Ekkora ajándékot lehet adni az orvosnak: a hálapénz továbbra is tilos
A hálapénz elfogadása súlyos bűncselekménynek minősül.
2021 óta tilos Magyarországon hálapénzt adni, elfogadni és kérni az egészségügyben. Aki megszegi a törvényt, súlyos bűncselekményt követ el. Ajándékozni azonban szabad -írta az 24.hu.
Ajándék az orvosnak ekkora összegben
A 2021-es törvénymódosítás óta korrupciós bűncselekmény, vesztegetésnek minősül a hálapénz adása. Meghagytak azonban egy kiskaput, ami lehetővé teszi, hogy a beteg kifejezze háláját. A mindenkori minimálbér havi összegének 5 százaléka alatti értékben továbbra is lehet ajándékozni.
A minimálbér havi összege 2026-ban, az idei bruttó 290 800 forintról 322 800 forintra növekszik, amelynek 5 százaléka 16 140 forint. Tehát ekkora összegig továbbra adhatsz ajándékot az egészségügyi dolgozónak, kizárólag a kezelés után, egyszeri alkalommal. Kórházi bent tartózkodás esetén kéthavonta lehet ajándékozni, ami lehet tea, kávé, édesség is, de pénzt adni vagy természetbeni szolgáltatást felajánlani szigorúan tilos.
Cover-fotó: Getty Images Hungary
Nagy bajba kerülhetsz, ha ezt teszed az orvosnál: akár börtön is járhat a régi szokásért
Kevesen tudják, de akár a beteg is büntethető, ha hálapénzt fizet az orvosnak.
Elolvasom














