Ekkora ajándékot lehet adni az orvosnak: a hálapénz továbbra is tilos

A hálapénz elfogadása súlyos bűncselekménynek minősül.

Ajándék orvosnak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Top olvasott cikkek

2021 óta tilos Magyarországon hálapénzt adni, elfogadni és kérni az egészségügyben. Aki megszegi a törvényt, súlyos bűncselekményt követ el. Ajándékozni azonban szabad -írta az 24.hu.

Ajándék az orvosnak ekkora összegben

A 2021-es törvénymódosítás óta korrupciós bűncselekmény, vesztegetésnek minősül a hálapénz adása. Meghagytak azonban egy kiskaput, ami lehetővé teszi, hogy a beteg kifejezze háláját. A mindenkori minimálbér havi összegének 5 százaléka alatti értékben továbbra is lehet ajándékozni. 

A minimálbér havi összege 2026-ban, az idei bruttó 290 800 forintról 322 800 forintra növekszik, amelynek 5 százaléka 16 140  forint.  Tehát ekkora összegig továbbra adhatsz ajándékot az egészségügyi dolgozónak, kizárólag a kezelés után, egyszeri alkalommal. Kórházi bent tartózkodás esetén kéthavonta lehet ajándékozni, ami lehet tea, kávé, édesség is, de pénzt adni vagy természetbeni szolgáltatást felajánlani szigorúan tilos.

Cover-fotó: Getty Images Hungary

Nagy bajba kerülhetsz, ha ezt teszed az orvosnál: akár börtön is járhat a régi szokásért

Kevesen tudják, de akár a beteg is büntethető, ha hálapénzt fizet az orvosnak.

Elolvasom
Ezt is szeretjük