Az endometriózis tünetei és természetes kezelése
A meddőséghez vezető betegség orvosi kezelésén kívül van néhány természetes gyógymód is. Ismerd meg őket, és enyhítsd a tüneteket!
Korábban sok endometriózisban szenvedő nő panaszait azzal magyarázták, hogy azok csupán erős menstruációs görcsök. Ma már tudjuk, hogy ennél többről van szó, és az orvosi kezelést bizonyos esetekben nem árt kiegészíteni egészséges és természetesmódszerekkel is.
Mi is ez a betegség?
Az endometriózisos betegeknél a méh nyálkahártyájának, más néven endometriumnak a kis darabjai valami ok miatt nem ürülnek ki a szervezetből, hanem más szövetekbe - leggyakrabban a petefészkekbe, a méhszalagokba és a bélfalba - ágyazódnak be. A havi ciklus idején, amikor a női nemi hormonok hatására a méh nyálkahártyája vérrel telítődik, és megduzzad, ezek a méhnyálkahártya-eredetű kis szöveti szigetek is hasonlóan reagálnak. Menstruációkor - a méhnyálkahártyához hasonlóan - ezek is kilökődnének, de nincs hová. A bevérzett szövetekből egészségre káros ciszták és hegek képződhetnek, valamint a különböző szervek között rostos összenövések keletkeznek. Bár nem mindig okoz tüneteket, a betegség bizonyos esetekben erős fájdalommal járhat.
Ráadásul az endometriózis a női meddőség egyik gyakori oka.
Gyakoribb tünetek
- Erős vérzés.
- Erős menstruációs görcsök.
- Gyakori hasmenés vagy székrekedés.
- A menstruáció ideje alatt jelentkező hányinger.
- Fájdalmas közösülés a ciklus bármely szakaszában.
Mi okozza?
A betegség okára vonatkozóan sokféle elméletet állítottak fel, de a pontos háttér valójában még mindig nem ismert. Az egyik hipotézis szerint menstruációkor a vér a petevezetékeken részben visszafelé áramlik, és a magával ragadott méhnyálkahártya-eredetű sejteket más területekre szállítja, ahol a szövet megtapadva burjánzani kezd. Egy másik elmélet szerint az endometriózis fejlődési rendellenesség, és a sejtek egy része a betegekben már megszületésüktől a méhen kívül található. Egy harmadik elmélet azt állítja, hogy a betegség mögött az immunrendszer elégtelen működése áll, mivel nem pusztítja el a rossz helyen található és betegséget okozó sejteket.
Kezelési lehetőségek
Amennyiben az orvos endometriózist állapít meg, általában fogamzásgátló tablettát ír fel. Ennek segítségével ugyanis kikapcsolható a petefészek működése, és a várandóssághoz hasonló hormonális állapot érhető el. A tablettaszedéssel tehát megszüntethető mind a fájdalom, mind a rendellenes szövetek terjedése a szervezetben. Műtéti eljárás is létezik már a betegség kezelésére: ilyenkor az operáció során eltávolítják azokat az endometrium-darabokat, melyek a méh üregén kívül helyezkednek el.
Természetes megoldások
Amennyiben nincs orvosi akadálya, és egészséged érdekében kezelőorvosod is helyesnek tartja, érdemes kipróbálnod néhány természetesmódszert is, mellyel enyhítheted az endometriózistüneteit. Kezdd a kúrát a hagyományosan egymással alkalmazott barátcserje- és poloskavész-készítménnyel.
Ezek a gyógynövények segítenek a hormonális egyensúly fenntartásában, és nyugtató hatást fejtenek ki a méhre. Előbbiből napi háromszor 200 mg kivonatot, utóbbiból szintén ennyit - vagy háromszor harminc csepp tinktúrát - érdemes fogyasztanod.
Szedhetsz ezenkívül naponta háromszor egy-két tabletta lipotrop-keveréket, ami segít a májnak a szervezet felesleges ösztrogénjének eltávolításában. E táplálékkiegészítőket, hogy teljesebb hatásukat kifejthessék, ajánlatos az egész menstruációs ciklus alatt szedni.
Ha a menstruációs görcsök nagy fájdalmat okoznak, szedj kalciumot - napi egyszer-kétszer 500 mg-ot - és magnéziumot - napi egy-két alkalommal 250 mg-ot -, de csak a vérzés alatt. Ezek az ásványi anyagok csökkentik a méhben termelődő prosztaglandin mennyiségét, mely a menstruációs görcsöket idézi elő.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Ha a gyógynövények és táplálékkiegészítők néhány hónap elteltével sem segítenek, egészítsd ki a kúrát napi kétszer 500 mg C-vitaminnal, ami meggyorsítja az endometriózis okozta hegek gyógyulását. Szedhetsz - naponta kétszer 250 mg - E-vitamint is, ami a hormontermelés egyensúlyát tovább javítja. Ezenkívül a gyulladáscsökkentő halolaj vagy napi háromszor 100 mg ligetszépeolaj is hatásos lehet.
Mit tehetsz még?
Fogyassz fitoösztrogéneket - növényi ösztrogéneket - tartalmazó szójatermékeket, melyek gátolják a hormon endometriózisban jelentkező kedvezőtlen hatását. Tornázz rendszeresen! Számos tanulmány azt mutatja, hogy a rendszeres testmozgás nem csupán egészséges, de enyhítheti az endometriózistüneteit, sőt, egyes esetekben teljesen meg is előzheti annak kialakulását.
Cikkünk a Reader's Digest Vitaminok, gyógynövények, ásványi anyagok című könyve segítségével készült.
OLVASD EL EZT IS!
- meddőség
- endometriózis
Több nőt érint, mint gondolnád: de miről lehet felismerni az endometriózist?
- baktérium
- hormon
3 betegség, ami meddőséget okoz
- műtét
- kezelés