Így távolítsd el szakszerűen a méhfullánkot!
Ha már megtörtént a baj, szedd ki a fullánkot, és kezeld a sérülést!
A jó idő velejárója, hogy megjelennek a természet apró lakói, többek között a méhek is, akik a mézgyűjtés közben olykor az embert is megtalálják, és önmagukat nem kímélve mélyesztik fullánkjukat a testbe.
Ha te sem tudtad elkerülni az aprócska szerencsétlenséget, akkor sajátítsd el a fullánk kiszedésének nagyon egyszerű módját, illetve ismerj meg néhány házi praktikát, mellyel a fellépő viszkető és fájó érzést megszüntetheted.
A csípések kiváltó oka
A rovarok erős szagok, például parfüm vagy verejték jelenlétében fenyegetve érezhetik magukat. A hirtelen mozdulatok is zavarhatják őket, ezért jobb, ha nyugodtan megállsz, amikor a rovar közelít hozzád, és megvárod, amíg elmegy.
Normál esetben a rovarok nem csípnek meg, ha nem érzik úgy, hogy megtámadtad az élőhelyüket. Ha mégsem sikerül elkerülnöd a szerencsétlen balesetet, a későbbi fertőzések megelőzése érdekében a csípés helyét tartsd nagyon tisztán, mivel a rovarok gyakran hordoznak kórokozókat.
Akár halálos is lehet
A csípések általában nem okoznak szövődményeket, hacsak nincs belőlük sok. Ám abban az esetben, ha allergiás vagy a csípésre, akár életveszélyes állapotba is kerülhetsz. Az ilyen típusú csípések okozta tünetek egyénfüggőek, a hatás lehet helyi vagy általános.
Tünetek
- Változó a fájdalom intenzitása.
- A megcsípett bőrterület piros és ég.
- Méhcsípéskor látható a beékelődött fullánk.
- A gyulladt területen kiemelkedő, kemény hólyagok jelennek meg.
Így távolítsd el a méhfullánkot!
A legtöbb esetben a csípések kezelhetők otthon, ha az illető nem allergiás. Először is próbáld megnyugtatni a sérültet - különösen, ha gyerekről van szó -, és hagyd nyugodt helyen pihenni. Csak ezt követően távolítsd el a fullánkot.
Találd meg az irányt is!
A hangyák és a darazsak újra tudják használni a fullánkjukat, a méheké - különösen a mézelő méheké - azonban beékelődik a bőrbe. A méhfullánk mérgező anyagokat és kórokozókat tartalmaz, melyek a csípés után finoman eloszlanak a bőrben. A méhfullánkot ki lehet nyomni a bőrből a hüvelykujjat és a mutatóujjat összeszorítva: így megelőzhető, hogy még a fullánkban maradt folyadék bejusson a bőrbe. Óvatosan abba az irányba kell nyomni a fullánkot, amelyik irányból behatolt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Gyorssegély: levendula, alkohol, jégkocka
A levendulaolaj antibakteriális hatása miatt a méhcsípés kezelésére kifejezetten alkalmas. Nemcsak fertőtleníti a sebet, hanem enyhíti a fájdalmat és a viszketést, nem utolsósorban pedig bőrregeneráló hatású. Dörzsöld be az érintett felületet néhány csepp illóolajjal, majd hagyd, hogy beszívja.
A méhek a sebbe gyakran kórokozókat juttatnak, ezért a szappanos víz és az alkohol szintén remek fertőtlenítő együttes. Végül pedig annak érdekében, hogy csökkentsd a gyulladást, a fájdalmat és a méreg felszívódását, jégkockával hűtsd le a fertőtlenített területet.
Cikkünk megírásában az Elsősegély című könyv segített, mely az Alexandra Kiadó gondozásában jelent meg.
OLVASD EL EZT IS!
- házi gyógymódok
- rovarcsípés
Rovarcsípés és szem alatti táskák ellen
- megelőzés
- kullancs
A 4 legbutább tévhit a kullancsokról
- fájdalomcsillapító
- házi gyógymódok