Ez a két étrend gátolja a daganatok növekedését egy magyar kutatás szerint - Laborkísérletek igazolják a hatásukat

Az időszakos böjt és a ketogén diéta dagantos megbetegedésekre gyakorolt hatását kutatták a szakértők.

A ketogén diéta és az időszakos böjt hatása a daganatokra
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Népszerű diéták, például a ketogén étrend vagy az időszakos böjt és a velük járó kalória- és tápanyag-korlátozás, illetve a behatárolt étkezési időtartam gátolhatja a daganatok növekedését és terjedését, derül ki a Semmelweis Egyetem új tanulmányából

Ez a két étrend gátolja a daganatok növekedését

Daganattípustól függően a tumoros sejtek a szükséges energiát olyan forrásokból nyerhetik, mint például glükózból (vastagbél-, méhnyak- és több emlődaganat esetében), fruktózból (például prosztatarák), zsírokból és aminosavakból (például a nem kissejtes tüdőrák, hasnyálmirigyrák és különféle agydaganatok esetén a glutamin egy fontos energiaforrás). A sejtek ezekből számos építőelemet hoznak létre, mellyel gyors ütemű növekedésüket és szaporodásukat is biztosítják.

GettyImages-1370802795
Fotó: FatCamera / Getty Images Hungary

Amikor megvonjuk a szervezettől a szénhidrátokat, az elraktározott zsírokat kezdi el bontani. Az éhezés során az első 36 órában a máj/izmok glikogénraktárai kiürülnek, ezt követően kezdődik meg a zsírokból a ketontestek képződése. Az egészséges sejtek a szervezetben keringő ketonokat remekül hasznosítják alternatív energiaforrásként, ám a tumorsejtek ezen képessége redukált, hangsúlyozta dr. Menyhart Otília, a vizsgálat vezető szakembere. Tehát a böjt hatására az egészséges sejtek osztódása lelassul, és úgynevezett javító/regeneráló fázisba kerülnek, amely megvédi őket az olyan káros külső hatásoktól, mint a kemoterápia vagy a sugárkezelés.

A tumorsejtek viszont kevésbé tudnak alkalmazkodni a megváltozott anyagcsere-feltételekhez. Felgyorsult növekedésük miatt az egészséges sejtekkel ellentétben nem kerülnek regeneráló/javító fázisba, és kalóriadeficit esetén sokkal kiszolgáltatottabbak a kemoterápiás kezeléseknek. Ezt a mechanizmust használják ki kemoterápia során, amikor a kezelés előtt és azt követően böjtöt alkalmaznak, mely megvédi az egészséges sejteket, ugyanakkor hatékonyabban támadja a tumorsejteket, tette hozzá az adjunktus. 

Laborkísérletek igazolják a ketogén diéta hatását

A laboratóriumi és állatkísérletek többsége megerősíti a ketogén diéta kedvező hatását: egy 2017-es áttekintés állatkísérletek 72%-ánál számolt be tumorellenes hatásról. Egy 2023-ban készült, 65 állatkísérlet eredményeit összegző kutatás szerint pedig a ketogén diéta egyértelműen javította az állatok túlélési esélyeit. Érdemes azonban kihangsúlyozni, hogy bizonyos daganattípusoknál (B-sejtes limfóma, gliobasztóma és egyes emlődaganatok), amelyek a zsírsavakat használják fő energiaforrásként, a ketogén diéta a rák terjedésének kedvez.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ez az étrend még az egészséges szervezet számára is megterhelő, több kellemetlen mellékhatással jár (kimerültég, székrekedés), tette hozzá az adjunktus. A betegeknél pedig fennáll a vitaminhiány és a cachexia, az izomtömegvesztés veszélye, mely világszinten a daganatos halálozások harmadáért felel. Ezért a kutatások további étrendekkel és módszerekkel kísérleteznek. A ketogén diéta további veszélyeiről ide kattintva olvashatsz

Az időszakos böjt is hatékony lehet

Az időszakos böjtölés (IF), mely során eltérő hosszúságú böjt és étkezési szakaszok váltják egymást, a nap során az étkezés idejét korlátozó diéta vagy a böjtöt imitáló étrend (Fasting Mimicking Diet). Az eredmények itt is ígéretesek: egy böjtöt és táplálást váltakozó napokon alkalmazó állatkísérlet során az egerek élettartama átlagosan 12%-27%-kal nőtt, a rosszindulatú elváltozások pedig később alakultak ki. Egy több mint 2000 nőt 10 éven át vizsgáló kutatás szerint pedig csökkent az emlődaganatok előfordulása, amennyiben az éjszakai böjtölés meghaladta a 13 órát. Ha szeretnél bővebben olvasni az időszakos böjtölésről, ide kattintva megteheted.

Bár az eredmények ígéretesek, többségük laboratóriumi, és állatkísérletekből származik, melyek nem tükrözik pontosan az emberi szervezetben lezajló változásokat. 

A demencia és az elhízás ellen is használ a MIND-diéta - Az étrendet amerikai kutatók fejlesztették ki

A diétát, amely rendkívül jó hatással van az agyra, két étrend ötvözésével hozták létre.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük