Mitől fehéredik ki a fogíny? Akár súlyos ok is állhat mögötte

A fehér fogíny ártalmatlan problémáról, de akár komoly betegségről is árulkodhat - fontos figyelni a jelekre!

Fehér fogíny okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egészséges fogíny normál esetben rózsaszínes árnyalatú, azonban különféle okok miatt elszíneződhet, sőt akár ki is fehéredhet. A fehér fogíny elváltozása gyakran egy alapbetegség figyelmeztető jele lehet, így nem szabad félvállról venni. Bár néha ártalmatlan problémák állnak a háttérben, bizonyos esetekben komolyabb egészségügyi gondok tünete is lehet.

A fogíny kifehéredésének lehetséges okai

Ínygyulladás (gingivitis)

Az ínygyulladás bakteriális fertőzés, amelyet többnyire nem megfelelő szájhigiénia okoz. A rossz fogmosási és fogselymezési szokások elősegíthetik a baktériumok elszaporodását, ami az íny gyulladásához és esetleges kifehéredéséhez vezethet. Emellett a gyulladt fogíny gyakran visszahúzódik, vörös, fájdalmas, és akár vérezhet is fogmosáskor.

Fehér fogíny okai 3
Fotó: Tatsiana Niamera / Getty Images Hungary

Afta

Az afta egy fájdalmas fekély, amely a szájban, többek között a fogínyen is kialakulhat. Ezek a sebek sárgás vagy fehéres középponttal rendelkeznek, és ha az ínyen jelennek meg, az fehérnek tűnhet. Az afták általában maguktól gyógyulnak egy-két héten belül, de ha nem múlnak el, érdemes orvosi segítséget kérni, mert bélbetegség tünete is lehet

Vérszegénység (anémia)

A vérszegénység az egyik leggyakoribb oka a fogíny és a bőr sápadtságának. Ilyenkor a szervezet nem jut elegendő oxigénhez, ami fehéres árnyalatot adhat a fogínynek is. A vérszegénység tünetei közé tartozik a fáradtság, szédülés, fejfájás, valamint a légszomj. Az anémia mögött állhat vas- vagy B12-vitamin-hiány, illetve különböző krónikus betegségek is.

Szájpenész (orális kandidiázis)

A szájpenész egy gombás fertőzés, amelyet a Candida albicans nevű gomba okoz. Ez a fertőzés fehér foltokat okozhat a száj belső részein, beleértve a fogínyt is. A szájpenész gyakran jelentkezik legyengült immunrendszerű embereknél, és gyógyszeres kezeléssel általában könnyen kezelhető. Korábbi cikkünkből azt is megtudhatod, melyek azok a bivalyerős gombaölő gyógynövények, amelyek a Candida ellen is beválnak.

Fehér fogíny okai 2
Fotó: Henadzi Pechan / Getty Images Hungary

Leukoplákia

A leukoplákia vastag, fehér foltok formájában jelenik meg a szájban, beleértve a fogínyt, a nyelvet és az arc belső felületét is. Gyakran irritáció okozza, például dohányzás vagy alkoholfogyasztás. Bár a leukoplákia foltjai általában ártalmatlanok, idővel rákos elváltozássá is fajulhatnak, ezért érdemes szakemberrel megvizsgáltatni őket.

Szájüregi rák

A fehér fogíny mögött a legritkább, de legsúlyosabb esetben szájüregi rák is állhat. A szájüregi daganatok apró, fehér, vörös vagy hússzínű csomók formájában jelentkezhetnek az ínyen, a nyelven vagy a szájpadláson. Ezek a kezdeti stádiumban gyakran nem okoznak fájdalmat, ezért könnyű figyelmen kívül hagyni őket, ami késleltetett diagnózishoz vezethet.

Foghúzás és fogfehérítés

Foghúzás után gyakran előfordul, hogy az érintett területen az íny fehérre változik. Ez a trauma miatt történik, de a fogíny néhány nap múlva visszanyeri eredeti színét. Hasonlóképp a fogfehérítési eljárások során használt vegyszerek is okozhatnak átmeneti fehéredést, amely általában pár órán belül megszűnik.

A cikk az ajánló után folytatódik

Prosztataproblémák, vizelési zavarok? Tegyél ellenük!

Proxelan végbélkúp klinikai vizsgálatokkal igazolt hatású helyi készítmény a prosztatagyulladás tünetei ellen, amely ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van. Az ápoló hialuronsav és gyógynövények kombinációja teljessé teszi a gyógyszeres kezelést, enyhítve a vizelési zavarokat és a fájdalmat. Vény nélkül könnyen elérhető a hazai patikákban, ezért a zavaró tünetek megjelenése esetén azonnal használható, akár hosszú távon is.

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

A fehér fogíny kezelése

A kezelés az okoktól függően változik. Az ínygyulladás esetén a rendszeres és alapos szájápolás, fogmosás és fogselymezés segíthet, de súlyosabb esetekben fogorvosi beavatkozásra, például ínytisztításra is szükség lehet.

Az afták többnyire önmaguktól elmúlnak, de ha tartósak, szakorvosi kezelést igényelhetnek. A vérszegénység étrendi változtatásokkal, például vas- és B12-vitamin-pótlással kezelhető. A szájpenészt gombaellenes gyógyszerekkel lehet orvosolni, míg a leukoplákia esetében a szokások megváltoztatása, például a dohányzás elhagyása lehet a legjobb megoldás.

A legfontosabb, hogy bármilyen szokatlan elváltozást észlel valaki a fogínye színében, ne késlekedjen szakemberhez fordulni. Az időben felismert probléma könnyebben kezelhető, és megelőzhetőek a komolyabb következmények.

Fehér fogíny okai 1
Fotó: Jessica Peterson / Getty Images Hungary

Így lehet megőrizni a fogíny egészségét

A HealthLine szakemberei szerint  a megfelelő szájhigiénia fenntartása kulcsfontosságú a fogíny egészségének megőrzésében. A fogak napi kétszeri alapos mosása, a fogselyem használata és a rendszeres fogorvosi ellenőrzések mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy elkerüljük a fogíny betegségeit. Ezenkívül az egészséges étrend, amely gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, tovább erősítheti a fogínyt és a fogakat egyaránt.

A fehér fogíny tehát nem csupán esztétikai kérdés, hanem gyakran egy fontos jelzője annak, hogy a szervezetben valamilyen probléma áll fent.

Mit lehet tenni, hogy sokáig egészséges legyen a fogíny? 9 gyógynövény, ami még a fogakat is védi

Aki szeretné természetes módon támogatni a fogínyét és a fogai egészségét, annak érdemes megismerkednie néhány hatékony gyógynövénnyel.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük