Anyajegyből melanoma
Ismerd fel testeden időben azokat a jeleket, melyek melanomára utalhatnak, és fordulj mielőbb orvoshoz!
A melanoma minden bizonnyal a bőrön kialakuló rákos elváltozások legrettegettebb fajtája. Ahhoz, hogy időben észrevedd, figyelemmel kell kísérned a már meglévő anyajegyeidet, valamint a bőrödön kialakuló újabbakat.
Az elváltozás nem jelent minden esetben rosszindulatú daganatot, de ajánlott a legkisebb gyanús jellel is felkeresned a bőrgyógyász szakorvost. Az időben felfedezett melanomák csaknem 100%-ban gyógyíthatók.
Hogy alakul ki?
A melanoma a bőrben található pigmenttermelő sejtekből - más néven melanocitákból - kiinduló daganat. Tehát kifejlődhet meglévő festékes anyajegyekből, de pigmentált bőrelváltozásokból is. A kialakulás szempontjából rizikófaktor lehet, ha sok anyajegyed van, ha a családodban már előfordult bőrrák. Ezenkívül a rendszeres szoláriumhasználat, valamint a sok napon töltött idő is
fokozza a veszélyt.
Bár a melanoma a bőrdaganatok mindössze 5%-át teszi ki, veszélyessége miatt mindenképpen külön figyelmet érdemel. A statisztikák szerint a 20-30 év közötti nők esetében a melanoma a rákhalálozási lista első helyén áll.
Vészjelző tünetek
- Az anyajegy váladékozása.
- Változik az anyajegy mérete.
- Gyulladt, fájdalmas anyajegy.
- Szaporodó anyajegyek a testen.
- Érzékeny lesz, vagy viszketni kezd.
- Az anyajegy határai elmosódottak.
- Az anyajegy felszíne karfiolszerűvé változik.
Életmentő szűrővizsgálat
Hogy az általad felfedezett bőrelváltozás valóban melanoma-e, azt csak szakorvos döntheti el. Ha bármilyen gyanús tünetet látsz a testeden, minél előbb fordulj bőrgyógyászhoz. Ő egy speciális nagyítóval - úgynevezett dermatoszkóppal - megvizsgálja az összes anyajegyedet. Ha úgy látja, hogy annak határai elmosódottak, illetve más elváltozást tapasztal, anyajegy-eltávolítást, illetve szövettani vizsgálatot javasolhat.
Atípusos anyajegyek
Léteznek úgynevezett atípusos anyajegyek is. Ezek jellemzően szabálytalan szélűek, illetve a megszokottnál nagyobbak lehetnek. Az atípusos anyajegyekben a sejtek szerkezete némileg eltér a normálistól, ezért nagyobb valószínűséggel alakul ki belőlük melanoma. Figyelemmel követésük, illetve a rendszeres - évente ismételt -
bőrgyógyászati kontrollvizsgálatuk rendkívül fontos.
El kell távolítani?
Hogy el kell-e távolítani az anyajegyed, azt a bőrgyógyász szakorvos dönti el. Érdemes a szikés megoldást választanod a lézerrel szemben. Egyrészt a közhiedelemmel ellentétben a lézeres beavatkozást sem úszhatod meg kisebb heggel, másrészt a szikével történő kimetszés után sokkal kisebb valószínűséggel nő vissza az anyajegy. Nem csupán akkor érdemes eltávolítani az anyajegyet, ha az orvos a fent említett vészjelző tüneteket látja rajta. Más tényezők is indokolhatják a közbelépést. Ha esztétikai szempontból zavaró helyen van, illetve, ha tested olyan területén helyezkedik el, ahol öltözködéskor vagy borotválkozáskor irritációnak van kitéve, szintén érdemes eltávolíttatnod.
Így előzd meg a melanomát!
Kerüld a szoláriumot!
A Minnesotai Egyetem kutatásai szerint a rendszeres szoláriumhasználat 74%-kal növeli a melanoma kialakulásának valószínűségét. A szakértők szerint mindez független a készülék típusától, illetve attól, hogy hány éves kortól jársz szoláriumba.
Az eredmény nem vonatkozik rád, ha csak alkalmanként jársz barnulni. A rendszeres használat a kutatásban azt jelentette, hogy a vizsgált személy életében 50 óránál többet, illetve 100 alkalomnál többször járt szoláriumban. Az eredmények szerint azonban mindenképpen érdemes minimalizálnod a barnító szalonok látogatását.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Óvatosan a nappal!
A nyári hónapokban délelőtt 11 óra és délután 16 óra között - ha csak teheted - kerüld a közvetlen napfényt! Ebben az időszakban a napsugarak derékszögben érik a Földet, így vékonyabb légrétegen kell áthatolniuk, mint reggel és este. Ilyenkor érheti bőrödet a legtöbb káros sugárzás, tehát érdemes az árnyékba húzódnod.
OLVASD EL EZT IS!
- rák
- bőrrák
A bőrrák 5 életmentő előjele
- megelőzés
- szem
Az 5 legveszélyesebb tévhit az UV-sugárzásról
- bőrrák
- anyajegy