Így kezeld otthon a csúnya bőrbetegséget: 5 dolog, ami segít, hogy elmúljon
Sokan szégyellik, pedig csak kezelni kellene.
Az ekcéma jelenlétére viszkető, vöröslő bőr és gyakran nedvedző hólyagocskák is utalnak. Dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyásza szerint a jól látható tünetek mögött sokszor nehéz felfedezni a kiváltó okokat, és az ekcéma kezelése sem mindig egyszerű.
Csecsemőkorban gyakran a később megjelenő allergia előfutáraként jelentkezhetnek ekcémás tünetek. A rendkívül száraz bőr mellett a végtagokon, arcon, fejbőrön viszketéssel járó bőrgyulladás jön létre. Mindez társulhat táplálékallergiával is, majd óvodás- és kisiskolás korban megjelenhetnek a tipikus allergiás tünetek. Ilyen a köhögés, szemviszketés és orrfolyás.
Felnőtteknél kozmetikum is kiválthatja
Felnőtteknél a tüneteket leggyakrabban kontakt vagy irritatív eredetű ekcéma okozza. Ez esetben a panaszokat valamilyen külső tényező, sokszor a hétköznapok során gyakran használt tárgy, kozmetikum, vegyszer váltja ki. Súlyosabb esetben a közvetlenül érintkező bőrfelületek mellett más testrészen is megjelennek hasonló tünetek.
Atópiás dermatitisz is kialakulhat felnőttkorban az arcon, végtagokon és kézen. Vörös foltok, nedvedző hólyagocskák jelentkeznek, majd a hólyagok felszakadva beszáradnak. Az ekcémás tüneteket rohamszerű viszketési ingerek kísérik.
Előfordulhatnak korábbi tüneteket, amelyek a hajlamot előre jelezhették. Ilyen a nagyon száraz bőr vagy allergiás tünet, szénanátha. Ez a betegség tehát genetikailag hajlamos személyeknél alakul ki. A kiváltó okok máig ismeretlenek, kialakulásában az öröklődés mellett feltehetően fontos szerepet játszik a stressz és az étkezés is.
Öt dolog, amivel otthon is sokat tehetsz ellene
Az ekcémás betegeknek nagy figyelmet kell fordítaniuk bőrük megfelelő hidratálására. Kádban való hosszas fürdőzés helyett inkább a zuhanyozás, utána speciális testápoló használata ajánlott. Tisztálkodáshoz és szépségápoláshoz a gyógyszertárban beszerezhető, speciálisan az ekcémás bőr ápolására kifejlesztett illatanyag- és színezékmentes készítmények javasoltak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az étkezések során nem szükséges külön diétát tartani, ha nem táplálékallergiás a beteg. Ennek gyanúja esetén érdemes ételintolerancia-vizsgálatot végeztetni. A táplálkozás legyen egészséges, változatos, friss összetevőkben gazdag, tartósítószertől és adalékanyagoktól mentes. Az erős, fűszeres ételek fogyasztása nem javasolt, mivel ezek a verejtékkel távozva fokozhatják a tüneteket. A ruházat megválasztásánál ügyelni kell arra, hogy a bőrrel lehetőleg csak pamut ruhanemű érintkezzen.
Van, hogy komolyabb kezelésre lesz szükség
A diagnózis első lépése a beteg részletes kikérdezése, amelyet allergiavizsgálat követ. Meg kell határozni, hogy a tüneteket élelmiszer, pollen, környezeti anyag, illatszer provokálja-e. Szükség lehet fogászati, gégészeti, belgyógyászati kivizsgálásra is. A tünetek általában helyi szteroidkészítményekkel kezelhetőek, a krémeket kúraszerűen kell használni.
Az erős hatóanyagú készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi készítményeket, krémeket és kenőcsöket is lehet alkalmazni, melyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik.
Ezek a szerek megfelelően alkalmazva hosszú távon is biztonságosak, és megakadályozzák a gyulladásos folyamatok kialakulását anélkül, hogy a bőr szerkezetét károsítanák. A terápia fontos része a száraz bőr megóvása, a rendszeres bőrápolás és lipidpótlás biztosítása.
OLVASD EL EZT IS!
- vírus
- bőrbetegség
Uszodaszemölcs vagy tyúkszem? Így különböztesd meg őket
- megelőzés
- allergia
Puffadsz, és gyakran vagy fáradt? Ez a rejtélyes ok állhat a háttérben
- megelőzés
- gomba