Így kezeld otthon a csúnya bőrbetegséget: 5 dolog, ami segít, hogy elmúljon

Sokan szégyellik, pedig csak kezelni kellene.

nagykep?cikkid=167306&kep=vakarozik1-lead
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ekcéma jelenlétére viszkető, vöröslő bőr és gyakran nedvedző hólyagocskák is utalnak. Dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyásza szerint a jól látható tünetek mögött sokszor nehéz felfedezni a kiváltó okokat, és az ekcéma kezelése sem mindig egyszerű.

Csecsemőkorban gyakran a később megjelenő allergia előfutáraként jelentkezhetnek ekcémás tünetek. A rendkívül száraz bőr mellett a végtagokon, arcon, fejbőrön viszketéssel járó bőrgyulladás jön létre. Mindez társulhat táplálékallergiával is, majd óvodás- és kisiskolás korban megjelenhetnek a tipikus allergiás tünetek. Ilyen a köhögés, szemviszketés és orrfolyás.

Felnőtteknél kozmetikum is kiválthatja

Felnőtteknél a tüneteket leggyakrabban kontakt vagy irritatív eredetű ekcéma okozza. Ez esetben a panaszokat valamilyen külső tényező, sokszor a hétköznapok során gyakran használt tárgy, kozmetikum, vegyszer váltja ki. Súlyosabb esetben a közvetlenül érintkező bőrfelületek mellett más testrészen is megjelennek hasonló tünetek.

Atópiás dermatitisz is kialakulhat felnőttkorban az arcon, végtagokon és kézen. Vörös foltok, nedvedző hólyagocskák jelentkeznek, majd a hólyagok felszakadva beszáradnak. Az ekcémás tüneteket rohamszerű viszketési ingerek kísérik.

Előfordulhatnak korábbi tüneteket, amelyek a hajlamot előre jelezhették. Ilyen a nagyon száraz bőr vagy allergiás tünet, szénanátha. Ez a betegség tehát genetikailag hajlamos személyeknél alakul ki. A kiváltó okok máig ismeretlenek, kialakulásában az öröklődés mellett feltehetően fontos szerepet játszik a stressz és az étkezés is.

Öt dolog, amivel otthon is sokat tehetsz ellene

Az ekcémás betegeknek nagy figyelmet kell fordítaniuk bőrük megfelelő hidratálására. Kádban való hosszas fürdőzés helyett inkább a zuhanyozás, utána speciális testápoló használata ajánlott. Tisztálkodáshoz és szépségápoláshoz a gyógyszertárban beszerezhető, speciálisan az ekcémás bőr ápolására kifejlesztett illatanyag- és színezékmentes készítmények javasoltak.

Az étkezések során nem szükséges külön diétát tartani, ha nem táplálékallergiás a beteg. Ennek gyanúja esetén érdemes ételintolerancia-vizsgálatot végeztetni. A táplálkozás legyen egészséges, változatos, friss összetevőkben gazdag, tartósítószertől és adalékanyagoktól mentes. Az erős, fűszeres ételek fogyasztása nem javasolt, mivel ezek a verejtékkel távozva fokozhatják a tüneteket. A ruházat megválasztásánál ügyelni kell arra, hogy a bőrrel lehetőleg csak pamut ruhanemű érintkezzen.

Van, hogy komolyabb kezelésre lesz szükség

A diagnózis első lépése a beteg részletes kikérdezése, amelyet allergiavizsgálat követ. Meg kell határozni, hogy a tüneteket élelmiszer, pollen, környezeti anyag, illatszer provokálja-e. Szükség lehet fogászati, gégészeti, belgyógyászati kivizsgálásra is. A tünetek általában helyi szteroidkészítményekkel kezelhetőek, a krémeket kúraszerűen kell használni.

Hogy néz ki az ekcéma? Képeken 6 gyakori bőrbetegség

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az erős hatóanyagú készítmények viszonylag rövid idő alatt szüntetik meg a gyulladást. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi készítményeket, krémeket és kenőcsöket is lehet alkalmazni, melyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik.

Ezek a szerek megfelelően alkalmazva hosszú távon is biztonságosak, és megakadályozzák a gyulladásos folyamatok kialakulását anélkül, hogy a bőr szerkezetét károsítanák. A terápia fontos része a száraz bőr megóvása, a rendszeres bőrápolás és lipidpótlás biztosítása.

Ezt is szeretjük