Melyik hónapban a legmagasabb a koleszterinszinted?

A kutatók tudják a választ

A koleszterinszint évszakonként változik. Tudod, hogy csökkentsd?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Néhány éve tudjuk, hogy a téli időszakban a koleszterinszint magasabb, mint a nyári hónapokban. Ennek oka azonban még tisztázatlan. Egy amerikai kutatás keretében ötszáz fő bevonásával vizsgálták a koleszterinszint és az évszakok változása közötti összefüggéseket.

A koleszterinszint csökkentésének lehetőségeiről dr. Filiczky István, a Dr. Rose Magánkórház belgyógyásza és gasztroenterológusa beszél.

A téli hónapokban magasabb a koleszterinszint

Egy, az Amerikai Egyesült Államokban, Massachusetts államban folytatott érdekes tudományos kutatás azt találta, hogy a férfiaknál decemberben, a nőknél pedig januárban a legmagasabb átlagosan a vér koleszterinszintje.

Érdekesség, hogy a nyári hónapokban normális értékeket mutatók 22%-ánál is kóros értékeket mértek télen, mint ahogy az is, hogy a téli időszakban jelentkező koleszterinszint-emelkedést azoknál is kimutatták, akik már szedtek valamilyen koleszterinszint-csökkentő gyógyszert.

Az okokat még keresik

Több elmélet is született a megfigyeléssel kapcsolatosan. Egyesek a nyári hónapokban a télinél nagyobb teljes vérmennyiséggel magyarázták ezt a jelenséget - így ugyanis a koleszterin relatíve kisebb koncentrációban lehet a vérben.

A télen sokszor észlelhető testsúlygyarapodás a vizsgált csoportot nem jellemezte, így ez nem adott magyarázatot a megfigyelésre. A fenti jelenség ismerete hasznos lehet számodra, ha életmód-változtatás segítségével szeretnéd csökkenteni koleszterinszintedet, hiszen, ha nyáron kezded a diétát, az őszi-téli időszakban ellenőrizve laboratóriumi eredményeidet nem biztos, hogy javulást észlelsz.

Mit mutat a koleszterinszint?

- A koleszterinmolekuláról általánosságban elmondhatjuk, hogy az élethez nélkülözhetetlen anyag. A sejtek alkotóeleme, a sejtek önmegújító és javító mechanizmusaihoz elengedhetetlenül szükséges, rendelkezik antioxidáns képességgel, és az agyban az idegsejtek megfelelő működéséhez is nélkülözhetetlen - magyarázza dr. Filiczky István.

Azonban számos nemzetközi tanulmány szerint az úgynevezett LDL-koleszterin - low density lipoprotein, amit rossz koleszterinként is szoktak emlegetni - a beépülhet verőerek belhártyájába, szűkítheti azokat, és keringési zavart okozhat. Így a magas LDL-koleszterin-szint komoly rizikót jelent a szív- és érrendszeri betegségek kialakulására nézve.

Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?

Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ugyanezen tanulmányok szerint azonban a HDL, vagyis a jó koleszterin - high density lipoprotein - megvédi a verőereket a vérrögképződéstől. Tehát a magas HDL-szint alacsony kockázatot jelent a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása szempontjából.

Összkoleszterin

Az összkoleszterin mérése mellett tehát fontos a jó és rossz koleszterin arányának meghatározása, mert ez befolyásolja a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázatát. A legjobb az alacsony LDL-magas HDL arány.

Táplálkozz egészségesebben!

Ha úgy érzed, van még mit tenned az egészséged érdekében, kattints az alábbi videóra, és hallgasd meg a dietetikus tanácsait!

Mikortól számít magasnak a koleszterinszint?

Természeti népeknél, vegetáriánusok esetében a 3 mmol/l alatti koleszterinszint tekinthető optimálisnak. A társadalmi fejlődésnek és az életmódváltozásnak köszönhetően azonban a vérszérum koleszterinszintje megemelkedett. Ennek oka az egyre több zsírt, húst tartalmazó ételek fogyasztása és a mozgásszegény életmód. E két tényező egyértelmű összefüggést mutat az artériák elmeszesedésével. Ennek ellenére a magas koleszterinszint, a szív- és érrendszeri megbetegedések és az ebből eredő halálozások mindössze 40%-ában jellemzőek. Jelen álláspont szerint a 6,8 mmol/l feletti koleszterinszint tekinthető magasnak.

Amennyiben a szív- és érrendszeri betegségek fő kockázati tényezői jelen vannak, ajánlatos az összkoleszterinszintet 4,5 mmol/l, különösen súlyos esetben 3,5 mmol/l alá csökkenteni.

A nőknek általában alacsonyabb a koleszterinszintjük, azonban ez az előny a menopauza után eltűnik. A kor előrehaladtával a koleszterinszint mindkét nem esetében emelkedő tendenciát mutat.

Teszteld magad!

Kattints az alábbi dobozra, ha kíváncsi vagy, vajon elég egészségesen táplálkozol illetve élsz-e!

Így csökkenthető a koleszterinszint!

- A nem túl magas koleszterinértéknél koleszterinszegény diéta bevezetése ajánlott, mely halban, zöldségben, gyümölcsben és többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag. A diéta mellett fontos a rendszeres testmozgás és a stresszoldás. A jóga vagy más relaxációs módszerek növelik a jótékony HDL arányát a vérben. Amennyiben a diéta nem vezet eredményre, különböző táplálékkiegészítő szerek - például omega-3 zsírsavak - fogyasztása javasolt. Gyógyszeres kezelést csak orvosi felügyelet mellett lehet alkalmazni. Az adott orvos feladata megítélni, hogy koleszterinfelszívódást gátló, koleszterint cserélő vagy koleszterintermelést gátló terápia szükséges - hangsúlyozza Filiczky doktor.

Ezt is szeretjük