Kimerültség, rossz közérzet
Mit tegyél a krónikus fáradtság ellen?
A fáradtság is lehet önálló betegség. Tudd meg, milyen ételek segíthetnek a leküzdésében!
- Csak pár apró mozdulat, és nem villan ki a melltartó a ruha alól: szuper trükkök, ha meggyűlik a bajod a kivágott fazonokkal »
- 5 ruhakombináció, ami a 2000-es évek elején menő volt, de ma már kicsit sem sikkes: még jó, hogy nem mindent melegít fel a retró divat »
- Nincs 160 centi, de zseniálisan variálja a divatos fazonokat: ha így öltözöl, a bő ruhák sem nyomják össze az alakod »

- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- Hajdú Pétert kirakták a Szigeten az RTL VIP-ból: Sebestyén Balázs kotyogta ki
- Ha erről a telefonszámról hívnak, tilos felvenni! Így dolgoznak a csalók az OTP nevében
- 5 kérdés, ami megmutatja, mennyire intelligens valaki - Hány igen válaszod lett?
- Ő Kapócs Zsóka párja: először szerepelnek közös fotón
Annyiféle tünete van ennek a nehezen körülhatárolható kórképnek, hogy gyakran nehéz felismerni. Sokan nem is tartják önálló betegségnek. Ráadásul egy sor más egészségügyi probléma is mutathatja a krónikus fáradtság jeleit. Épp ezért először ki kell zárni azokat az állapotokat, amelyek a fáradtságot okozhatják.
Ilyen lehet a vérszegénység, a depresszió, a fibromyalgia, a különféle fertőzések, a cukorbetegség, és még lehetne folytatni a sort. A krónikus fáradtság szindróma legfőbb tünete a nagyfokú, állandó kimerültség és elesettség, amely pihenés hatására sem enyhül. A tünetek általában legalább hat hónapig fennállnak, és jelentős mértékben akadályozzák a mindennapi életvitelt.
A krónikus fáradtság oka
A betegség okai nem ismertek, számos elmélet létezik azonban a megfejtésre. Az egyik feltevés szerint az Epstein-Barr vírus okozza a fertőzést. Egy másik hipotézis alapján pedig a Lyme-kór áll a probléma hátterében. Ezen kívül a krónikus fáradtság szindróma okát látják különféle allergiás megbetegedésekben, immunbetegségekben, de azt is gyanítják, hogy bizonyos gyógyszerek mellékhatásai állnak a háttérben.
A vírust, mely a problémát okozhatja, egyelőre nem sikerült kimutatni, de az tény, hogy a betegek egy része nem sokkal a krónikus fáradtság szindróma kialakulása előtt átesik valamilyen vírusfertőzésen – ami kiváltja a tüneteket. Arra azonban nincs bizonyíték, hogy a betegség fertőző lenne.
Hogyan segítenek az élelmiszerek?
Bár a betegségnek nincs ismert gyógyszere, bizonyos élelmiszerekben található tápanyagok segíthetnek a tüneteket enyhíteni. Ezek közé tartoznak a duzzadt nyirokcsomók, az ízületi fájdalom, illetve számos, az influenzára emlékeztető tünet.
Az esszenciális zsírsavak jótékony hatása
A betegség jelei és kellemetlen tünetei az esszenciális zsírsavakban gazdag táplálékok fogyasztásával átmenetileg enyhíthetők.
Ezek ugyanis képesek megakadályozni a gyulladást okozó anyagok termelődését a szervezetben. A tudósok feltételezése szerint a krónikus fáradtság szindrómában szenvedő betegek zsíranyagcseréje felborul. Épp ezért az omega-3 zsírsavak – amelyek szintén esszenciális zsírsavak – segítenek a depresszió leküzdésében. Az omega-3 zsírsavak legbiztosabb forrásai a halfélék.
B-vitaminokkal a fáradtság ellen
A B12-vitamin hiánya fáradtságot és levertséget okoz. Épp ezért valószínűnek tartják, hogy a B12-vitaminban gazdag ételek fogyasztása segíthet a krónikus fáradtság szindróma jellemző tüneteinek leküzdésében. Más B-vitaminok, például a tiamin – B1 –, a B6-vitamin, valamint a riboflavin – B2 – szintén csökkentik a fáradtságérzést, mivel elősegítik a szervezet energiatermelését. Fogyassz olajos magvakat, halakat, tojást, valamint tejtermékeket. Ezek az élelmiszerek ugyanis magas B-vitamin-tartalommal bírnak.
C-vitamin és cink
A krónikus fáradság szindróma sok embernél közvetlenül a megfázás, influenza vagy emésztőrendszeri fertőzések után jelentkezik. Ezért ajánlható a legyengült immunrendszert erősítő C-vitaminban gazdag étrend. Fogyassz sok gyümölcsöt, illetve csipkebogyó-alapú termékeket. A cink elősegíti a kórokozók elpusztítását, és megakadályozza a vírusok szaporodását. Ezen kívül pedig segít az immunrendszer működésének helyreállításában. A dió, a mandula, illetve a mogyoró magas cinktartalmáról ismert.
Magnézium és triptofán
Sok krónikus fáradtság szindrómában szenvedő beteg panaszkodik fejfájásra és izomfájdalomra. Ezeket a tüneteket magnéziumban gazdag táplálékokkal lehet enyhíteni. A zöldborsó, a karfiol és a spenót igen gazdag magnéziumforrás. A betegség másik tünete az álmatlanság. A probléma leküzdésében hatékony lehet a triptofánban gazdag ételek fogyasztása. Ez a tápanyag ugyanis hangulatjavító szerotoninná alakul a szervezetben. A triptofán nevű aminosav legbiztosabb forrása a banán.
Cikkünk az Orvosság a konyhából című könyv alapján készült.
Egyre több táplálkozási szakértő vallja, hogy bizonyos ételek jó hatással vannak az emberi szervezetre. Ez a kiadvány megmutatja, hogyan fogyaszd a mindennapi élelmiszereket - nemcsak a gyümölcsöket, zöldségeket és a halakat, hanem a húsokat és még a pompás desszerteket is -, hogy a gyakori egészségügyi problémákat kezeld, vagy éppen megelőzd.
Kiadja a Reader's Digest.
Ára 6990 Forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
OLVASD EL EZT IS!

- megelőzés
- alvás
Hol állsz az álmatlansági skálán?

- megelőzés
- alvászavar
3 durva tévhit az álmatlanságról

- pajzsmirigy
- fáradtság