Így hibázott szülőként Dobó Ági (x)

Rosszullét fejfájás miatt? Dobó Ági története intő példaként szolgálhat mindenki számára. A fejfájás megelőzéséhez pedig Dr. Kőnig Róbert ad tanácsot.

Így hibázott szülőként Dobó Ági (x)
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

                                            /Támogatott tartalom./

Egy felnőtt is ingerlékennyé, összpontosításra képtelenné, levertté válhat, ha fejfájás gyötri, ez a típusú fájdalom pedig a gyerekekre sincsen másmilyen hatással. Egy fejfájós gyerek rosszabbul teljesíthet az iskolában, de a probléma kihathat a baráti kapcsolataira, hobbijaira és a családi dinamikára is. A fájdalom kialakulásának okai között gyakran olyan rossz szokások állnak, melyeket némi szülői ráhatással könnyedén meg lehet szüntetni, csak némi tudatosság kell hozzá. 

A kétgyermekes anyuka, Dobó Ági csak nem rég szembesült azzal, hogy bizony a gyermekeknek is fájhat a fejük, valamint azzal, hogy ezt mennyire nehéz szülőként kezelni. Erről mesélt nekünk, továbbá megosztotta a saját tippjeit is, melyekkel sokat tehetünk a megelőzésért.

„Én például kifejezetten fejfájós típus vagyok, a gyerekeim születése óta rendszeresen küzdök migrénnel. Mégis őszintén meglepett, amikor a nagyobbik fiam azzal állt elém, hogy fáj a feje. Egészen addig bennem teljes mértékben az élt, hogy ez csak a felnőtteknél jelentkezhet.”

Így hat a gyermek fejfájása a szülőre

A fejfájás alattomos dolog, hiszen más tünetekkel ellentétben nem látványos vagy mérhető, az esetek nagy részében csak a gyermek szavára hagyatkozhatunk. Ugyanakkor lehetünk akármennyire is törődő, odafigyelő szülők, bizony senki sem tökéletes, amit Dobó Ági példája is jól tükröz:

„Volt, hogy én is hibáztam. Hiába mondta a gyerekem, hogy fáj a feje, mégis elküldtem iskolába, mert ránézésre jól volt, nem volt lázas és nem látszott betegnek sem. Egy órával később hívtak az iskolából, hogy a fiam nagyon rosszul van. Annyira fájt a feje, hogy hányingere lett. Nagyon mardosott a lelkiismeret, mert bevallom, azt hittem csak trükközik, hogy kitalált valami okot, amiért aznap otthon maradhat, erre ez lett a vége.” 

Ági elkezdett komolyan utánajárni a gyermekkori fejfájásnak, és mint élete más területein, itt is a prevencióra helyezte a hangsúlyt. „A fejfájást ebből az irányból érdemes a leginkább megközelíteni, hiszen a cél az, hogy a gyerekeink ne is jussanak el oda, hogy elkezd fájni a fejük, főként, ha a kiváltó ok némi előre gondolkodással és kontrollal megelőzhető.” 

A fentieket Dr. Kőnig Róbert gyermeksebész is megerősíti, hiszen sokszor kisebb életmódbeli változtatások is elegendők lehetnek a fejfájás megelőzésére. A fejfájás sokszor nem betegséget jelez, hanem olyan rossz szokások miatt alakulhat ki, mint például egészségtelen táplálkozás, mozgásszegény életmód, vagy túlzott képernyőhasználat. 

Dr. Kőnig Róbert tippjei a gyermekkori fejfájás megelőzésére

Igyon elég folyadékot – Gyakran a folyadékhiánytól is kialakulhat fejfájás, ezért fontos odafigyelni, hogy a gyerekek elegendő vizet igyanak és kerüljék a cukrot, koffeint tartalmazó italokat, hiszen ezek önmagukban is kiválthatnak fejfájást.

Vigyük el rendszeresen sportolni – A rendszeres testmozgás nélkülözhetetlen a kiegyensúlyozott, egészséges életmódhoz, ennek elmaradása elhízáshoz és krónikus betegségekhez vezethet, valamint fejfájást is kiválthat. A sportolás ráadásul nem csak a fizikai, hanem a mentális egészségre is pozitív hatásokat gyakorol.

Próbáljuk csökkenteni a képernyő előtt töltött időt – A vibráló fények és a rengeteg inger is okozhat fejfájást, ezért érdemes limitálni a számítógépre, okostelefonra, tabletre szánt időt. Érdemes ilyenkor előre megbeszélni a gyermekkel a változtatásokat, hogy érezze, neki is van beleszólása a döntési folyamatban, a limitálás valóban az ő érdekét szolgálja.

Vezessünk fejfájásnaplót – A fejfájásnapló vezetésével pontos képet kaphatunk annak gyakoriságáról, időtartamáról és a kiváltó okairól. Ezzel a kezelőorvos dolgát is megkönnyíthetjük, hiszen minden információt könnyen elé tudunk tárni a pontos diagnózis felállításához. A fejfájásnaplónak olyan információkat érdemes tartalmaznia, mint például, hogy mikor és mennyi ideig tartott a fájdalom, az mennyire volt intenzív (például 1-5-ös skálán), és minden olyan tényezőt, ami kiválthatta a fejfájást az adott napon. 

Kisméretű kép

A gyermekkori fejfájás megelőzési praktikái között szerepel még a kielégítő alvás, a megfelelő táplálkozás, a helytelen testtartás javítása, a kevés stressz, valamint a különböző mentális gondok – mint a szorongás és a depresszió - korai felismerése is. Kaphatók kifejezetten a gyermekek igényeire kifejlesztett fejfájáscsillapítók, amennyiben a tünetek mindezek ellenére mégis megjelennek, mindenképpen szakemberhez kell fordulni. 

(Cover kép: Bognár Bogi)

(Képek forrása: Freepik.com)

Ezt is szeretjük