5 gyógyszer, amit tilos bevenned, mielőtt az orvoshoz mész: befolyásolja az allergiavizsgálatot
A hamis teszteredmény elkerülése végett ezekre fontos odafigyelned.


- Soma lányának esküvői fotója: a 29 éves Hanna különleges menyasszony volt
- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- Gyönyörű kis tó Budapesttől egy karnyújtásnyira: homokos stranddal és jó hangulattal vár a Domonyvölgyi-víztározó
Egyre többen tapasztalnak kellemetlen tüneteket tejcukor-, vagyis laktóztartalmú ételek fogyasztása után. Ha rendszeresen hasfájás, hasmenés, puffadás jelentkezik, jobb mielőbb kivizsgáltatni a panaszokat.
Bizonyos gyógyszerek szedése esetén azonban javasolt várni az allergiavizsgálattal. Dr. Csikós Dóra, a Budai Allergiaközpont belgyógyász-gasztroenterológusa az összefüggésekről beszélt.
Mi az a laktózintolerancia?
A laktóz a tejtermékekben található tejcukor, amely az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat. Ha valakinél a laktózt lebontó laktáz enzim valamilyen okból nem termelődik a szükséges mennyiségben, akkor a tejcukrot a szervezete nem tudja megfelelően lebontani. Ez okozza a panaszokat. Az érintetteknél rövid időn belül puffadás, intenzív bélhangok jelentkezhetnek, emellett hasfájás és hasmenés a leggyakoribb panasz.

A laktózintolerancia hidrogénkilégzéses teszttel vizsgálható. A teszt során laktózt kell vízben oldva meginni. Ezt követően több alkalommal egy készülékbe kell levegőt fújni. Laktózintolerancia esetén a vastagbélbe jutó bontatlan cukorból a vastagbélben lévő erjesztő baktériumok hatására CO2 és H2 gáz szabadul fel, ami eljut a keringésen keresztül a tüdőbe. Ha a vizsgálathoz használt tejcukor elfogyasztása után egy-két órával a kilélegzett levegő hidrogéntartalma kórosan megemelkedik, a cukor felszívódásának zavara igazolódott.
Ezek a gyógyszerek hatnak a vizsgálat eredményére
A hidrogénkilégzési teszt eredményét bizonyos gyógyszerek befolyásolhatják. Ilyenek az antibiotikumok, melyek szedését követően minimum két hét teljen el a vizsgálatig. Ide tartoznak a probiotikumok is, melyek két héttel a vizsgálat előtt elhagyandóak. A gyomorsavcsökkentők szedését egy héttel, a hashajtók és székletfogók bevételét két nappal a vizsgálat előtt abba kell hagyni.
Az antibiotikumok hamis eredményt adhatnak
A felsorolt gyógyszercsoportokba tartozó készítményeket a vizsgálat előtt el kell hagyni. Ennek az az oka, hogy az antibiotikumok szedése a vastagbél baktériumait is károsíthatják, így elmaradhat a diagnózis alapját adó hidrogén termelődése. Ez pedig álnegatív eredményt hozhat. Ha felborul a bél normál flórája, az hajlamosít a vékonybélben baktérium-túlnövekedésre. Ez másodlagos laktózintoleranciát eredményezhet, illetve emelheti a pozitív kilégzési eredmények arányát is.

Allergiagyanús tünetek
Tüsszögés? Ingerköhögés? Orrdugulás? Ödéma? A szervezetben megnövekedett IgE (immunglobulin E) szintet sokféle tünet jelezheti. Gyorstesztünk segít eldönteni, hogy visszatérő panaszaidat allergia, vagy valamilyen vírus, fertőzés okozza-e.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
Az álnegatív és a téves pozitív teszt következményei
A valós és értékelhető eredmények érdekében fontos a gyógyszerek szedését követően előírt időszakot betartani, és csak azt követően elvégeztetni a tesztet. A valós eredmény azért nagyon fontos, mert laktózintolerancia esetén a laktózmentes diéta betartása, illetve laktáztartalmú gyógyszer szedése tünetmentességhez vezet. Azonban nem mindegy, hogy a diétát és a gyógyszer szedését egy életen át kell-e folytatni, vagy esetleg egy átmeneti jelenségről van-e szó.