Ayurveda: működik, vagy csak átvernek vele?

A szakértők elárulják

Az ősi indiai gyógymód egyre inkább kedvelt hazánkban is. De vajon tényleg használ?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ayurvedát körülbelül 5000 éve alkalmazzák Indiában. Hozzátartozik a személyre szabott fitoterápia, az étrend, a testmozgás - jóga -, a meditációhoz hasonló spirituális gyakorlatok, a masszázs és egyéb gyógymódok. Az ayurvedikus felfogás az egészséget a fizikai, érzelmi és spirituális energiák egyensúlyának tekinti, következésképp az egészség károsodását az elemek egyikének kiegyensúlyozatlansága okozza.

A kezelés célja az egyensúly helyreállítása személyre szabott módszerekkel, általában egyszerre többféle beavatkozás révén. Cikkünkből két szakember, Simon Singh fizikus, illetve Edzard Ernst, a komplementer orvostudomány professzorának véleményét ismerheted meg az ayurvedával kapcsolatban.

Ayurvedukis diagnózis, kezelés

Az ayurvedikus terapeuták felveszik a kórtörténetet, megvizsgálják a beteget, diagnosztizálják a kiegyensúlyozatlanság jellegét, majd megpróbálják kezeléssel helyreállítani az egyensúlyt. A legnagyobb hangsúlyt az életmódra helyezik, de gyakran írnak fel ayurvedikus táplálékkiegészítőket is. Egy kezelés körülbelül 30-60 percig tart, és általában több alkalomra van szükség; a kezeléssorozat komolyabb esetekben akár egy évet is igénybe vehet. Az ayurvedikus hagyomány azt állítja, hogy minden betegség kezelhető.

Mik a bizonyítékok?

Az ayurveda teljes rendszerét nem elemezték klinikai vizsgálatokkal, egyes elemeit azonban igen. Az eredmények vegyesek. A jóga például bizonyítottan segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. Ugyanakkor egy nemrégiben végzett vizsgálat szerint az indiai masszázs nem jár pozitív hatással a szélütéses betegekre nézve.

15 hatékony szívvédő táplálék

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az ayurvedikus gyógyszerek általában gyógynövényekből és egyéb összetevőkből állnak. Biztatók az eredmények a pattanással, a székrekedéssel, a cukorbetegséggel, az idült szívelégtelenséggel, az elhízással, valamint a reumatoid arthritisszel kapcsolatban. Ám a bizonyítékok egyik esetben sem elég erősek ahhoz, hogy Edzard Ernst és Simon Singh egyértelműen ajánlja e gyógymódokat.

Mérgező nehézfémek a készítményekben

Az ayurvedikus gyógyszerekkel kapcsolatban gyakran felmerült, hogy egyes készítmények nehézfémeket tartalmaznak. Ezek szennyező anyagként vagy szándékosan kerültek a gyógyszerbe - az ayurvedikus hit szerint megfelelő használat esetén pozitív orvosi hatásokat idéznek elő. A valóságban azonban a nehézfémek - a felhasználás módjától függetlenül - mindenképpen igen mérgezőek.

Működik, vagy átvernek vele?

Az ayurvedikus gyógyítás tehát összetett dolog, ezért nem könnyű értékelni. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján bizonyos elemei hatékonyak, mások viszont kipróbálatlanok vagy kifejezetten veszélyesek, mint például egyes gyógynövénykészítmények.

Cikkünk megírásában Simon Singh és Edzard Ernst Trükk vagy terápia? című könyve segített.

Napjainkban a hivatalos gyógyító eljárásokkal szemben egyre inkább teret hódítanak az alternatív terápiák. Ám e téren nagy a zűrzavar és a tanácstalanság. Mi hatásos, és mi nem? Mi ártalmatlan, és mi veszélyes? A tisztánlátáshoz és a helyes döntéshez nyújt segítséget ez a könyv. Olvashatsz többek között George Washingtonról és az érvágásról, a csontrakók ősi mesterségéről, és megtudhatod, mi a neurokalométer. A könyv az alternatív gyógyászat híveinek és ellenzőinek egyaránt szól, a tájékozódni kívánó széles nagyközönség is haszonnal forgathatja.

Kiadja a Park Könyvkiadó.
Ára 3315 forint.
A könyvet itt rendelheted meg!
Ezt is szeretjük