A klímaváltozás nem csak a környezetben okoz komoly károkat: egy új jelenség is felütötte a fejét
A klímaváltozás már eddig is hatalmas károkat okozott a földön, de nemrég felütötte a fejét egy új probléma, ami ehhez kapcsolódik: a klímadepresszió.
Nap mint nap szembesülünk a klímaváltozás okozta gondokkal, hiszen az erdőtüzek, olvadó sarkvidékek, árvizek, hatalmas viharok és a melegebb időjárás mindig emlékeztetnek: valami nagyon nincs rendben.
Sokan lesütött szemmel próbálnak tudomást sem szerezni a kialakuló katasztrófákról, amik néhány éven belül bekövetkezhetnek, míg mások már észbe kaptak: ha azonnal nem változtat a felfogásán és a tettein az emberiség, akkor hamarosan óriási szenvedésekben lesz része a mostani és a későbbi generációknak is.
Fiataloké a jövő
Az idősebb korosztályból sokan egyáltalán nem foglalkoznak a földünk jövőjét érintő kérdésekkel, inkább a fiatalabb generációkra jellemző, hogy tudatosan szeretnének egy jobb világot kialakítani, amiben majd felnőhetnek.
Már rengeteg ország számos városában tüntettek a klímaváltozás ellen, a fiatalok próbálják felnyitni a világ vezetőinek szemét, hogy a túlfogyasztás, a légszennyezés és a tiszta ivóvizek pazarlása egyáltalán nem játék. A megmozdulások és a fiatalok környezettudatos gondolkodásra nevelése létfontosságú a bolygó túlélése érdekében, de van egy negatív oldala is: óriási nyomást, szorongást helyez a kamaszok vállára.
Egyre többen aggódnak a klímaváltozás miatt
A fiatal, svéd klímaaktivista, Greta Thurnberg érzelmes beszéde, amit a világ nagy vezetőinek szánt, több dolog miatt is mérföldkőnek számított. Rengeteg emberben tudatosította még jobban, hogy óriási a probléma, tenni kell valamit.
Sajnos azok, akiknek hatalmukban állna változtatni, inkább csak legyintettek, nem vették komolyan a 16 éves lányt, akinek szavaira az egész világ felkapta a fejét. És hogy miért érinti ez a tény rosszul a mai fiatalokat? Ha a vezetők nem tesznek semmit, akkor hova vezet ez az út?
A klímadepresszió létező jelenség
Talán az idősebb generáció számára nehéz lehet megérteni, hogy mi az a klímadepresszió, hiszen ők nem úgy nőttek fel, hogy a bolygó veszélyben volt. Ezzel szemben a mai tinédzserek már érzik, tudják, hogy nincs rendben valami, és ez nagy nyomást helyez rájuk. Az American Psychological Association nemrég készült felmérése alapján az amerikai kamaszok 70%-a érzi magán a klímadepresszió jeleit, kilátástalannak látja a jövőt.
Ha belegondolunk, ez óriási szám, és sajnos egyre csak növekszik. Sok fiatalban a tehetetlenség okozza a frusztrációt, hogy nem tudnak mit kezdeni a helyzettel, és úgy érzik, hatalom híján tenni sem tudnak ellene. A szorongás, a folyamatos félelem a jövőtől olyan pszichés terhet okoz sokakban, ami a depresszió kialakulásához vezet.
Egyre több felnőttet is érint a klímadepresszió
A szülőkre is nagy nyomás nehezedik, hiszen féltik gyermekeiket a jövőtől, szeretnék megvédeni őket a katasztrófáktól, de ehhez kevésnek érzik magukat. A fiatal pároknál is megjelenhet a klímadepresszió, akik úgy gondolják, hogy a világ jövője nem ígér túl sok jót, nem biztos, hogy szeretnének gyermeket, mert ki tudja, milyen lesz a világuk.
Van kiút?
Aki a klímaváltozás miatt szorong, depressziós lesz, annak több oldalról is érdemes segítséget nyújtani: fontos, hogy a szülők, pedagógusok, esetleg egy pszichológus rávilágítson arra, hogy minden ember tehet a környezetért.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Yale klímakutatója, Sarah Myrne szerint fontos, hogy ne csak a következmények legyenek felvázolva a gyerekek előtt, hanem a lehetőségek is, hogy mit lehet tenni - és az eredmények, hogy mennyire hasznos a befektetett munka.
A 10 éves kihívás így már nem olyan vicces: ennyit változott a Föld az elmúlt években
Figyelemfelhívó képek, hogy most jött el a cselekvés ideje, mert hamarosan túl késő lesz, és nem marad sem föld, sem víz, sem tiszta levegő.
A 10 éves kihívás így már nem olyan vicces: ennyit változott a Föld az elmúlt években
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- globális felmelegedés
Beigazolódott a tudósok legborzasztóbb jóslata: pontosan ez történik most Grönlandon
- globális felmelegedés
- környezetvédelem