A bőrrák 5 életmentő előjele

A melanoma a bőrdaganatok legveszélyesebb fajtája, melyet azonban kellő körültekintéssel időben felismerhetsz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Világviszonylatban a daganatos megbetegedések több mint egyharmada bőrrák, ráadásul az esetek 75%-ában végzetes következményekkel jár. Ez kellőképpen indokolja, hogy odafigyelj a bőrödön keletkezett elváltozásokra, és időben orvoshoz fordulj, hogy szakszerű kezelést kapj.

Anyajegyből daganat?

Az esetek többségében a festékes anyajegyekben olyan változások indulnak el, melyek bőrrákhoz vezethetnek. Előfordulhat azonban az is, hogy a kóros elváltozás eleve melanoma formájában jelentkezik olyan helyen, ahol eredetileg nem is volt anyajegy. Fontos, hogy azokat az anyajegyeket, melyek gyanúsak lehetnek az elrákosodás szempontjából, idejében felismerjék, és még a probléma bekövetkezte előtt eltávolítsák.

Gyanús előjelek

Fontos, hogy rendszeresen vizsgáld magad, ha pedig azt tapasztalod, hogy néhány anyajegyed nem egészen úgy néz ki, mint eddig, mindenképpen fordulj orvoshoz! Vannak ugyanis olyan gyanakvásra okot adó tünetek, melyek arra utalhatnak, hogy valami probléma merült fel az anyajeggyel kapcsolatban.

Első jelek

  • Átmérője fél centiméternél nagyobb.
  • Erősen pigmentált, sötétbarna vagy fekete.
  • Egyenetlen színű.
  • Szabálytalan alakú.
  • Egyenetlen a felülete és a határvonala.

Különösen azokra az anyajegyekre figyelj, melyek olyan helyen vannak, ahol valamilyen irritáció hatására könnyen megsérülhetnek, például a nyakadon, a melltartóvonalban vagy éppen deréktájékon. A végtagokon lévő anyajegyek kiemelt figyelmet érdemelnek, ha ugyanis elrákosodnak, rendkívül hamar, akár néhány hónap alatt adhatnak áttétet.

Rákellenes zöldségek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Elkerülhető műtétek

Jelenleg a melanoma leghatékonyabb szűrési módszere a digitális dermatoszkóppal történő vizsgálat, mely életet menthet, hiszen segítségével egészen korai fázisban diagnosztizálható a betegség. Hazánkban már alkalmazzák néhány éve, de még mindig csak kevesek ismerik. Ezzel az eszközzel az orvos körülbelül 15-20 perc alatt átvizsgálja a testeden lévő összes anyajegyet.

Ha pedig digitális dermatoszkópiás vizsgálattal történik a diagnosztika, sok műtét elkerülhető, hiszen a folyamatában megfigyelt anyajegynél pontosabban lehet látni, hogy valóban szükséges-e a beavatkozás.
A szűrővizsgálatot egy kifejezetten erre a célra kidolgozott számítógépes program és a számítógéphez csatlakoztatható mikrokamera segítségével végzik. Ennek a kis kamerának az a különlegessége, hogy harmincszoros nagyítású képet tud a monitorra vetíteni a bőr felületén lévő elváltozásról, ezáltal lehetőség nyílik annak pontosabb vizsgálatára, elemzésére. A szerkezet polarizált fénnyel működik, így láthatóvá teszi az elváltozást egészen a felhám alsó rétegéig, ahol azok a sejtek - melanociták - helyezkednek el, melyek a pigmenttermelésben szerepet játszanak, és amelyekből kialakulhat a rosszindulatú elváltozás.
Négy tényező - az anyajegy szimmetriája, széli része, színe és struktúrája - alapján lehet eldönteni, hogy jó- vagy rosszindulatú-e a bőrön keletkezett képződmény.

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

A rendszerhez tartozó program a különböző tényezők egyenkénti értékelése alapján segíti a bőrgyógyásznak diagnosztizálni az elváltozás jellegét. Természetesen ez a módszer nem pótolja az orvos szakértelmét, de segít a pontosabb és mielőbbi diagnózis felállításában.

Cikkünk a www.informed.hu írása alapján készült.

Ezt is szeretjük