Áttörés a rákgyógyításban: a leghalálosabb daganatok kezelését forradalmasíthatja a felfedezés

Új megközelítés született a legsúlyosabb rákbetegségek gyógyításával kapcsolatban.

Legveszélyesebb rákbetegségek gyógyítása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Forradalmian új megközelítés született a RAS fehérje mutációihoz köthető rákbetegségek gyógyítására: az ELTE kutatói jól kötő kismolekulákat találtak, amelyekkel nem a sejtosztódás alapvető mechanizmusaiba avatkoznak be, hanem az egészséges állapotot állítják helyre.

Új módszer a rák gyógyításában

Az emberben előforduló rákos megbetegedések jelentős része az örökítőanyag megváltozásával, a DNS mutációival van kapcsolatban. Több mint 600 rákokozó mutációt ismernek jelenleg, ezek közül a legfontosabbak a RAS fehérje mutációi, amelyek az összes emberi tumor 30 százalékában megtalálhatók. A legnehezebben kezelhető humán karcinómák (a tüdő, a vastagbél és a hasnyálmirigy adenokarcinómái) köthetők hozzájuk - írták az ELTE MTI-hez eljuttatott közleményben. Ezek a tüdőrák korai tünetei, olvass tovább!

Legveszélyesebb rák gyógyítása 1
Fotó: Jonathan Pow / Getty Images Hungary

A kutatók mintegy harminc éve próbálnak a mutáns RAS fehérjékhez gátló kismolekulákat kötni, azonban egészen a legutóbbi időkig kevés sikerrel. Nemrég ugyan sikerült olyan molekulákat találni (ARS-853, ARS-1620), amelyek kovalensen, azaz nagyon erősen kötnek a RAS fehérjéhez, de a legtöbb gyógyszermolekula (így a ma használt antibiotikumok) nem kovalensen köt a célmolekulához, így az ARS molekulák nem optimális gyógyszerjelöltek - magyarázták.

A közlemény szerint a Grolmusz Vince professzor által vezetett ELTE PIT Bioinformatikai Csoport legújabb kutatásában forradalmian új megközelítést javasolt a RAS fehérje mutációihoz köthető rákok gyógyítására. A RAS mutációi megakadályozzák, hogy a GAP fehérje hozzákössön a RAS-molekulához, ezzel pedig utat engednek a korlátlan sejtosztódásnak, így a betegségnek. Az ELTE kutatói szerint ezért olyan molekulákra van szükség, amelyek a RAS- és a GAP-molekulákat egymáshoz ragasztják. Ezeket pedig úgy lehet megtalálni, hogy a megfelelően közel elhelyezett RAS- és GAP-molekulák közé keresnek jó "ragasztó" kismolekulákat. A mellrák kezelésére is feltaláltak hatékony gyógyszert a kutatók, itt olvashatsz erről bővebben. 

Az ELTE kutatói széles körű együttműködésben több hazai intézménnyel (KINETO Lab Kft, Országos Onkológiai Intézet, Semmelweis Egyetem, Budapesti Műszaki Egyetem, HUN-REN Molekuláris Élettudományi Intézet, Uratim Kft.) igazolták, hogy az új megközelítés segítségével potens gyógyszerkandidátus molekulákat lehet találni.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az új molekulák leírása, hatékonyságuk igazolása február 22-én jelent meg az International Journal of Molecular Sciences című szaklapban. Az előzetes eredmények azt mutatják, hogy az új magyar módszer alapján talált legjobb két kis "ragasztómolekula" felveszi a versenyt a világon eddig talált legjobb hasonló molekulákkal.

- A kutatók bíznak benne, hogy a munka folytatásával a leghalálosabb rákok ellen hatékony, kevés mellékhatással rendelkező új gyógyszereket találnak majd, hiszen a módszerrel nem a sejtosztódás alapvető mechanizmusaiba avatkoznak bele, mint a mai kemoterápiás beavatkozások, hanem a fiziológiailag normális állapotot állítják helyre - írták a közleményben.

A rákos daganatok 16 tünete, amit nem szabad félvállról venni: ezeket erősen javasolt kivizsgáltatni

A rákos daganatok olyan tünetekkel is jelentkezhetnek, amikre sokan csak legyintenek, ahelyett, hogy kivizsgáltatnák.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük