Vizet vagy tejet kell inni, ha túl csípőset ettél? Az egyikkel még fokozhatod is a bajt
Mennyire veszélyesek a csípős ételek? És mit érdemes tenni, ha túl erőset ettél?
A csípős ízek sokakat megbabonáznak, nem véletlenül léteznek csípősétel-evő versenyek, nem véletlenül van kultusza a legkülönlegesebb erős paprikáknak, és annak is megvan az oka, hogy előbbiek a magyar gasztronómiának is szerves részei.
Vannak, akik furcsállják, miért az ember az egyetlen olyan élőlény, aki szándékosan fogyaszt kellemetlen érzetet okozó élelmet, míg mások állítják, a több érzékre együttesen ható élmény a kulcs a jelenség megértéséhez. Mindemellett pedig nem elhanyagolható annak mértéke sem, amilyen intenzitással az orvostudomány foglalkozik a csípős ételek egészségre gyakorolt sokrétű hatásaival.
Mitől csípnek az erős ételek?
A csípős ételek felejthetetlen hatása a kapszaicin nevű vegyületnek köszönhető, mely elsősorban a paprikafélékben fordul elő, azt pedig, hogy égető, intenzív érzést vált ki a szájban és a test más részein is, a fájdalomérző idegrostok ingerlése és azokhoz való kötődése, a hő- és fájdalomérzékelő receptorok ingerküszöbének csökkentése okozza.
A kapszaicin a test adott részén erős vérbőséget okoz, azonban ez nem fokozódik komolyabb gyulladássá, és bár ez az enyhe gyulladásos reakció olyan a szervezet számára, mintha égési sérülés következne be, ez nem jár együtt szövetkárosodással. Mivel azonban az agyat manipulálja a hőérzet és a fájdalom, olyan reakciók indulnak be, melyek célja, hogy lehűtsék a testet. Ennek köszönhető a verejtékezés és izzadás, a fokozott nyál-, nátha- és könnytermelődés.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kapszaicin ugyanakkor nem csak a szájban okozhat kellemetlen tüneteket, mivel nem tud teljesen megemésztődni, gyakorlatilag az emésztőrendszer mentén a teljes testet végigingerelheti. Az égő érzet mellett okozhat csuklást, nehezebbnek érzett légzést, fojtottabb hangot, hasfájást, fájdalmas székletürítést, az emésztés stimulálása és a fokozott nyálkatermelés miatt pedig hasmenést is.
Nagyon sok előnye lehet a kapszaicinnek
Számos kutatás foglalkozik a kapszaicin és a csípős ételek egészségre gyakorolt pozitív hatásaival, és nem egynek sikerült bizonyítania, mennyi előnye lehet mértékletes fogyasztásának. Csökkenti az étvágyat, serkenti az anyagcserét, a gyomorban mérsékli a rosszindulatú folyamatok elindításáért felelős Helicobacter pylori nevű kórokozó jelenlétét, jótékonyan hat az érrendszerre és a bélflórára, erőteljes fájdalomcsillapító hatása lehet, és a rákkutatás is hosszú ideje foglalkozik vele.
8 isteni csípős étel, ami sok chilivel az igazi: felmelegítenek a hűvös napokon
ElolvasomAz azonban, hogy a jótékony hatások mellett mennyire számottevőek fogyasztásának esetleges negatív mellékhatásai, máig vita tárgyát képezi, és további kutatások szükségesek a témában, ugyanakkor nehezíti a folyamatot, hogy nehéz elkülöníteni a csak kapszaicinre vonatkozó adatokat, ugyanis az azt előszeretettel fogyasztók általában más fűszereket is nagyobb mértékben visznek be szervezetükbe.
Kinek nem szabad csípőset enni?
Annyi bizonyos, hogy mértékkel fogyasztva az enyhén csípős ételek jó hatással lehetnek az egészségre, bizonyos betegségek és problémák fennállása esetén azonban kifejezetten ellenjavaltak. A kapszaicin fogyasztása ritkán allergiás reakciót okozhat, emésztőrendszeri problémák, például irritábilisbél-szindróma vagy reflux fennállása mellett érdemes óvakodni tőle, csakúgy, mint aranyér, illetve a végbél repedései esetén.
Szoptatós anyaként sem célszerű fogyasztani, mint ahogy emésztőrendszeri fekély mellett sem. Bár fekélyt önmagában nem okoz, a gyomorsavtermelést serkenti, így közvetve hozzájárulhat kialakulásához, illetve fokozódásához. A gyerekek és idősek emésztőrendszere is érzékenyebb lehet, így számukra jobb elkerülni a csípős ételeket.
Mit tegyél, ha túl erős volt?
A kapszaicin hatása akár 20 percig is tarthat, ennyi idő kell ugyanis ahhoz, hogy a vegyület semlegesítődjön, és ne kötődjön a receptorokhoz. Az égő érzés csillapítására sokan nagy mennyiségben vizet fogyasztanak, ami hűsít, de a kapszaicin hatását nem mulasztja el, sőt olaj lehet a tűzre, a vegyületet ugyanis oda is átmoshatja, terjesztheti, ahol korábban még nem hatott.
Célszerű lehet ugyanakkor tejet fogyasztani, mely zsír- és kazeintartalma révén segít semlegesíteni a kapszaicin hatását, hatékonyak lehetnek továbbá a magasabb cukortartalmú italok, nem utolsósorban pedig a fagylalt.
Érdemes tudni a kapszaicinről, hogy tartós fogyasztása fokozatosan érzéketlenné teszi a fájdalomreceptorokat, ha azonban valaki egyáltalán nincs hozzászokva, semmiképp se próbálkozzon nagyon erős ételekkel csak azért, mert mások jól bírják, előbbi fényében ugyanis ez egyáltalán nem véletlen.
Képek: Getty Images Hungary.