Véd a stroke-tól, és megelőzi a szívinfarktust: neked érdemes aszpirint szedned?

Sokan megelőzés gyanánt szedik, de vajon jó ötlet ez?

aszprin
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan vannak, akik egy esetleges szívinfarktus vagy stroke megelőzése érdekében alacsony dózisú aszpirint szednek, ugyanis vérlemezke - thrombocyta - aggregációt gátló hatással is rendelkezik.

Azonban vannak olyanok, akiknél a kívánt eredmény elmarad, és mégis kialakulnak életveszélyes vérrögök. Ennek okairól prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.

Aszpirin a szívért és az érrendszerért

A szívvel kapcsolatos és az érrendszeri thrombotikus problémák védelmében sokan szednek alacsony dózisú aszpirint, mivel bizonyítottan véd a vérrögök okozta szívinfarktus és stroke ellen. Ennek oka, hogy a benne található acetilszalicil-sav gátolja a vérlemezkék összecsapódását, így csökkenti a thrombusok kialakulását. Van azonban olyan állapot, amikor a készítmény hatástalannak bizonyul, ez pedig az aszpirinrezisztencia. Az ilyen betegekben az acetilszalicil-sav nem, vagy csak jóval nagyobb dózisban csökkenti a kardiovaszkuláris kockázatot.

szívproblémáa

Az aszpirin hatástalanságának okai

Lehetnek más kóros véralvadási folyamatok, melyek erősebb hatást gyakorolnak a szervezetre, mint az aszpirin. A véredényekben lévő plakk, mely fokozza a gyulladást és a vérlemezkék összecsapódását, akadályozhatja a gyógyszer működését. Lehet, hogy az aszpirin gyenge, és erősebb hatású készítmény szükséges. Más gyógyszerek is gátolhatják a hatást, csakúgy, mint a nem rendszeres alkalmazás.

A szív- és érrendszeri betegségek az elsődleges halálokok közé tartoznak az egész világon. Ezért is kiemelkedő fontosságú az alábbi orvosi fejlesztés. 

A szívroham is megelőzhető lehet! 10 hihetetlen egészségügyi innováció 2017-ből!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Így lehet megállapítani a hatástalanságot

Az aszpirinre való válaszadási képtelenség, a non-responsio jelenségét és magyarázatát az utóbbi években kezdték részletesen tanulmányozni. Létezik a laboratóriumi non-responsio, amikor laboratóriumi módszerekkel ki lehet mutatni a jelenséget. Van klinikai non-responsio is, amikor ugyan nem lehet bizonyítani, de a betegnek ismételten jelentkezik eseménye, stroke vagy infarktus formájában.

A rezisztencia laborvizsgálattal kimutatható

Az aszpirin stroke vagy a szívinfarktus elleni hatásosságát célszerű egy speciális laboratóriumi vizsgálattal ellenőrizni. A vizsgálat lényege, hogy a levett vért egy speciális készülékbe rakják, majd figyelik, hogy a benne lévő reagensekkel átitatott membrán miként záródik el az áramló vértől.

A cikk az ajánló után folytatódik

Amennyiben aszpirinrezisztenciás a beteg, kötelező más módon gátolni a vérlemezke-összecsapódást, olyan készítménnyel, ami már lényegesen nagyobb hatást tud kifejteni, mivel előbbi esetben csak az aszpirin-mellékhatások maradnak. Ha csak gyógyszerkölcsönhatás miatt volt hatástalan az aszpirin, fontos a készítmény megfelelő alkalmazása. Fontos az is, hogy NSAID típusú gyógyszer együttes használata esetén először az aszpirint kell bevenni, majd utána pár órával a gyulladáscsökkentőt.

Ezt is szeretjük