Így szüntethető meg a szezonális depresszió: elég egy apró dolgon változtatni
Hideg időben sokan elengedik a rendszeres testmozgást, pedig ilyenkor lenne igazán szükség rá.
Hazánkban minden évben csaknem 700 ezer embert érint a depresszió, életük során a magyarok mintegy 15 százalékának van depressziós epizódja, az esetek kétharmadában pedig visszatérő lefolyásról beszélhetünk.
A betegség kialakulásában a genetikai tényezők mellett a negatív életesemények, egyéb testi betegségek vagy az inaktivitás is szerepet játszik.
Testmozgással a depresszió ellen
Az őszi-téli időszak beköszöntével fáradékonyabbak lehetünk, korábban sötétedik, ami nemcsak a hangulatunkra hat negatívan, hanem többnyire kevesebbet is mozgunk. A betegség előfordulása világviszonylatban is nő, a szív- és érrendszeri problémák után ez a második leggyakoribb tartós munkaképtelenséget okozó állapot – mondja Kele Tímea, a Semmelweis Egyetem Szakrendelő Intézetének klinikai szakpszichológusa.
A rendszeres testmozgás azonban az enyhe és középsúlyos depressziónál nemcsak a megelőzésben, hanem a kezelésben is hatékony.
Depresszió esetén csökken az örömképesség, az energiaszint, a motiváció, fáradékonyság jelenik meg, emellett az evési, alvási szokásokban is változás állhat be, mély, tartós szomorúság, ürességérzés alakulhat ki. Jellemzően csökken a fizikai aktivitás, ami az állapot további romlásához vezethet, hiszen a mozgás elhagyásával az energiaszint is alacsonyabbá válik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
– A rendszeres fizikai aktivitás viszont pozitívan hat a hangulatra, örömérzetet okoz, javítja a stressztűrő képességet, aktív szerepe van az érzelemszabályozásban, növeli az önértékelést, pihentetőbbé teszi az alvást – emeli ki Kele Tímea szakpszichológus. Hozzáteszi: a mozgás hatására javulnak a tanulási és memóriafunkciók is. Ha mindezt társaságban végezzük, az a kapcsolatokat is erősíti, hiszen lehetőség van a tapasztalatcserére, másokkal találkozni, beszélgetni, ami szintén pozitívan hat az ember hangulatára.
Bármilyen mozgásformát is választunk, a közepesen mérsékelt intenzitás a leghatékonyabb a hangulati panaszok megelőzésében vagy mérséklésében. Érdemes tehát heti ötször fél órát szánni erre a tevékenységre, ami lehet séta, kirándulás, kocogás, és amelyeket akár idősebb korban is el lehet kezdeni. A fokozatosság, a következetesség azonban minden esetben nagyon fontos. Tervezzük meg, hogy mikor, milyen mozgásformát választunk, hangolódjunk rá, és csak annyit teljesítsünk, amennyi jólesik.
Az őszi-téli időszak beköszöntével fáradékonyabbak lehetünk, korábban sötétedik, ami nemcsak a hangulatunkra hat negatívan, hanem többnyire kevesebbet is mozgunk. Ilyenkor érdemes még tudatosabban figyelni arra, hogy rendszeresen végezzünk valamilyen testedzést. Az aktívan eltöltött idő alatt ugyanis kevesebbet rágódunk a napi problémákon, ez pedig segít elterelni a figyelmet, és a szorongást is enyhíti.
A testmozgás amellett, hogy a megelőzésben is fontos szerepet játszik, enyhe vagy középsúlyos depresszió esetében a terápia részeként is alkalmazható. Ilyenkor egyéni vagy csoportos keretek között mozgásnapló vezetésével, önsegítő anyagokkal kiegészítve kerül sor a fizikai aktivitás növelésére, a folyamat és az eredmények áttekintésére – magyarázza a szakember.
Tényleg depresszióra hajlamosít a túl sok cukor? - A legújabb kutatások szerint igen
Az elfogyasztott cukor mennyisége hatással van a mentális állapotra is.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)