Egy tünetmentes, halálos kór
A hepatitis B vírus a fertőzöttek 10%-ánál krónikussá válik, és májrákhoz, májzsugorhoz vezet.
Az Egészségügyi Világszervezet legfrissebb jelentése szerint a világon minden harmadik ember megfertőződött már hepatitis B vírussal. A vírussal Magyarországon is körülbelül évente százan fertőződnek meg, az ennek következtében kialakuló májbetegségek pedig sokszor halálos kimenetelűek.
Szerencsére a kórokozó ellen már 1999 óta kötelezően oltják a 14 éves fiatalokat, továbbá az egészségügyi dolgozókat is évtizedek óta védőoltásban részesítik. Ugyanakkor a lakosság többsége még oltatlan, azaz fogékony a fertőzésre. A hepatitis vírusok közül a hepatitis B jelenti a legnagyobb problémát a világon, hiszen a tizedik vezető haláloknak számít.
Mindenki az AIDS-től retteg, pedig a hepatitis B vírus jóval fertőzőbb, mint a HIV. Ráadásul hazánkban a hepatitis B vírus tízszer gyakrabban fordul elő, mint a HIV. A legnagyobb különbség a két betegség között ma az, hogy a hepatitis B vírus védőoltással megelőzhető.
Vannak tünetek?
Sajnos a betegség klasszikus tünetei a fertőzött személyek többségénél nem mutatkoznak meg. A hepatitis B ugyanis gyakran hosszú évtizedekig lappang a szervezetben. Ez idő alatt pedig gyakran májzsugorhoz vagy májgyulladáshoz vezet a fertőzés.
Esetleges jelek
- Sötét vizelet.
- Hasi panaszok.
- Fáradtság és levertség.
- A bőr és a szemfehérje sárgás elszíneződése.
A vírus terjedése
A hepatitis B vírus igen fertőzőképes: elsősorban vérrel és különböző testnedvekkel terjed. Közvetítheti szexuális kapcsolat, vérátömlesztés, illetve apróbb sérülések is, de lehet a betegség átvivője fertőzött olló és borotva, piercing, tetoválás, pedikűr és manikűr. Gyakran a fertőzött kismama adja át gyermekének a kórokozót a szülés folyamán. Továbbá a vírus veszélyeztetheti az utazókat, akik olyan országban járnak, ahol nagyon magas arányban fordulnak elő vírushordozók, illetve a szabadabb szexuális életet élőket és a veszélyes munkát végzőket – például rendőröket, tűzoltókat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A fertőzés lezajlása
Gyermekkorban a fertőzöttek 90%-ánál idült májgyulladás alakul ki, azaz semmilyen panasz vagy tünet nem észlelhető, és a betegség sajnos csak évek, illetve olykor évtizedek múlva derül ki. Ekkor pedig általában már igen előrehaladott állapotban van a kór. Felnőttekben gyakoribb a heveny májgyulladás, mely a hepatitis B fertőződés bekövetkeztétől számítva átlagosan 75 nap múlva jelenik meg, de ez az idő akár 30-180 nap is lehet.
Mi a megoldás?
Megelőzés – védőoltással
Az Egészségügyi Világszervezet programja célként tűzte ki, hogy 2010-re a világ legtöbb országában a nemzeti védőoltási rend része legyen a hepatitis B elleni védőoltás, amely az egyetlen biztonságos módja a betegség elleni védekezésnek. Az oltás a vírusnak csupán egyetlen fehérjéjét tartalmazza, így a vakcinák között is a legbiztonságosabbak közé sorolható. Mellékhatásai enyhék, főként helyi fájdalom és bőrpír formájában jelentkeznek. Ráadásul ezek is csak nagyon ritkán alakulnak ki. Az oltás három részletből áll, mely életed végéig védelmet nyújt a fertőzéssel szemben. A hepatitis B elleni vakcina kortól és nemtől függetlenül mindenkinek ajánlott. Elsősorban azonban a 25-50 éves korosztály számára javasolt, mivel életmódjából adódóan ez a korcsoport van leginkább kitéve a vírus veszélyének.
Magyarországon jelenleg ingyenes az oltás a B-vírust hordozó anyák újszülöttjeinek, a 14 éves korosztálynak, a krónikus hepatitis B fertőzésben szenvedők családtagjainak és az egészségügyi dolgozóknak. A védőoltásokat a háziorvos is beadhatja, de természetesen az ÁNTSZ, illetve az oltóközpontok szakemberei is segítséget nyújthatnak. Bizonyos esetekben pedig elvégezhetők olyan vizsgálatok is, melyek a korábbi fertőzéseket - védettséget -, illetve az oltások következtében kialakuló védettségi szintet mutatják ki. Ezeket a vizsgálatokat hepatológus, illetve infektológus szakemberek javasolhatják.
Kezelés - ha már megkaptad
A krónikus hepatitis esetében a felismerés a legfontosabb, mivel a kezelésre számos módszer áll ma rendelkezésre. Ugyanakkor azt is hangsúlyozni kell, hogy az esetek nagyobb részében élethosszig tartó gyógyszeres kezelés szükséges, mely nyilvánvalóan nem a legjobb megoldás. A tökéletes megoldás ennél a betegségnél is a megelőzés.
OLVASD EL EZT IS!
- légkondicionáló
- tünetek és betegségek
3 súlyos betegség, amit a légkondicionáló okoz
- pcos
- tünetek és betegségek
A hajhullás és a sikertelen fogyókúra valódi oka: PCOS
- gyógynövény
- tünetek és betegségek