Bár nem mindegyik betegség jár kifejezetten látványos tünetekkel, nagyon sok kórkép külső jelekben is megmutatkozik, így érdemes figyelemmel kísérni a testen jelentkező elváltozásokat.
Sajnos ezek olykor kevéssé észrevehető helyen vannak, például a háton értelemszerűen nehezebb detektálni őket, mint az arcon, amit a legtöbben a nap során jó párszor szemügyre vesznek a tükörben.
Miről árulkodnak az arcon látható elváltozások?
Az arcon sok mindent szemügyre lehet venni: a formája, a színe, a bőr állapota is felhívhatja a figyelmet arra, hogy valami nincs rendben. A szemeket szintén érdemes megfigyelni, nem mindig a kialvatlanságtól pirosak vagy épp táskásak, ezek a tünetek súlyos, kezelést igénylő betegséget is jelezhetnek.

Az arc formáját számos tényező befolyásolja, leginkább a testsúly változása. A puffadtabbá váló arc gyakran kíséri a hormonális zavarokat, például a policisztás ovárium szindrómát. Holdvilágarc kialakulhat a Cushing-szindróma esetén is, amikor a mellékvesekéreg túl sok kortizolt termel. Ekkor a törzsre jellemző hízás mellett a végtagok vékonyak maradnak.
Fotó: Getty Images Hungary

Vesebetegség esetén testszerte többfelé figyelhető meg ödéma, ez alól az arc sem kivétel, így a gyakran táskás szem figyelmeztető jel lehet. A szem alatti karikákat vashiányos vérszegénység is okozhatja, ilyenkor egyebek mellett jellemző még a heves szívdobogás, a fáradtság, a légszomj és a fejfájás.
Fotó: Getty Images Hungary

Az aknés, gyulladt pattanásokkal tarkított bőr nők esetében a férfi nemi hormonok túlsúlyára utalhat, gyakran szenvednek tőle az inzulinrezisztenciás betegek.
Fotó: Getty Images Hungary

A seborrheás dermatitisz elsősorban a fejbőrön és az arcon megjelenő krónikus gyulladásos betegség, kifejezetten gyakori csecsemőknél, de felnőttkorban is előfordulhat. Pikkelyes, száraz foltokkal jár, és erőteljes korpásodás kíséri, összetéveszthető a pikkelysömörrel. A korpa a szemöldökben is megjelenhet. Pontos oka nem ismert, gombás fertőzés is előidézheti, legyengült immunrendszernél jellemző.
Fotó: Cunaplus_M.Faba / Getty Images Hungary

A hűvös, szeles időtől az ajkak szárazabbá, cserepessé válhatnak. A tünetet okozhatja a nem elegendő folyadékfogyasztás miatt kialakuló dehidratáció, de allergia, illetve bakteriális vagy gombás fertőzés jele is lehet. Amennyiben nem múlik, érdemes az utóbbiakra is gondolni.
Fotó: Getty Images Hungary

A szem környékén létrejövő sárgás kis zsírcsomókat xanthelasmának hívják. Ez tulajdonképpen koleszterinlerakódás, ami anyagcserezavarra, magas koleszterinszintre is utalhat, de előfordulhat, hogy nem lehet megállapítani a pontos okát. Általában esztétikai megfontolásból távolítják el.
Fotó: Bsip / Getty Images Hungary

Vörös szemeket a monitor előtti munkavégzésen, a kialvatlanságon és a pollenallergián túl a szembe kerülő, irritációt okozó idegentest, illetve kötőhártya-gyulladás is okozhat. Ugyanakkor a nyomásfokozódással járó glaucoma, azaz a zöldhályog első tünetei között is szerepelnek a vöröslő szemek. A kezeletlen glaucoma a látás elvesztéséhez is vezethet.
Fotó: Getty Images Hungary

Nőknél a fokozott szőrnövekedés általában a hormonális egyensúly felborulásának következménye. A kellemetlen jelenséget hirzutizmusnak nevezik, ilyenkor vagy a férfihormonok túlsúlya jellemző, vagy a szőrtüszők hormonok iránti érzékenységének növekedése. Menopauza idején természetes, hogy megerősödhetnek a szőrszálak, de ezt PCOS, inzulinrezisztencia vagy Cushing-szindróma is okozhatja.
Fotó: Lisa5201 / Getty Images Hungary
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)