Fokozott szőrnövekedés nőknél: mi okozza, és mit lehet tenni ellene?

Több betegség tünete lehet a fokozott szőrnövekedés.

A fokozott szőrnövekedés okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fokozott szőrnövekedés, más néven hirsutizmus fennállása esetén az érintett nők szőre a férfiakra jellemző testtájékokon is erősebben nő. Az okai szerteágazók lehetnek, leggyakrabban hormonális eredetű a panasz.

Az erős, sötét szőr növekedése az ajkak körül, az állon, a mellkason, a nyakon, a hason vagy a háton is jelentkezhet, amely területeken általában csak alig látható pihék fedik a bőrt. Az állapot következtében szorongás, hangulatromlás, akár depresszió is kialakulhat, az alapprobléma pedig esetenként szövődményekhez vezethet, ezért fontos időben észlelni és kezelni azt.

A fokozott szőrnövekedés okai

A magas androgénszint gyakori ok a hirsutizmus hátterében. A férfi nemi hormonok, így például a tesztoszteron a női szervezetben is jelen vannak bizonyos mértékben, ám a normálisnál magasabb szint látványos tünetekkel járhat. Az ezt kísérő kellemetlenségek közé tartozik továbbá a mélyülő hang, a kopaszodás, az aknésodás, az izomzat növekedése vagy a menstruációs zavarok. Ez gyökerezhet a pajzsmirigy vagy a mellékvesekéreg rendellenes működésében is.

Ugyancsak a szőrnövekedés erősödésével jár a policisztás ovárium szindróma, vagyis a PCOS, mely szintén hormonrendszeri eredetű probléma. Gyakori kísérőtünete a rendszertelen menstruáció, a hízás és a fogyási nehézségek, pattanások növekedése, de inzulinrezisztencia, meddőség is kialakulhat miatta.

Más hormonrendszeri betegségek esetében is felléphet, a mellékvesekéreg túlműködéséből és a kortizolhormon túltermelődéséből fakadó Cushing-szindróma során a férfias szőrzetet kísérheti bőrszárazság, pattanások, a hasi zsír megnövekedése, csontritkulás, menstruációs zavarok, hangulati változások, vérnyomás- és vércukoszint-növekedés.

A hirsutizmus a menopauza, illetve a posztmenopauza időszakában is felléphet a hormonális változások nyomán: az utolsó menstruációt követően az alacsony ösztogénszint jellemző, elsősorban az arcszőrzetre lehet hatással ez az állapot.

Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is felléphet a probléma, így például anabolikus szteroidok, glükokortikoidok, hormonpótló készítmények, egyes epilepsziaellenes vagy immunszupresszív gyógyszerek szedése esetén.

Az állapot kezelése

A diagnózis a fizikális vizsgálatot, a további tünetek feltérképezését követően történhet meg, az orvos a hormonrendszerre vonatkozóan vérvizsgálatot írhat elő, esetleg képalkotó, így ultrahangos vizsgálat is szükséges lehet. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A kezelés módja a kiváltó októl függ, hormonális panaszok, így PCOS esetén a tünetek enyhítése mellett a hormonháztartás stabilizálása a cél, akár hormonpótló készítmények bevetésével. A tünetek enyhítésében az életmód megváltoztatása is fontos szerepet tölthet be, a megfelelő étrend, a rendszeres testmozgás és a testsúly csökkentése egyaránt sokat segíthet.

Étrend a hormonális egyensúlyért

Az étrendben fontos szerepet kapnak többek között az antioxidáns- és fitoösztrogén-tartalmú élelmiszerek, az alvássegítő tripoftánt tartalmazó és a kalciumban gazdag fogások is.

8 isteni fogás, ami változókorban erősen javasolt: a hormonrendszert is védik

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images.)

Ezt is szeretjük