A 6 leghatásosabb módszer a kínos szelekre

A probléma kínos, ráadásul a közhiedelemmel ellentétben nemtől független. Pát apróbb életmódbeli változtatással elkerülheted a bajt.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár női körökben talán nem illik ilyesmiről beszélni, mi most szakítunk a hagyományokkal. A puffadás, a bélgázosság valószínűleg az egyik legkényesebb téma, ami az emésztési zavarokkal kapcsolatban szóba kerülhet. Van, aki hajlamosabb rá, ugyanakkor bizonyos ételek fogyasztása is előidézheti a probléma kialakulását.

Iktasd ki a laktózt az étrendedből!

A laktózérzékeny betegek esetében a tejtermékek fogyasztása igen kellemetlen tüneteket produkálhat. A probléma lényege, hogy a beteg vékonybelében nincs elegendő laktáz nevű enzim, mely elengedhetetlen lenne a tejtermékekben természetesen jelenlévő cukor, tejcukor vagy laktóz megemésztéséhez.

A betegség egyáltalán nem ritka: az emberiség zömét kisebb vagy nagyobb mértékben érinti a probléma. A laktózérzékenység leggyakoribb tünete a puffadás, a gázképződés.

Előfordulhat, hogy kefirt vagy joghurtot bátran fogyaszthatsz, a tejet azonban nem bírja a szervezeted. Érdemes figyelned a táplálkozásod okozta tünetekre, ha pedig felmerül benned, hogy esetleg laktózérzékenységben szenvedsz, tanácsos gasztroenterológushoz fordulnod, valamint hanyagolnod bizonyos tejtermékek fogyasztását.

Mellőzd a hüvelyeseket!

Ha szereted a babot, illetve általában a hüvelyeseket, de a fogyasztásukkal járó következményeket már nem annyira, akkor is találhatsz megoldást a problémádra. Nem vitás, hogy a főzelékfélék gázosodást okoznak, ha azonban alaposan megfőzöd a hüvelyes növényeket, kevesebb gáz termelődik emésztésük során. Ezenkívül a főzés előtti áztatás is jó hatású lehet. Mindkét módszer lényegesen csökkenti a hüvelyes növények bélgázosságot okozó hatását. Egy vizsgálat során kimutatták, hogy a szeles tünetek 90%-kal csökkennek, ha a beáztatás után fél óráig kuktában főzik a babot.

Óvatosan a rostos diétával!

Bár az egészséges életmód egyik legfontosabb alappillére az elegendő zöldséget és gyümölcsöt tartalmazó rostos étrend, a helyes táplálkozásnak sajnos hátulütője is lehet. Ha rostos diétába kezdesz, először mindig kis adagokkal indulj, hogy bélrendszered hozzászokhasson a változáshoz. Így csökkenheted a kellemetlen szeles tünetek előfordulásának valószínűségét.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kerüld a puffasztó ételeket!

A bélgázosság egyik leggyakoribb oka, hogy az emésztőszervrendszer nem képes egyes szénhidrátok lebontására. Azt sokan tudják, hogy a bab és rokonai ezek közé tartoznak, azt viszont már kevesebben, hogy a káposzta, a brokkoli, a kelbimbó, a hagyma, a retek, a banán, a sárgabarack vagy éppen a teljes kiőrlésű liszt is felelőssé tehető a felfúvódásért. Ha tehát gyakran küzdesz gázképződéssel, érdemes kerülnöd ezeknek az ételeknek a fogyasztását.

Orvosi szén a kellemetlen panaszra

Az aktív szén megköti a fölös gázokat, és megakadályozza a puffadást. Az étrendi előírások betartása és az esetleg fennálló gyomor- és bélrendszeri panaszok kezelése mellett a széntabletták szedése tűnik a legjobb ellenszernek. Mivel azonban az aktív szén bizonyos gyógyszerek felszívódását megzavarhatja, feltétlenül konzultálj orvosoddal, mielőtt széntablettát fogyasztanál.

Nézz utána más készítményeknek is!

Bár az orvosok nagy része a széntablettára esküszik, a gyógyszerészek sokszor más, dimetikon-tartalmú szereket javasolnak. Míg az aktív szén molekulái magukhoz láncolják a nem kívánt anyagokat, a dimetikon hatását habzásgátló tulajdonsága révén fejti ki: megakadályozza az apró légbuborékok képződését a gyomorban és a béltraktusban.

Cikkünk a Szakorvosi tanácsadó - Házi gyógymódok című könyv alapján készült.

Ebben a rendkívüli könyvben 537 orvos és egészségügyi szakember tanácsa alapján több mint 2300 módszer lelhető fel 138 betegség vagy panasz enyhítésére. Segítségével te is egyszerű, már-már feledésbe merült népi módszerekkel segíthetsz saját egészségügyi panaszaidon, illetve többet tehetsz azért, hogy megelőzd azokat, és megőrizd egészségedet.

Kiadja a Reader's Digest.
Ára 4990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.

OLVASD EL EZT IS!

mobil no
  • megelőzés
  • a hosszú élet titka

Mit tegyél, ha 100 évig szeretnél élni?

Ezt is szeretjük