Mindent melegebbnek érez az ember, ha ilyen a levegő: egyetlen dolog befolyásolja

Ettől az egy dologtól sokkal melegebbnek érződik a levegő.

Magas páratartalom hatása a szervezetre
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nagy hőség idején bárhol is tartózkodjon az ember, mindenféle hűtési módszereket vet be, hogy elviselhetőbb legyen a kánikula. Sokak számára meglepő lehet, de a hőérzetet a levegő páratartalma is befolyásolja, nem is akárhogyan.

A magas páratartalom hatása a szervezetre

Lakásban az optimális páratartalom 40-60% között van, de előfordulhat, hogy ez az érték változik - télen a fűtési szezonban legtöbbször a száraz levegő ellen kell küzdeni, nyáron pedig a magas pára ellen. Ez utóbbi ugyanis azt okozza, hogy a hőmérsékletet melegebbnek érezzük, mint ami.

Magas páratartalom hatása a szervezetre 2
Fotó: Olga Dobrovolska / Getty Images Hungary

Ennek a hátterében az áll, hogy az emberi test verejtékezéssel hűti magát, ám magas páratartalom esetén a levegő már telítve van párával, ezért az izzadság párolgása is lassabb. Ebből következik, hogy a test természetes hűtési mechanizmusa nem működik hatékonyan, és melegebbnek érezzük a környezetet. Például a 25°C fokos szobahőmérsékletet 0% páratartalomnál hidegebbnek, 100% páratartalomnál viszont akár 28°C fokosnak is érezhetjük, tehát 3 fokkal is nőhet a hőérzet. 

Ezek növelik a lakás páratartalmát

  • Fürdés, zuhanyzás.
  • Főzés.
  • Ruhaszárítás.
  • Sok növény tartása.
  • Szerkezeti problémák (talajvíz beszivárgása, építkezés utáni nedvesség).

Érdemes lehet főzéskor fedőt használni, ami felfogja a felszálló párát, és hosszú fürdőzések helyett a gyors zuhanyzást választani - ezeket a tárgyakat ne tartsd a fürdőben, mert tönkremehetnek a pára miatt. A magas páratartalom nem csak plusz meleget okoz, hanem negatív hatással lehet az egészségre is, különösen a meglévő egészségügyi problémákkal küzdőknek. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Telitalálat aranyér ellen!

Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivatonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.

Patikában kapható gyógyászati segédeszközök.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Először is párás helyen mindenkinek nehezebb a légzés, mivel a levegő sűrűbb, de az asztmások tüdeje kifejezetten érzékeny rá. A levegő magas nedvességtartalma a légutak szűkületét okozhatja, ami az asztmás tünetek, például a köhögés, zihálás és légszomj fellángolásához vezethet. Azok számára, akik COPD-ben szenvednek, szintén súlyos légzési nehézséget okozhat. 

A cukorbetegség alapvetően károsíthatja az idegeket és az ereket, megnehezítve, hogy az ember érzékelje, mikor van túl melege. A cukorbetegség gyorsabb dehidratációt is okozhat forró, párás időben, és a magas hőmérséklet felgyorsítja a test anyagcseréjét, ami gyorsabb inzulinfelszívódáshoz vezet.

Így jelzi a test, ha a hőség hatására lezuhant a vércukorszint, kattints ide!

Magas páratartalom hatása a szervezetre 1
Fotó: Olezzo / Getty Images Hungary

A párás környezet ideális feltételeket teremt a penész növekedéséhez is, és a nedves levegőben könnyebben maradnak meg a pollen- és egyéb irritáló anyagok. Nem véletlen, hogy az allergiás tünetek súlyosbodhatnak párás napokon vagy magas páratartalmú beltéri helyeken.

Az optimális páratartalom fenntartása érdekében érdemes rendszeresen szellőztetni, szükség esetén párátlanító készüléket használni.

7 növény, ami csökkenti a lakás páratartalmát: a penész elleni küzdelemben is segíthetnek

Néhány hétköznapi növény, ami sokat segíthet, ha túl párás a lakás levegője.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük