Az 5 leghatékonyabb gyógyító fűszer

A fűszerek nemcsak az ételek ízesítésére szolgálnak, hanem kiváló betegségmegelőző és gyógyító hatásuk is van. Védekezz fűszerekkel!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fűszerek nemcsak finomak, hanem egészségesek is: sok bennük a vitamin és az illóolaj, évszázadok óta fontos gyógynövénynek, gyógyteának számítanak, és gyakran a kozmetikában is használják őket.

Bazsalikom

A bazsalikom indiai eredetű, már az ókorban sokfelé elterjedt növény. Európa középső és északi részein vadon nem található meg.
Egynyári, 40-50 cm magasra megnövő, dúsan elágazó szárú növény. Levelei sötétzöldek, nyelesek, széles tojásdadok, szélük ép, vagy durván fűrészelt, a négyszögletes száron keresztben átellenesen állnak. Ajakos virágai fehér vagy halvány rózsaszínűek. Fagyérzékeny, sok napfényt és meleg, nedves talajt igényel.

Mire jó?

Elsősorban emésztési zavarok, étvágytalanság, felfúvódás, gyomorpanaszok kezelésére használatos, de nyugtató, altató, enyhe fájdalomcsillapító hatással is bír. Ismert féregűző szer, emellett antibakteriális hatása miatt torokgyulladás és bőrbetegségek kezelésére is alkalmas.
Erős, friss, enyhén borsos aromája saláták, fűszerszószok, paradicsom-, hús- és halételek ideális fűszerévé teszi.

Citromfű

Valószínűleg keletről, a Kaukázus és az Urál tájékáról származó növény, innen került aztán a Mediterráneumba, majd kolostorkertekből kivadulva egész Európában elterjedt. Az egész világon termesztik.
Megdörzsölve az egész növény nagyon kellemes citromillatot áraszt, ez a legbiztosabb ismertetőjegye. Sok napfényt és nedves talajt igényel.

Mire jó?

Görcsoldó, nyugtató, fájdalomcsillapító, idegerősítő, étvágygerjesztő, emésztésserkentő, szélhajtó, vagyis különösen sokoldalú, jótékony, ugyanakkor veszélytelen gyógynövény.
Frissítő, citromos ízt kölcsönöz a salátáknak, szószoknak, leveseknek, halételeknek, és teája is igen ízletes.

Kakukkfű

A Földközi-tenger vidékén őshonos, de az egész északi féltekén elterjedt.
Akár 70-80 cm magasra is megnövő, melegigényes cserje. Több faja is ismert és használható.

Mire jó?

Szinte minden házipatikában megtalálható, rendszerint légzőszervi megbetegedések, torokgyulladás, köhögés, influenza esetén előkerülő, bár gyomor- és bélbántalmak - hurutok, gyomorfekély, hasmenés - orvoslására is alkalmas gyógynövény.
Fűszeres, illatos aromát ad a hús-, hal-, vad-, burgonya- és juhsajt-ételeknek, szárítva fogyasztható teaként, és használhatod fürdőkhöz is.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Zsálya

Mediterrán eredetű, a Földközi-tenger mellékén vadon is nagy tömegben élő örökzöld növény. Nálunk is sok helyen nő vadon.
50-60 cm magas, alul fásodó félcserje, szára felálló, dúsan elágazó, négyélű. Levelei keresztben átellenesen állnak, ovális lándzsásak, finoman csipkézett széllel. Színük szürkészöld, mindkét felükön bolyhosak, megdörzsölve kellemes illatot árasztanak. Virágai legtöbbször sötétlilák.

Mire jó?

Gyakran és sokoldalúan használják. Belsőleg főképpen influenza, légúti megbetegedések, nátha, köhögés, hasmenés kezelésére használatos. Erős vizelethajtó szer, tisztítja a veséket, a húgyutakat és a hólyagot. Külsőleg sebgyógyításra, aranyeres panaszok kezelésére, szájvízként fogínybetegségek, szájsebek gyógyítására ajánljuk.
Erősen fűszeres, balzsamos aromát ad a hús- és halételeknek, leveseknek, de sajtot is ízesíthetsz vele. Fűszerként, teaként is takarékosan bánj vele.

Kapor

Keleti (Dél-Kelet Ázsia) eredetű, termesztett, helyenként kivaduló fűszernövényünk.
Hatalmas, tányérszerű virágot hoz, levelei igen vékonyak.

Mire jó?

Elsősorban az emésztőtraktusra hat, étvágygerjesztő, emésztést serkentő és szélhajtó hatású.
Ételízesítésre a leveleket és a magokat használják, bár szárítás közben sokat veszítenek aromájukból. Lágyabb, frissebb, a köményre emlékeztető íze jól illik a salátákhoz, szószokhoz, halételekhez, sajtokhoz.

Ha szeretnél még több gyógyító fűszerről olvasni, és érdekelnek egyéb természetes gyógymódok is, akkor mindenképpen látogass el az InforMed oldalára!

OLVASD EL EZT IS!

narancssarga no
  • aranyér
  • házi gyógymódok

Az aranyér tünetei és kezelése

tukor no
  • természetes csodaszer
  • házi gyógymódok

Gombás fertőzés, csípés és horzsolás ellen

Ezt is szeretjük