A kezeletlen pajzsmirigy-alulműködés 4 súlyos szövődménye: sokan nem tudnak a betegségükről
A pajzsmirigy alulműködése nemcsak a mindennapi életet teheti nehezebbé, hanem kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat.
A pajzsmirigy-alulműködés, orvosi nevén hipotireózis, egy olyan állapot, amelyben a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont. Ezt a hormonális hiányt a test számos funkciójának lelassulása kíséri, és a következmények gyakran súlyosabbak, mint gondolnánk. Sok ember, aki ezzel a problémával küzd, hosszú időn keresztül nem is tud róla, így a betegség komolyabb szövődményekhez vezethet.
A kezeletlen pajzsmirigy-alulműködés következményei
A pajzsmirigy-alulműködés leggyakoribb tünetei közé tartozik a fáradékonyság, a súlygyarapodás és a depresszió, amelyek fokozatosan alakulnak ki, és eleinte könnyen összetéveszthető más betegségekkel is az állapot. A diagnózis felállításához speciális vizsgálatokra, köztük pajzsmirigypanel-vizsgálatra lehet szükség, amely megmutatja a hormonok szintjét. A kezelés életmódváltás mellett általában hormonpótló tabletták szedésével történik, de a szövődmények elkerüléséhez elengedhetetlen a korai beavatkozás.
Ha a pajzsmirigy alulműködése nem kerül kezelésre, számos súlyos szövődmény léphet fel.
Szív- és érrendszeri problémák: a kezeletlen pajzsmirigy-alulműködés jelentősen megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A hormonhiány miatt megemelkedik a koleszterinszint, ami érelmeszesedéshez vezethet, és ezáltal a szívinfarktus vagy a stroke kialakulásának rizikóját is növeli.
Golyva: a pajzsmirigy megnagyobbodása, más néven struma vagy golyva, akkor alakulhat ki, ha a szervezet megpróbálja stimulálni a pajzsmirigy működését, hogy több hormont termeljen. Ez látható csomót képezhet a torokban, ami kényelmetlenséget és légzési nehézségeket okozhat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Terhességi komplikációk: a kezeletlen pajzsmirigy-alulműködés a terhesség alatt különösen kockázatos. Nők esetében olyan szövődmények léphetnek fel, mint a preeklampszia, amit terhességi toxémiának is hívnak (ami magas vérnyomást és folyadékretenciót okozhat), vérszegénység, illetve a baba fejlődési problémái, mint alacsony születési súly, korai születés vagy akár vetélés.
Myxoedema kóma: a legrosszabb esetben a pajzsmirigy alulműködése myxoedema kómához vezethet, amely életveszélyes állapot. Ekkor a pajzsmirigyhormon szintje drámaian csökken, ami zavarodottsághoz, alacsony testhőmérséklethez és súlyos álmossághoz vezet. A myxoedema kóma sürgős kórházi kezelést igényel, gyakran intravénás hormonpótlással.
A pajzsmirigy-alulműködés nem csupán egy egyszerű hormonális probléma, hanem komoly egészségügyi kockázatokat is rejt magában. A szövődmények elkerülése érdekében elengedhetetlen a korai diagnózis és a megfelelő kezelés. Fontos észrevenni a figyelmeztető jeleket, és szükség esetén orvoshoz fordulni, hiszen a kezelése sokat javít az egészségen és a közérzeten is.
Pajzsmirigyrákot is okozhatnak az örök vegyületek, amik szinte mindenhol jelen vannak már: veszélyesebbek, mint hittük
Kiderült, hogy örök vegyületek még annál is veszélyesebbek, mint azt addig gondolták a kutatók.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)