Mi csípett meg éjszaka? Mutatjuk, hogy néz ki az ágyi poloska csípése

Innen tudod megkülönböztetni az ágyipoloska-csípés kínzó bőrtüneteit másoktól.

Az ágyi poloska csípése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ágyi poloska jelenlétét nehéz észrevenni, a napközben elbújó vérszívó parazitát viszont akár egy utazást követően is hazaviheti az ember. Néhány gyanús tünet utalhat arra, hogy a rovar ott van a lakásban.

Erős fertőzöttség esetén már szabad szemmel is észre lehet venni a rovar ürülékét, levedlett bőrét vagy tetemét az ágyneműn, kanapén, kárpitozott bútorokon, de eleinte sokszor csak a testszerte megjelenő, ismeretlen eredetű csípések lesznek gyanúsak az embernek.

Az ágyi poloska csípése

Mivel a rovar alapvetően éjszaka aktív, ilyenkor szívja áldozatai vérét, akik emberek és állatok egyaránt lehetnek. Bár a nyári estéken gyakori, hogy csak egy szúnyog repült be a nyitott ablakon, a csípést fontos megkülönböztetni az egyéb rovarok okozta bőrtünetektől, hiszen teljesen más teendők merülnek fel egy ágyipoloska-fertőzöttség esetén.

Az ágyi poloska csípése nagyobb méretű, 10-15 milliméteres, viszkető, vörös foltokkal jár, melyek közepe általában sötétebb. Duzzadt, irritált lehet, és sorozatosan, egymás mellett több csípés is feltűnhet.

Elsősorban a test felső részén jellemző, gyakori, hogy arcon, nyakon, hason, mellkason, háton, végtagokon jelenik meg, de előfordulhat más testrészen is. Csak néhány naponta táplálkoznak, így nem gyakori a csípésük, de olyankor a lepedőn is észrevehető lehet pár vércsepp.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

És hogy miért nem veszi észre az ember a csípést? A rovar harapáskor egyfajta érzéstelenítő, véralvadásgátló hatással bíró folyadékot fecskendez a megsértett bőrre, így a legtöbben már csak később szembesülnek a viszkető foltokkal. Általában egy-két hét alatt magától elmúlik a tünet, bőrnyugtató hatású készítményekkel a viszketés is enyhíthető.

Bár nem hordoznak súlyos fertőző betegségeket a Centers for Disease Control and Prevention tájékoztatása szerint, akár anafilaxiás sokkal járó allergiás reakció, irritáció, viszketés felmerülhet a csípésüket követően, a sok vakarózástól pedig másodlagos bőrfertőzés is kialakulhat. A poloskafertőzöttség esetén romlik az alvás minősége, növekszik a stressz, és sajnos az ember ruhával, bőrönddel is könnyen átviheti egyik helyről a másikra, így a megfelelő fertőtlenítésen túl fontos speciális rovarirtó szakemberek segítségét is kérni az elűzésükhöz.

Ha idegen helyen alszol, mindig ellenőrizd a matracokat, kárpitozott bútorokat, emeld fel az ágyneműket: amennyiben felfedezed az ürüléküket, levedlett bőrüket, haladéktalanul hagyd el a szálláshelyet, és kérj másik szobát, a holmidat pedig fertőtlenítsd.

Nem mindegy, hogy mi csípett meg: mutatjuk a leggyakoribb csípéseket

A csípések felismerése az ellátásukban is a segítségedre lehet.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük