A gyomorrák 7 tünete és kialakulásának fázisai
A gyomorrák kialakulásához hosszú út vezet. A problémák már akkor jelentkeznek, amikor még visszafordítható a folyamat.
Egészséges állapot
Ha egészségesen élsz, vagy gyomrod erős, és csak hosszú idő eltelte után reagál a káros behatásokra, szinte soha semmilyen problémát nem tapasztalsz. Ebből kifolyólag azok az emberek, akiknek nem volt még gyomorfájásuk, fekélyük vagy valamilyen komolyabb gyomorbetegségük, soha nem is gondolnak erre a szervükre.
Amikor aztán a stressz vagy a helytelen táplálkozás következtében a gyomrodban található egyensúly megbomlik, azonnal mesterséges savcsökkentők és gyomornyugtatók után nyúlsz. Átmenetileg valóban megoldod a problémád, de hosszútávon nem segítesz szervezetednek, hogy elkerülje a bajt.
Hogyan alakulhat ki a gyomorrák?
Mint minden rákos megbetegedésnél, a gyomor esetében is fontos szerepe van a géneknek. Egyrészt azért, mert az öröklött hajlam meghatározó, másrészt pedig azért, mert a gyomorban található nyálkahártya ellenálló és regenerálódó képessége génjeid függvénye. De miért fontosak a nyálkahártya ezen tulajdonságai? Az alábbiakban végigkövetheted azt az egészségügyi folyamatot, mely végül a gyomorrák kialakulásához vezet, így megtudod, milyen fontos szerepe van nyálkahártyádnak.
Első lépés – a nyálkahártya sérülése
Az eddigi összes kutatás és felmérés egyöntetűen azt bizonyítja, hogy a gyomorrák a nyálkahártya megsérülésével kezdődik. Ehhez pedig elegendő a túlzottan sós táplálkozás, a nagy mennyiségű és rendszeres alkoholfogyasztás, a dohányzás. De befolyásolja az életkor, a gyomorba visszaáramló epe és a folyamatos gyógyszerszedés is. Láthatod, hogy ahhoz, hogy nyálkahártyád megsérüljön, semmilyen különleges feltételnek nem kell teljesülnie.
Második lépés – a nyálkahártya gyógyulása
A folyamat megáll, ha nyálkahártyád gyorsan gyógyul, és regenerálódik. Ezt viszont már génjeid befolyásolják. Hiába mész el orvoshoz, és kezelteted, akaratodon kívül is megmaradhat sérülésed, mely tovább romolva gyomorhurutot okoz.
Harmadik lépés – a baktérium megjelenése
A gyomorhurut nagyszerű táptalajt nyújt a Helicobacter pylori baktériumnak, mely kulcsfontosságú szerepet játszik a gyomorrák kialakulásában. A hurutos gyomorban előszeretettel jelennek meg ezek a baktériumok, melyek aztán a táplálék nitrátjait nitritekké alakítják át. A nitritek pedig a nitrózaminoknak az alapanyagai, mely vegyületek indítják el azt a változássorozatot a gyomorban, amelynek rosszindulatú daganat lesz a következménye.
Egyéb tényezők
Természetesen nem csak azok vannak veszélyben, akiknek gyomorhurutjuk van, egyéb betegségek is aktívan közreműködnek a rákos elfajulásban. A gyomor különféle betegségei közül a nem gyógyuló fekélyekre és az egyébként ártalmatlannak tetsző polipokra kell különösképpen odafigyelni, mert mindkét elváltozás daganatos átalakuláson mehet keresztül.
A gyomorrák tünetei
A gyomorrákos betegek nagy százalékban halnak bele a betegségbe. Ennek oka nem az orvostudomány ebbéli fejletlensége, hanem az, hogy a betegségnek olyan kései tünetei vannak, hogy a jelzett stádiumban már nincs sok megoldás.
- Súlycsökkenés
- étvágytalanság
- teltségérzés
- hányinger
- hányás
- vérzés
- elzáródásos panaszok.
Persze nem törvényszerű, hogy a fenti tünetek gyomorrákot jelezzenek, de korábbi megjelenésük nem elég intenzív ahhoz, hogy a beteg orvoshoz forduljon velük.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kezelés
A gyomorrák sikeres kezelésének kulcsa a műtéti eljárásban rejlik. Ha a műtétre még az áttétek nélküli stádiumban kerül sor, és a daganatot teljes egészében el tudják távolítani, akkor az öt éves túlélési esély 30-50%-os.
Ha azonban a betegség már a nyirokmirigyeket is érinti, akkor még a daganatos szervek eltávolítása esetén is számítani kell a kiújulásra.
A probléma - vagy legalábbis egy része - valószínűleg akkor oldódna meg, ha bevezetnék a kötelező szűrővizsgálatokat. Japánban a magas halálozási ráta miatt kötelezővé tették a negyven éven felülieknek a gyomor teljeskörű kivizsgáltatását, és a túlélési arány több, mint 35%-kal nőtt.
OLVASD EL EZT IS!
- rákkeltő
- gyógyító táplálékok
A legdurvább rákkeltő, amit mindennap fogyasztasz
- megelőzés
- rákkeltő