Mi történik, ha az ember betegen edz? Ez a sportorvosok véleménye
Betegség esetén sokan dilemmáznak, hogy abba kell-e hagyniuk az edzést, vagy folytathatják – nézzük, mit javasolnak a sportorvosok!
Sokaknak ismerős lehet az a helyzet, amikor épp egy szigorú edzésterv közepén hirtelen ránk tör a megfázás vagy az influenza. Ilyenkor felmerül a kérdés: vajon szabad folytatni az edzést, vagy jobb lenne inkább az ágyat választani? A sportorvosok és szakértők szerint a válasz a tünetek jellegétől függ – fontos ismerni és tiszteletben tartani a test határait.
Betegen edzeni
Ha valaki egyszerű megfázással küzd, és enyhék a tünetei, például csak orrdugulást vagy torokfájást tapasztal, egy könnyebb edzés beleférhet. Lewis G. Maharam sportorvos szerint azonban a lázas állapot kifejezetten kockázatos, mivel az edzés megemelheti a belső testhőmérsékletet, ami ilyenkor pluszterhet ró az immunrendszerre és tovább romolhat az állapot.
A sportorvos szerint a szabály egyszerű: ha gyengének érzi magát az ember, akkor jobb, ha kihagyja az edzést. Sőt, Geralyn Coopersmith személyi edző ugyancsak arra figyelmeztet, hogy bármilyen légzési nehézség esetén jobb kerülni az erőteljes fizikai aktivitást, mivel ez fokozhatja a tüneteket, és tovább gyengítheti a szervezetet.
Nyak feletti vagy nyak alatti tünetek
Neil Schachter, a Mount Sinai Medical Center légzőszervi osztályának orvos igazgatója az úgynevezett „nyak feletti” és „nyak alatti” szabályt ajánlja. Ha a tünetek – például torokfájás, orrfolyás, szemkönnyezés – a nyak felett jelentkeznek, akkor általában nem árt egy mérsékelt intenzitású edzés. Ha azonban a tünetek a nyak alá is terjednek, például köhögés, izomfájdalmak, láz és kimerültség formájában, akkor az edzést mindenképpen ajánlott szüneteltetni, amíg ezek el nem múlnak. Ha az is érdekel, mely jelek utalnak az influenza súlyos szövődményeire, olvasd el korábbi cikkünket!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Neil Schachter szerint egy egyszerű megfázás nagyjából egy hét alatt elmúlhat, míg egy komplikációmentes influenza két hétig is elhúzódhat. Az olyan szövődmények, mint a hörghurut vagy az arcüreggyulladás, pedig még tovább késleltethetik a felépülést. Ilyen esetekben tehát még fontosabb, hogy a sportoló türelmes legyen, és időt adjon szervezetének a teljes regenerálódásra.
Így segíthet az edzés a megelőzésben
A rendszeres, közepes intenzitású edzés hozzájárulhat az immunrendszer erősítéséhez, hiszen növeli a T-sejtek számát, amelyek segítik a szervezetet a fertőzésekkel szembeni küzdelemben. Heti három-négy alkalommal végzett, 30 perces edzés például hatékonyan támogathatja a test természetes védekezőképességét. Ugyanakkor a túledzés már nem ennyire kedvező; az intenzív, 90 percnél hosszabb sportolás akár gyengítheti is az immunrendszert. A szervezet egyébként jelzi is, ha túl sokat edzettél – korábbi cikkünkből megismerheted ennek jeleit!
Aki úgy dönt, hogy enyhe tünetekkel is folytatja az edzést – különösen, ha ezt nyilvános helyen, például egy edzőteremben teszi – figyeljen oda a higiéniai szabályokra, hogy megvédje társait. A sportorvosok szerint kiemelten fontos a gyakori kézmosás, különösen nyilvános helyeken való tartózkodás után, valamint az alkoholalapú kézfertőtlenítő használata.
50 felett nagyon ajánlott ez a mozgásforma: napi 20 perc is elég belőle, hogy feszesebb legyél
Egy bizonyos életkor felett a mozgás elengedhetetlen ahhoz, hogy a test megőrizze feszességét.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
- betegség
- edzés
- tanács
- immunrendszer
- immunrendszer gyengülése
- nátha
- influenza
- láz
- tünetek és betegségek
- Életmód