veszed észre, hogy a zsírok lerakódása a te esetedben inkább a hasra, mellre és arcra lokalizálódik, míg a tipikusan nőies helyeket kevésbé érinti a probléma, az utalhat fokozott férfihormon-aktivitásra.

Ezek a túlsúly leggyakoribb okai!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha az android típusnak is nevezett testalkat mellett azt is tapasztalod, hogy a bőröd hajlamosabb a zsírosodásra, erősebb a szőrnövekedés, esetleg gyakran érzed magad feszültnek, ingerültnek, akkor érdemes elgondolkodnod azon, hogy nem hormonzavar okozza-e a hasi hízást.

A túlzott férfihormon-termelés gyakran társul túlzott inzulintermeléssel. Ennek jele lehet, ha gyakran tör rád gyengeség, rosszullét, remegés, ami akkor múlik el, ha valamilyen édességet eszel - azon túl, hogy a le-fel ugráló vércukorszint komoly egészségügyi károsodáshoz, akár cukorbetegség kialakulásához is vezethet, az édesség-elsősegély a fogyást sem segíti elő.

Telt idomok, elmaradó vérzések

A férfihormon hiánya, vagyis a női hormon túlsúlyba kerülése szintén elhízást okoz, ebben az esetben azonban a párnácskák a fenékre, combra, csípőre rakódnak, miközben a has, a kar és a nyak kevésbé lesznek érintettek. Talán nem véletlen, hogy a telt, nőies idomokhoz sok férfi ösztönösen vonzódik, hiszen a magasabb ösztrogénszintet a termékenységgel hozzák összefüggésbe, ám a túlzott nőihormon-termelés már egyáltalán nem kedvez a teherbeesésnek.

10 lúgosító étel, ami helyreállítja a sav-bázis egyensúlyt

Nézegess képeket!

Elolvasom

Sőt, a már inkább kövérnek, mint buján nőiesnek mondható idomok mellett az ösztrogéntúltengés egyik jele lehet a rendszertelen, kimaradó menstruáció is. A makacs, életmódváltással és krémekkel, kezelésekkel is eltüntethetetlennek látszó narancsbőr is arra utalhat, hogy hormonzavar áll az elhízás hátterében: ha a szervezet túl sok ösztrogént termel, azt a máj nem tudja lebontani, ezért a bőr alatti kötőszövetekben raktározza - ebből keletkezik a narancsbőr.

Sós ropogtatnivalók

Sokan panaszkodnak rá, hogy egyáltalán nem kívánják az édességet, nem is eszik azt, mégis híznak. Ha ez rád is igaz, nézd át az étrendedet - lehet, hogy nem a cukor, hanem a só a túlsúly felelőse.

A mellékvese által termelt hormonok zavara ugyanis okozhat elhízást, a probléma egyik kísérőtünete pedig - az alvászavar, a hasfájás, a hasmenés és gyakori reggeli fejfájás mellett - a só kívánása is lehet.

Ez pedig ismét azt jelenti, hogy a túlsúlyt okozó hormonzavar egyik tünete további súlygyarapodást eredményezhet: a túlzott sófogyasztás ugyanis felborítja a szervezet folyadékháztartását, a víz nem tud távozni, megreked a sejtek között, ami hízáshoz, a természetes méregtelenítés hiánya pedig az anyagcsere lelassulásához és további pluszkilókhoz vezet.

Ha a fenti tünetek mellett hajhullást, hasi striákat és aknékat is észreveszel, a mellékvese okozta hormonális zavart mindenképpen fel kell venned a túlsúly lehetséges okai közé.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mit kell tenned?

Ha arra gyanakszol, hogy az elhízást valamilyen hormonális zavar okozza, ne késlekedj felkeresni a háziorvosodat, hiszen a probléma megszüntetése nélkül nem fogsz tudni lefogyni, és arra is jó esélyed van, hogy komolyabb egészségügyi károsodást szenvedsz.

A hormonzavart többféle szervi elváltozás okozhatja, ezért a pontos diagnózist csak szakember állíthatja fel, a hormonbetegségek többsége azonban ma már sikerrel kezelhető.

Ezt is szeretjük