Tényleg rákkeltő az amalgámtömés? Ezt kell tudnod róla

Még a fogorvosok között sincs egyetértés annak tekintetében, árthat-e az egészségnek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a modern tömőanyagok fokozatosan a háttérbe szorítják, a fogorvosok a mai napig széles körben használnak a kezelések során amalgám tömőanyagokat, köszönhetően annak, hogy élettartamuk általában hosszabb, emellett jóval olcsóbbak is.

Nem véletlen azonban az sem, hogy a köztudatban az amalgám egészségkárosító hatású anyagként él, aminek köszönhetően sokan választanak helyette drágább alternatívát, illetve cseréltetik le régi töméseiket újra. De mi az igazság?

Megosztja a szakembereket is

Az angol kémikus, Charles Bell 1818-ban jött rá, hogy az ezüst a higannyal képes olyan vegyületet alkotni, amely tökéletesen alkalmas fogászati célokra is megbízható, tartós tömítőanyagként. Ilyen célra az amalgámot először egy párizsi fogorvos használta fel 1826-ban, innentől kezdve világhódító útra indult az anyag, utóbbi pedig egészen az elmúlt évtizedekig tartott.

Az amalgámtömés alkalmazhatósága, valamint az, hogy valóban rendelkezik-e egészségkárosító hatásokkal, nemcsak a laikusokat, de magukat a szakembereket is megosztja.

Miért tartják sokan veszélyesnek?

Vannak, akik határozottan állítják, hogy az amalgám a belőle kioldódó higany miatt - amely hosszú távon elraktározódhat a szervezetben - képes olyan tüneteket okozni, mint a fáradékonyság, az ingerlékenység vagy a gyomorpanaszok, később pedig olyan betegségek kialakulásában is szerepet játszhat, mint az allergia, az ízületi gyulladás, az Alzheimer-kór, a vesebetegség, az autoimmun-betegségek, illetve akár a leukémia és más daganatos betegségek.

Egyértelmű bizonyíték máig nincs arra, hogy mindez helytálló lenne - egy 2012-es kutatás azonban bizonyította, hogy a CPOX4 génvariánssal rendelkező fiúknál az amalgám idegrendszeri károsodást okozhat -, számos olyan fogorvos is létezik továbbá, aki csupán a környezetvédelmi lobbinak tulajdonítja a hasonló híreszteléseket, úgy vélik ugyanis, egy fogtömésnyi anyagban olyan elenyésző a higany mennyisége, hogy az nem képes kárt okozni.

Ha ezt csinálod, kihullhat a fogad: 5 dolog, amire talán még nem is gondoltál

Nézegess képeket!

Elolvasom

Van, ahol nem lehet használni

Bár a legtöbb fogorvos esztétikai okokból csak a hátsó fogakat tömi amalgámmal, még ma is széles körű a használata olcsó, könnyen kezelhető, tartós és gazdaságos mivolta miatt.

A terhesség ideje alatt Magyarországon is ingyen tömnek esztétikus kompozit töméssel, emellett vannak olyan országok is, ahol az amalgám használata általánosságban is tilos. Ilyen Norvégia, Svédország, Dánia, Ausztriában, Németországban, Finnországban és Franciaországban pedig a várandósság ideje alatt nem szabad alkalmazni.

A terhesség ideje alatt a cseréje sem javasolt, emellett nem véletlen, hogy sokan vannak azok is, akik úgy vélik, a csere más esetben is kockázatosabb lehet, mint az, ha nem bolygatják meg a tömést.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük