Hánykor ebédelsz? Ekkora esélyed van az elhízásra

Nemcsak az számít, mit eszel, az is fontos, hogy mikorra időzíted az ebédet, ha fogyni akarsz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mindenki tisztában van azzal, hogy a sikeres fogyás két alappillére a rendszeres mozgás és a csökkentett kalóriabevitel.

Emellett azonban még számos egyéb tényező befolyásolja a súlyvesztést: így például az alvás mennyisége vagy az étkezések időpontja.

Nem mindegy, hány órakor ebédelsz

A bostoni Brigham és Női Kórház 22 hetes súlycsökkentő programjában 420 túlsúlyos ember táplálkozási szokásainak testsúlyra gyakorolt hatását vizsgálták. Az alanyokat két csoportra osztották: késői és korai evőkre.

Az energiabevitel, a táplálék összetétele, az alvás időtartama mindkét csoport esetében megegyezett, a különbség csupán az volt, hogy a korai evők 15 óra előtt ebédeltek, míg a késői evők csak 15 óra után - és ennek megfelelően tolódott el a nap során a többi táplálkozás időpontja. A vizsgálatban részt vevők mindkét csoportja napi kalóriaadagjának 40%-át fogyasztotta el ebédre.

Ilyenkor égetsz több kalóriát

- A cirkadián ritmus nem csupán az alvás-ébrenlét ritmusát szabályozza, hanem azt is, hogyan dolgozzuk fel az élelmiszereket. Úgy tűnik, hogy a nap első felében élénkebben működnek az anyagcsere-folyamatok, mint a délutáni órákban - mondta Frank Scheer, a bostoni Brigham és Női Kórház orvosa.

Top 8 zsírégető vacsora

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mindezt alátámasztja, hogy a 15 óra előtt ebédelők csoportjának tagjai a 20 hetes vizsgálat során több felesleges kilótól szabadultak meg. A korai evőknek átlag 10 kilogrammot sikerült leadniuk, míg a késői evőknek ennél 2 kilogrammal kevesebbet. Ha tehát fogyni szeretnél, érdemes a napirendedet úgy alakítani, hogy a nap első felében vidd be a kalóriák döntő hányadát, és a késő délutáni-esti órákban már csak kevés, könnyű ételt fogyassz.

Tartsd tiszteletben a cirkadián ritmusod!

A cirkadián ritmus lényegében a napi biológiai órád, amely nagyjából 24 órát ölel fel. Ennek a belső időmérő rendszernek egyik fontos külső szabályozója a napfény. A napfény, illetve a sötétség hatására más-más hormonok termelődnek a szervezetben.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Míg reggel, napfény hatására a szervezet kortizol hormont kezd termelni, amely felkészít a rád váró kisebb-nagyobb stresszhelyzetekre, addig az esti sötétség a melatonin hormon kiválasztására serkenti a tobozmirigyed. Ezek a hormonok hatással vannak az étvágyadra és az anyagcsere-folyamaidra, így a testsúlyod alakulására is. Minél jobban alkalmazkodik tehát napirended az éjszakák és nappalok váltakozásához, annál könnyebb lesz a lefaragni a fölös kilókból.

Ezt is szeretjük