A fulladás nem úgy történik, mint a filmekben - Így ismerd fel rögtön a bajt
Rengeteg tévhit kering a fulladással kapcsolatban, ezek pedig akár egy életbe is kerülhetnek.
Ha egy fuldokló emberre gondolsz, nagy eséllyel te is egy hangos, csapkodással és kiabálással egybekötött szituációt képzelsz el. Pedig a fuldoklás a valóságban egyáltalán nem úgy történik, mint a filmekben.
A valóságban az ember nem csapkodja hevesen a vizet segítségért kiáltozva, épp ellenkezőleg: általában rendkívül csendes, halk esemény.
Így lehet felismerni a vízbefulladást
Ha rendszeresen mész víz közelébe, szoktál a Balatonon nyaralni, vagy gyakran látogatod az uszodákat, muszáj tisztában lenned azzal, mit kell tenni vészhelyzetben. Amennyiben gyerekkel mész nyaralni vagy úszni, még fontosabb, hogy tudd, mi a teendő. Az Egyesült Államokban a 15 év alatti gyermekeknél a véletlen balesetek között a fulladás a második leggyakoribb haláleset.
Ijesztő belegondolni, hogy a fulladásos esetek egy részében több szemtanú is jelen van, mégsem segít senki. Ez részben annak tudható be, hogy észre sem veszik a bajt. A fuldokló emberek ugyanis - néhány ritka helyzeten kivételével - képtelenek segítséget hívni. Ennek oka, hogy a légzőrendszer elsődleges szerepe a légzés, a beszéd csak másodlagos. Ha pedig lélegezni alig képes a fuldokló, beszélni még kevésbé fog tudni.
De mi is történik ilyenkor pontosan? A fuldokló szája hol a vízfelszín felett, hol alatta van. Mivel bepánikol, kapkodja a levegőt, és nincs tartósan a vízfelszín felett, így nem tud megfelelően be- és kilélegezni, illetve segítséget hívni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A másik nagy tévhit, hogy a fuldokló ember össze-vissza kalimpál. Nem, nem integet segítségért, hiszen fő célja, hogy a vízfelszínen tartsa magát. Az életösztönök miatt próbálja a testét megtartani a karok oldalirányba nyújtásával és evezésével. Nem tudja kontrollálni a kézmozdulatait: nem tud segítségért inteni, és mentésére siető ember felé vagy esetleg egy mentőeszközért nyúlni sem. A fuldokló ember teste ilyenkor végig függőleges marad, majd 20-60 másodperc küzdés után elmerül.
Ezek tehát a fulladás főbb jelei:
- a fej víz alatt vagy a száj a vízfelszín környékén van,
- a fuldokló feje hátradöntve van, nyitva a szája,
- üveges a tekintete,
- haja az arcába lóg,
- hiperventillál, zihál,
- próbál úszni,
- próbál a hátára fordulni,
- csukva van a szeme.
Természetesen mindez nem azt jelenti, hogy aki képes segítségért kiáltani, az nincs bajban, viszont lehet, hogy ilyenkor más egészségügyi probléma is áll a háttérben.
Másodlagos fulladás gyerekeknél: napokkal a strandolás után is jelentkezhet, elmondjuk, mit tegyél
A másodlagos fulladás a strandolás után pár órával, vagy napokkal később is jelentkezhet, így a szülőnek érdemes résen lennie.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)