Gyógyszerek, amiket sose vegyél be éhgyomorra: tönkreteszik a nyálkahártyát
Hányingert, émelygést és még gyomorvérzést is okozhatnak.

- Thomas Anders Budapesten! (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- Tökéletes mosásra vágysz? Ezeket tartsd szem előtt! (x)
- A természet ihletet ad (x)
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Így biztosíthatod a higiéniát az otthonodban! (x)
- Anne Hathaway először jelent meg a cannes-i filmfesztiválon, és megadta a módját: gyönyörű ruhát választott »
- 6 gyönyörű híresség, aki rövid frizurára cserélte hosszú haját: melyik állt nekik jobban? »
- Az 55 éves Sophie Marceau gyönyörűbb, mint valaha, nem fog rajta az idő: szépségtitkai egyszerűbbek, mint gondolnád »

- Melyik magyar városban van a képen szereplő székesegyház? Tippelj a kvízben!
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- A 4 legrosszabb reggeli, amit mégis sokan fogyasztanak: pillanatok alatt megemelik a vércukorszintet
- Ennyi perc az ideális szex, mondják a kutatók - A többségnél a fele sincs meg
Léteznek gyógyszerek, melyeket kifejezetten éhgyomorra kell bevenni, úgy szívódnak fel megfelelően - legyen szó pajzsmirigygyógyszerről, véralvadásgátló vagy csontritkulásra adott szerről -, olyanok is vannak azonban, melyek esetében ez szigorúan tilos.
A betegtájékoztatóban leírtakat ezért nagyon fontos betartani, persze létezhetnek egyéni eltérések, így szintén irányadó az, amit az orvos tanácsol. A következő szerek esetében azonban mindig tartsd szem előtt az általános javaslatot is, mely szerint a gyomor védelme érdekében mindig evés közben vagy utána szabad csak bevenni őket, éhgyomorra sohasem.
Milyen gyógyszert nem szabad bevenni éhgyomorra?
Üres, korgó gyomorra nem szabad bevenni szalicilsav-tartalmú gyógyszert, aszpirint, paracetamolt, illetve más nem-szteroid gyulladáscsökkentőket. Ez nemcsak azért fontos, mert így megváltozhat a hatásuk, hanem elsősorban azért, mert árthatnak a gyomor nyálkahártyájának, ami miatt komoly emésztőrendszeri problémák alakulhatnak ki, többek között hányás, émelygés, gyomorfájdalom, étvágytalanság, fekélyek, gyomorvérzés.

A nem-szteroid gyulladáscsökkentők közé láz-, fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszerek tartoznak, melyek hatásukat úgy fejtik ki, hogy közben gátolják a ciklooxigenáz enzimet, ilyen enzim felelős azonban azért is, hogy bizonyos anyagok keletkezése által a gyomor nyálkahártyája védett legyen a gyomorsavval szemben. Ezen enzim gátlása így negatív mellékhatásokkal is járhat.

Ha gyulladás, akkor CRP gyorsteszt
A C-reaktív protein (CRP) egy májban képződő fehérje, melyet bakteriális fertőzések és gyulladásos megbetegedések kimutatására használnak, ezért a tesztet az akut fertőzéses megbetegedésre utaló jelek, úgymint hőemelkedés, láz, fejfájás vagy gyengeség esetén érdemes elvégezni.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
A probléma kialakulása azonban megelőzhető, illetve a tünetek mértéke csökkenthető, ha bőséges folyadékkal és evés közben vagy utána veszed be a gyógyszert, esetleg szedsz mellette gyomorvédő, gyomorsavtermelést csökkentő készítményt, gyógyszert is. Ha más gyógyszert is együtt szedsz előbbiekkel, még fontosabb az odafigyelés. Amennyiben azonban fellépnek a kellemetlen tünetek, és bármit teszel, illetve bárhogy veszed be a gyógyszert, nem csökkennek, mindenképp konzultálj orvosoddal!