Íme, a 4 legjobb fájdalomcsillapító az orvos szerint
Te eligazodsz a hatóanyagok útvesztőjében?
A fájdalomcsillapító tabletták minden házi gyógyszerkészlet legalapvetőbb darabjai, biztos nálad is ott hever a fiókban néhány fajta. Ha fáj valamid, automatikusan odanyúlsz, lenyelsz egyet, és várod a hatást.
Itt az ideje, hogy azzal is tisztában légy, melyiktől mit várhatsz, és milyen fajtát használj a különböző típusú fájdalmakra.
A három főbb fájdalomcsillapító-csoport
Dr. Sorbán András nagykovácsi háziorvos három főbb fájdalomcsillapító-csoportot különböztet meg. A legelterjedtebbek az egyszerű fájdalomcsillapítók, amelyek megtalálhatók a háztartásokban, és sok közülük vény nélkül kapható.
A második csoportba tartoznak a gyenge ópioidok - mint a tramadol -, melyek csak vényre kaphatók, és erősebb fájdalmak esetén írja fel őket a háziorvos vagy a szakorvos. A harmadik csoport tagjai az erős ópioidok, például a morfin vagy a fentanyl: erős, elsősorban daganatos, esetleg csillapíthatatlan mozgásszervi fájdalmak esetén javallottak, és természetesen vénykötelesek.
A fájdalomcsillapításban használnak még kiegészítő, úgynevezett adjuváns szereket, melyek nem elsősorban és kifejezetten fájdalomcsillapítók, de bizonyos krónikus fájdalmak esetén a fájdalomcsillapító hatását kiegészítik, erősítik, például izomlazítók, antidepresszánsok, antiepileptikumok.
A négy legjobb fájdalomcsillapító - hatóanyag szerint
Paracetamol - Panadol, Mexalen
A paracetamol-tartalmú gyógyszerek a legalapvetőbb fájdalom- és lázcsillapítók, többnyire vény nélkül kaphatók. Sok néven vannak forgalomban, maga a hatóanyag pedig számos kombinált készítménynek is részét képezi, például Neo-Citran, Coldrex.
Éppen ebben áll a fő veszélye: ha kritika nélkül többféle készítményt szedsz egyszerre, túladagolhatod magad, ami májkárosodáshoz vezethet. A maximum adag 4000 mg - négyszer két tabletta.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Metamizol - Algopyrin
A metamizolt tartalmazó szerek erős lázcsillapító és jó fájdalomcsillapító hatással bírnak. A hatóanyag igen ritka, de veszélyes mellékhatása miatt - fehérvérsejtszám-csökkenés - azonban vénykötelessé tették a fenti gyógyszert.
Acetilszalicilsav - Aspirin, Kalmopyrin
Az acetilszalicilsav-tartalmú készítmények erős gyulladáscsökkentő hatásuk miatt elsősorban heveny gyulladásos fájdalmak esetén hasznosak, például meghűléskor. Gyomorfekély esetén azonban használatuk ellenjavallt, mert gyomorkárosító hatásuk van.
Recept nélkül kaphatók
Kattints az alábbi videóra, ha kíváncsi vagy, milyen vény nélküli szereket ajánl a gyógyszerész!
Egyéb nem szteroid gyulladáscsökkentők
Az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógyszercsoport, heveny gyulladásos, főleg mozgásszervi fájdalmak esetén hasznos. Tartósan csak orvosi javaslatra alkalmazd, megfelelő kontroll mellett, gyomor-, illetve vesekárosító mellékhatásai miatt. A nem szteroid gyulladáscsökkentők közül sok vény nélkül is elérhető, általában kisebb dózisban - ilyen például a diclofenac-tartalmú Voltaren Dolo, az ibuprofen-tartalmú Advil és Algoflex, vagy a naproxen hatóanyagú Aleve. Többségük azonban vényköteles, így például a Cataflam vagy a Mesulid.
Dr. Sorbán András arra figyelmeztet, hogy többféle nem szteroid gyulladáscsökkentő együttes szedésével nem csak a mellékhatások fokozódnak. Nem szabad sem keverni, sem az előírt adagot túllépni. Világszerte nagyon sok a nem szteroid alapú fájdalomcsillapítók okozta fekély.
Mit ajánl az orvos akut fájdalmak esetén?
Dr. Sorbán András banális esetekben - meghűlés okozta torok- vagy fejfájás, enyhe ízületi fájdalmak vagy derékfájás - az említett egyszerű, vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat javasolja.
Ugyanakkor nem szabad például fejfájásra napi szinten gyógyszert szedni, mert tartós, gyógyszerfüggő fejfájás alakulhat ki. Ilyen esetekben fordulj specialistához. Dr. Sorbán András hangsúlyozza, hogy a fájdalom nem betegség, hanem tünet: az okát mindig keresni kell.
A krónikus fájdalmak kezelése
A krónikus fájdalom csillapítása orvosi feladat. Ilyen esetekben fontos a helyes diagnózis, a fájdalom típusának meghatározása, valamint a megfelelő kezelés beállítása és monitorozása. Az eszköztár jóval szélesebb a gyógyszeres kezeléseknél, például mozgásszervi fájdalmaknál fizikoterápia, gyógytorna, masszázs, bizonyos esetekben műtéti beavatkozások, gyógyászati segédeszközök.
Te szedsz valamilyen fájdalomcsillapítót rendszeresen?
OLVASD EL EZT IS!
- gyógyszer
- fájdalomcsillapító
Ez a legjobb fájdalomcsillapító
- tudomány
- megelőzés
Friss kutatás! Feleslegesek a fájdalomcsillapítók?
- gyógyszer
- megelőzés