A csontritkulás megelőzése
A csontritkulás hazánkban nagyjából egymillió embert érint. Megállítása nem lehetséges, és igen megkeserítheti életünket.
Mi az a csontritkulás?
A csontritkulás tulajdonképpen az egész emberi vázat, csontrendszert érintő betegség, mely nem jelent mást, mint a csontok mennyiségi csökkenését és minőségi romlását. Eredménye a csontok törékenysége, mely eljuthat arra a szintre is, hogy egészen kis nyomás hatására összetörnek a csontjaink.
Legjellemzőbb területe a csigolya és a medence környéki, valamint a combcsontok.
Magyarországon egy 2003-as felmérés során közel egy millió embert regisztráltak csontritkulással. Hatvan százalékuk ötven év fetti nő volt. A férfiak száma abban az évben elérte a háromszázezret.
A csípőtáji törést szenvedett betegek 12-13 százaléka meghalt egy éven belül annak ellenére, hogy megkaptak minden szükséges orvosi ellátást.
Csontjaink változása
A legtöbben nem is szoktunk csontjainkra gondolni, ha egészségükről van szó. Maximum akkor jut eszünkbe, amikor valamink eltörik, vagy meglátunk a tévében egy új tejes édességet a gyermekek csontozatáért. Pedig a csontok ápolására egész életünkben szükség lenne.
A csontok fejlődése három szakaszra különíthető el:
- 0-25 éves korig: ezt a szakaszt növekedésnek hívjuk. Ilyenkor éri el a szervezet a maximális csonttömeget.
- 25-40 éves korig: ez a szakasz a stabilitásé, hiszen ebben a korban a csontépítő és csontbontó folyamatok egyensúlyban vannak, tehát nem veszítesz csontjaid mennyiségéből, vagy minőségéből. Ebben a szakaszban a megfelelő módszerekkel (melyekről a későbbiekben lesz szó) még van lehetőség csontjaid javítására is.
- 40 éves kortól: ebben a szakaszban megkezdődik a csontfogyatkozás, mely a korral egyre csak nagyobb. Nők esetében általában a fogyási tempó gyorsabb és agresszívabb, mint a férfiaknál.
Megelőzés
A csontritkulás megelőzése azt jelenti, hogy egész életedben folyamatosan dolgozol azon, hogy az első szakaszban minél nagyobb csonttömeget érj el, majd a további szakaszokban azt minél hatékonyabban megőrizd. Mit kell tenned ehhez?
Kálcium- és D-vitaminpótlás
Mire jó a kálcium?
- Csontok, fogak felépítése
- Sejtfolyamatok szabályozása
- Hormonképződés
- Információ átvitel
- Izom-, idegingerlés
- Véralvadás
A kálcium az emberi test tömegének másfél százalékát adja optimális esetben. Ahhoz, hogy ezt a szintet meg tudd tartani, életed különböző szakaszaiban különböző mennyiségű kálcium bevitelre van szükséged.
Életszakasz |
Mennyiség (mg) |
Gyermekkor |
1.500 |
Nőknek praemenopausában |
1.000 |
Terhesség, szoptatás alatt |
1.500 |
Nőknek postmenopausában |
1.500 |
Férfiaknak |
1.200 |
Kálciumban gazdag élelmiszerek:
- Tej
- Tejtermékek
- Káposzta
- Brokkoli
- Máj
- Dióbél
- Halak
Ahhoz, hogy a kálcium beépüljön szervezetedbe D-vitaminra is szükséged van.
Mire van jó hatással a D-vitamin?
- Immunrendszer
- Szív-, érrendszer
- Bőr
- Hasnyálmirigy
- Izomzat
- Máj
- Porcok
- Agy
D-vitaminban gazdag élelmiszerek:
- Tojássárgája
- Egyes halfajták
- Máj
A D-vitamin csak napfény jelenlétében fog beépülni!
A világ minden országában az egyik legnagyobb problémát a középkorú felnőtt lakosság D-vitamin hiánya okozza.
Magyarországon az említett 2003-as felmérés szerint a 60-65 év feletti lakosság harmada szenved D-vitamin hiányban.
Mozgás
Modern elméletek szerint a csontképződési gócok a mozgás által leginkább igénybe vett területeken indulnak meg. Ez vezet például a nyak meszesedéséhez. A legkevésbé igénybe vett területeken pedig csontvesztés tapasztalható.
Ahhoz, hogy hatékony legyen a mozgás, minimum hetente háromszor egy órát kell mozognod, ráadásul olyan sportot választva, mellyel testhőmérsékleted tartósan a nyugalmi állapotban tapasztalható hőmérséklet felé ugrik.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Természetesen a mozgás még önmagában nem elegendő, mint ahogy a csontritkulás kezelésére alkalmas készítmények sem. A kettőt együtt kell alkalmaznod, ha szeretnél valóban érdemleges eredményt elérni.
OLVASD EL EZT IS!
- légkondicionáló
- tünetek és betegségek
3 súlyos betegség, amit a légkondicionáló okoz
- pcos
- tünetek és betegségek
A hajhullás és a sikertelen fogyókúra valódi oka: PCOS
- gyógynövény
- tünetek és betegségek